Keď mamám dochádza dych! Aj vy meliete popri deťoch, domácnosti a práci z posledného? Zmeňte to
8. 3. 2024, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:26)

Práca, rodina, domácnosť každá piata matka je na pokraji vyhorenia. Niet div, že sa to nakoniec odrazí aj na fyzickej stránke. Ako to zvládnuť? Odborníci aj samotné mamičky vedia poradiť najlepšie.
Vyhorenie sa nemusí týkať len práce, dôkazom je príbeh Bianky
V určitom okamihu sa zdalo, že niekto vytiahol napájací kábel. Energia bola jednoducho spotrebovaná. Do života Bianky (37) sa postupne vkradlo vyčerpanie. „Po Matúškovom narodení som sa na 80 percent vrátila späť do práce,“ vysvetľuje marketingová špecialistka. „Načo klamať, potrebovali sme peniaze, navyše práca ma nesmierne baví. Ale všetko sa zmenilo. Často aj plus rekonštrukcia domu, do toho chorá svokra narodenie druhého dieťaťa, bolo to nezvládnuteľné. rok neskôr som bola ja aj manžel na pokraji zrútenia. Boli sme natoľko vyčerpaní, že sme si už nedokázali navzájom pomôcť.“
Zdroj: shutterstock
Narodenie druhého dieťaťa to všetko ešte Bianke sťažilo.
Nie ste v tom samy: úzkosť aj depresie sú príznakmi
Biankin prípad nie je ojedinelý. Podľa štatistík je čoraz viac matiek vyhorených, každá piata matka stojí pred zrútením. Niektoré majú poruchy spánku bolesti hlavy, iné sú nekontrolovateľne nervózne majú výbuchy hnevu, ďalšie zase trpia úzkosťami alebo depresiami nedokážu sa uvoľniť. Materstvo je úžasná životná etapa plná lásky radosti, ale zároveň aj náročná vyčerpávajúca. A keď je toho priveľa, frustrované môžu byť aj tie najsilnejšie ženy.
Nič si nevyčítajte
Pocit viny je jedným najčastejších príznakov syndrómu vyhorenej matky. Ženy sa trápia, že nie sú dostatočne dobrými matkami, manželkami alebo ženami, že sklamali svoje okolie. Je však dôležité si uvedomiť, že vyhorenie nie je prejavom slabosti alebo neschopnosti. Je to normálna reakcia na chronický stres a nadmerné zaťaženie. Preto si pripomeňme, ako môže vzniknúť.
Zdroj: Shutterstock
Neobviňujte sa, že nevládzete. Je to normálna reakcia na chronický stres a nadmerné zaťaženie.
Odkiaľ sa to berie?
Aj dnes ženy stále nesú primárnu zodpovednosť za starostlivosť o rodinu, domácnosť, deti, a to často, aj keď pracujú na plný úväzok. To vedie k dvojitým zmenám a nadmernému preťaženiu. Ak sa k tomu pridajú finančné problémy alebo choroba niektorého ďalšieho člena rodiny, ženy to prirodzene presiahne.
Aj dnes ženy stále nesú primárnu zodpovednosť za starostlivosť o rodinu, domácnosť, deti a to často, aj keď pracujú na plný úväzok. To vedie k dvojitým zmenám a nadmernému preťaženiu.
Štát neposkytuje oporu ani záchrannú sieť pre ženy – matky, a už vôbec nie pre slobodné matky. Často túto funkciu zastupujú neziskové organizácie. No v neposlednom rade sú to nerealistické očakávania či už zo strany spoločnosti, rodiny alebo samej seba. Ženy si vedia vytvoriť silný tlak predstavou dokonalých matiek, manželiek, čo ich dostáva do veľkého stresu, ak sa tak nedeje.
Príkladom je aj Ema: Chcela byť len dobrou mamou
Ema (41) je rozvedená matka s tromi deťmi, prácou a starostlivosťou o postihnutú sestru. „Každé ráno o šiestej začínam naplno. To znamená, že už vtedy musím byť najedená, oblečená, pripravená starať sa o štyroch ľudí. Všetkých vypravím do škôl, idem do práce a poobede sa začína kolotoč rozvážania na krúžky, varenia večere, upratovania, učenia sa s deťmi, postarania sa o postihnutú sestru.
Zdroj: shutterstock
Ema toho na seba naložila priveľa...
Samozrejme, medzitým musím stihnúť lekárov, nákupy v obchodoch, denne periem, suším šaty, ukladám ich do skríň. Nie je tu priestor myslieť na seba alebo mať voľný čas, či nebodaj sa zoznamovať a hľadať si nového partnera. Je to nesmierne ťažké. Niekedy sa cítim taká osamelá, zúfalá, že si to potom vylievam na deťoch, čo si vôbec nezaslúžia. Pritom chcem byť len dobrou mamou."
Ako sa prejavuje vyhorenie
Príznaky syndrómu vyhorenej matky sú rôznorodé nemusia sa každej ženy prejavovať rovnako. Medzi najčastejšie príznaky patria:
Zdroj: shutterstock
Poproste manžela, nech vám pomôže denne aspoň hodinu. Ak nie s deťmi, potom nech navarí večeru, prípadne s domácimi prácami.
- Chronická únava: Vyčerpanie je jedným najvýraznejších príznakov vyhorených matiek. Ženy sa cítia neustále unavené, bez energie a nemajú silu na bežné aktivity.
- Emočné vyčerpanie: Cítia sa podráždené a bezmocné. Majú výkyvy nálad, sú plačlivé, frustrované.
- Pocit viny a frustrácie: Vyhorené matky sa často trápia, že nie sú dostatočne dobrými matkami, manželkami alebo ženami. Môžu mať pocit, že nestíhajú všetky povinnosti, že svoje okolie sklamali.
- Strata záujmu o aktivity: Vyhorené matky strácajú záujem o aktivity, ktoré ich kedysi bavili a napĺňali. Už ich nebaví tráviť čas s priateľmi, chodiť na výlety alebo sa venovať svojim koníčkom.
- Zhoršenie fyzického a psychického zdravia: Vyhorenie môže mať negatívny vplyv na fyzické aj psychické zdravie ženy. Môžu sa objaviť bolesti hlavy, chrbta, tráviace problémy, úzkosť, depresia a poruchy spánku.
- Neschopnosť relaxovať: Nedokážu sa poriadne uvoľniť a oddýchnuť si. Aj vo voľnom čase sa cítia zahltené povinnosťami a starosťami.
Ako si pomôcť? Tipy, ktoré skutočne pomáhajú, čítajte na ďalšej strane....
Ako si pomôcť
Univerzálne riešenie neexistuje. Prvá zásada je, nebojte sa vyhľadať pomoc, či už rodiny, priateľov alebo odborníkov. Prípadne vyhľadajte komunitu a podporu iných matiek. To, čo môže urobiť každá mama, je:
1. Naplánujte si deň
Pevné časy na jedenie, spánok a prácu vám pomôžu zostať v pokoji. Čas určený pre deti plánujte veľkoryso, keďže vieme, ako dokážu vymýšľať.
Zdroj: shutterstock
Každá mama potrebuje prestávky. Poproste niekoho o pomoc, aby ste mali pauzy na výdych.
2. Dávajte si prestávky
Tak, ako sa staráte o deti, venujte čas aj svojim potrebám a každý deň si urobte krátke prestávky, hoci len na kávičku. Ak sa dá, doprajte si čas na koníčky, šport či relax a stretnutie s priateľmi.
3. Hovorte NIE
Rozhodnite sa, čo je vo vašom živote dôležité. Buďte si vedomá svojich limitov a stanovte si hranice. Potom odvážne hovorte „nie“ všetkému, čo nechcete.
Zdroj: shutterstock
Zostaňte optimistická a nalaďte sa na dieťa, vedome sa s ním hrajte a kašlite na neporiadok či čo vás čaká, keď sa dohráte. To človeka vyčerpá najviac.
4. Dôverujte si
Majte dôveru vo svoje schopnosti! Nenechajte sa spochybniť kritikou druhých ani si neklaďte príliš vysoké očakávania a vedome si užívajte chvíle so svojimi deťmi. Zostaňte optimistická, že všetko je dočasné a mení sa...
Zdroj: shutterstock
Praktické riešenia na únavu od mamičiek
● Vstávajte o 15 minút skôr ako vaše deti a v tichosti si doprajte kávu.
● Požiadajte partnera, aby vám raz týždenne pomohol s domácimi prácami.
● Nájdite si pomoc k deťom a raz týždenne si doprajte večer pre seba.
● Prihláste sa na kurz jogy, pilatesu alebo inej relaxačnej aktivity.
● Choďte na prechádzku do parku.
● Čítajte knihy.
● Doprajte si relaxačný kúpeľ.
● Znížte si úväzok v práci alebo hľadajte časovo flexibilnejšiu prácu.
● Niektoré úlohy delegujte na väčšie deti.
Na záver: Organizácie, ktoré ponúkajú podporu
- Linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566
- Liga za duševné zdravie SR
- OZ IPčko: https://ipcko.sk/
- Rôzne centrá pre rodiny