Pavlíkovci sú štyria. Mama Gabika (48), ocko Tomáš (44) a deti Tomi (12) a Zuzka (10). Deti a mamu k triatlonu priviedol Tomáš. Ako sa to celé začalo? „Sedeli sme s kamarátmi v pivárni a sťažovali sme sa, že už roky nerobíme žiaden šport a kondička je mizerná. Vtedy vznikol šialený nápad – čo takto vyskúšať niečo úplne iné, napríklad triatlon? Najprv som sa musel naučiť plávať, tak som vyrazil na plaváreň. Náhodou som pri pokladnici stál za chalanom, ktorý dával ako zálohu preukaz triatlonového klubu. Oslovil som ho a ukázalo sa, že je hlavným trénerom klubu 3NT Bratislava. Takže ma pozval na tréning a ďalej to už išlo samo. Som vďačný za tieto náhody,“ spomína Tomáš.

Čo majú na triatlone najradšej

Najmladšia Zuzanka vymenúva: „Páči sa mi, že nás do ničoho nenútia. Nemusíme pretekať, keď sa na to necítime. Napriek tomu stále drieme, ale pritom je to zábava. Našla som si dobré kamarátky a kamarátov, dokonca aj medzi dospelákmi.“ Jej brat Tomi to zase vidí takto: „Na triatlone mám najradšej, že sú to vytrvalostné preteky, kde sa aj pláva, aj bicykluje, aj behá. Sú to tri základné športy, ktoré sa dajú ľahko naučiť. Nie je tam zbytočne veľa pravidiel.“ Gabika z pozície mamy hovorí: „V mladosti som aktívne plávala aj behala, takže mi tento spôsob pohybu nie je cudzí. Najviac sa vytrápim na bicykli. Plávanie je pre mňa najkrajšia časť. Ale na triatlone je pekné práve to spojenie všetkých troch disciplín, prepínanie tela z jedného druhu pohybu na iný. Viete, aké ťažké je rozbehnúť sa, hneď ako zosadnete po polhodine z bicykla? Skúste to – podlomia sa vám nohy.“ Tomáš uzatvára: „Pre nás je to viac o zábave ako o drine. Pri pretekoch diváci často viac držia palce poslednému ako prvému. Páči sa mi, že sa väčšina tréningov a súťaží odohráva v prírode.“

Tomimu sa páči, že v triatlone nie je veľa zbytočných pravidiel.
Tomimu sa páči, že v triatlone nie je veľa zbytočných pravidiel.
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Top zážitky z tréningov

Pri tomto športe zažijete aj nečakané. O svojich zážitkoch nám porozprával Tomi: „Keď sme schádzali Biely kríž, videl som cez cestu prebehnúť jeleňa. Na triatlonovom tábore môjmu kamarátovi spadla reťaz (na bicykli) a zamotala sa mu tak, že ju tréner odmotával 20 minút. Potom asi o 45 minút dostal defekt. Ďalší zážitok bol na pretekoch, ktoré mali byť triatlon, no zmenili sa na duatlon (bicykel, beh), lebo bola studená voda,“ vysvetľuje s úsmevom.

Aké to je, keď športuje celá rodina

Mama Gabika si pochvaľuje: „Mať spoločný šport je výhodné. Odpadáva stres spojený s logistikou rôznych krúžkov, trávime spoločne čoraz vzácnejší voľný čas a navyše sa vieme pochopiť, poradiť si, podporiť sa. Navzájom sa aj dosť ťaháme. Pre deti je určite najväčší vzor ich ocko, aj keď v plávaní sa snažia dohnať mňa. Naopak, ja sa musím snažiť, aby ma nepredbehli v behu, už to dlho nepotrvá a budem im pozerať na päty. Deti majú ohromnú radosť, keď ma predbehnú, alebo mi radia, ako si prehodiť prevod na bicykli a podobne. Je to pre nich motivujúce a pre mňa tiež, ak chcem s nimi udržať krok, musím viac trénovať,“ smeje sa.

Pre Gabiku je najdôležitejší čas, ktorý trávia spolu.
Pre Gabiku je najdôležitejší čas, ktorý trávia spolu.
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Prečo odporúčajú  triatlon

Gabika je presvedčená, že spojenie rôznych druhov pohybu je výbornou prípravou na súčasný hektický spôsob života. „Pre mňa je najdôležitejší čas, ktorý trávime spolu, a čas, ktorý trávi môj manžel s deťmi. Je pracovne veľmi vyťažený a šport potrebuje na regeneráciu aj psychohygienu. Keby sme každý vrátane detí robili niečo iné, prakticky sa nevidíme. Navyše takto deťom ukazujeme spôsob života, ktorý považujeme za správny a zdravý.“ Tomáš uzatvára: „Je to šport, ktorý môžu robiť skoro všetci. Na úvod stačí, ak človek vie preplávať štýlom prsia na druhú stranu bazéna, odklusať 200 metrov a jazdiť na bicykli. Zvyšok už dotrénuje. Nikto na neho nebude pozerať zvrchu a všetci ho budú povzbudzovať k lepším výkonom. Komunita okolo triatlonu je veľmi priateľská.“

Zuzka si našla nových kamarátov.
Zuzka si našla nových kamarátov.
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Rodina Búzekovcov:  V našej rodine nepoznáme chrípku

Mama Jana (44), tato Lukáš (37) a tri deti – Laura (10), Lucka (9) a Linda (5). Všetci v päťčlennej rodine Búzekovcov sú nadšení triatlonisti. Staršie dievčatá trénujú dva roky, triatlon si vybrali samy. Najprv išli len skúsiť, ale už po prvom tréningu sa rozhodli, že ostávajú. Najmladšia Linduška sa k nim pridala tiež a zlákali aj tatina: „Keďže deti a manželka robia triatlon už viac ako dva roky a stále do mňa ,vŕtali‘, že som jediný, kto nič nerobí, postupne som sa osmelil. Po prvých tréningoch, kde som nasával atmosféru, som začal aj ja trénovať.“

Preteky sú vždy pre Lauru aj Lucku veľký zážitok.
Preteky sú vždy pre Lauru aj Lucku veľký zážitok.
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Čo majú na triatlone najradšej
Každý má svoje dôvody, prečo sa im to páči. Laura: „Triatlon som si vybrala sama. Bavia ma všetky tri športy a páči sa mi, že sa na tréningoch nenudíme.“ Pokračuje Lucka: „Nemusím trénovať a pretekať ako o život, ale hlavne kvôli zábave. Napriek tomu sa dobre umiestňujem na súťažiach.“ Najmladšiu Lindu baví hlavne behanie. Mama Jana zase oceňuje variabilitu troch samostatných športov a to, že tréningy ani preteky nie sú jednotvárne, dôležité je aj ich prepojenie, takzvané depo. Lukášovi sa páči najmä úžasná triatlonová komunita.

Najmladšiu Lindu baví najmä behanie.
Najmladšiu Lindu baví najmä behanie.
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Top zážitky z tréningov
Dievčatá majú radosť z toho, že prekonávajú samy seba a väčšinou sa im podarí dobre sa umiestniť na súťažiach. „Na súťažiach vždy ide o obrovské emócie. Všetci sa navzájom povzbudzujú bez ohľadu na to, z akého tímu alebo z akej časti Slovenska pochádzajú. A ten úžasný pocit, keď dobehnete úplne K. O. do cieľa a každý vás povzbudzuje, to je na nezaplatenie. Pre našu rodinu sú preteky celodenný rodinný program,“ vysvetľuje Jana. Doobeda zvyčajne pretekajú dcéry, každá v inej kategórii, a poobedie je určené dospelým. Navzájom sa povzbudzujeme, vymieňame si skúsenosti. Tento týždeň mi napríklad Lucka ukazovala, ako v rýchlosti zoskakuje z bicykla, a sľúbila mi, že ma to naučí,“ smeje sa.

Janka je spokojná, že športom si rodina posilňuje imunitu.
Janka je spokojná, že športom si rodina posilňuje imunitu.
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Aké to je, keď  športuje celá rodina
Jana si pochvaľuje: „Trénujeme takmer každý deň, väčšinou všetci spolu, čo je obrovskou výhodou nášho klubu. Rodič nemusí dieťa odviezť na tréning a čakať, kým sa skončí, prípadne povzbudzovať spoza plota, ale trénuje zároveň s dieťaťom. Aj preto sme všetci ,prepadli‘ triatlonu. Takto vlastne trávime čas spolu, ale zároveň každý trénuje na svojej úrovni. Všetky deti milujú súperenie a my sa radi necháme vyprovokovať.“

Baby doňho, toľko „vŕtali“, až sa dal na triatlon aj Lukáš.
Baby doňho, toľko „vŕtali“, až sa dal na triatlon aj Lukáš.
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Prečo odporúčajú tento šport
„Je to šport, ktorému sa môže na rekreačnej úrovni venovať každý. V uponáhľanej dobe majú rodičia málo času na deti, ale aj na svoje záľuby. A triatlon je ideálne prepojenie oboch. Trénujete v tom istom čase a na tom istom mieste. Veľa tréningov prebieha vonku, a to za každého počasia, čím sa posilňuje imunita nielen detí, ale aj vaša. V našej rodine ani nepoznáme chrípku, zvýšenú teplotu, čo je pozitívny bonus,“ zakončuje spokojne Janka.