Ako dieťa som nemala ľahký život. Keď som sa však osamostatnila a neskôr vydala, myslela som si, že moja rodina zmení môj pohľad na vtedajší život. Utrápený život. Obom dcéram sme sa s manželom snažili dať všetko, čo chceli, ale pritom dbali na to, aby neboli zbytočne rozmaznávané. Monika, mladšia z dcér, bola vždy tá náročnejšia. A dokázala sa hádať, že jej polovica čokolády oproti sestrinej je menšia, nové šaty menej moderné. Staršia Mirka bola, na rozdiel od Moniky, flegmatička a nikdy jej nerobilo problém si s Monikou čokoľvek vymeniť, či jej ustúpiť.

Monika sa porovnávania so sestrou nezbavila, ani keď už mali obe manželov. Či to boli darčeky, dovolenky, miera pozornosti, všetko muselo byť v lepšom, vo väčšom a výstrednejšom, ako mala staršia sestra Mirka. Monikin manžel jej neustále súťaženie asi nezvládol a opustil ju aj dvojročnú dcéru Ivku. Prišla bývať k nám. Pre Moniku to bola ľadová sprcha, ale po čase sa zoznámila s Viktorom. Bol pokojnej povahy a zanedlho k Ivke pribudla ďalšia sestrička Karinka. Zatiaľ čo moje prvé vnúča bolo celé po svojom otcovi, druhá Monikina dcéra sa podobala na mamu. A Monika sa v nej videla.

Ja som zasa videla, že Monika začína staršiu dcéru Ivku odstrkovať a vôbec sa mi nepáčilo takéto robenie rozdielov medzi deťmi. A ako dievčatá rástli, len sa to stupňovalo, až som mala pocit, že Ivku, ktorá väčšinu času bola u nás, nemá rada. A paradoxne, aj keď som u svojich detí rozdiely nerobila, Ivku som podvedome začala mať oproti Karin radšej. Z nej sa Monikinou zásluhou stávalo rozmaznané dieťa, ktorému bolo len ťažko niečím ulahodiť.

Pohár trpezlivosti pretiekol

Cez leto, keď deti mali prázdniny, chcela ísť Monika aj s rodinou k moru. Ani Ivka, ani Karin ešte more nevideli. Monika sa mesiac pred odchodom zastavila u nás, aby ma požiadala, či by Ivka mohla ostať počas dovolenky s nami. Pobyt totiž objednali len pre troch, respektíve pre dvoch a jedno dieťa bolo grátis. Peniaze nazvyš práve nemali, a tak sa rozhodli ísť len s Karin, ktorej to viac prospeje, keďže je alergik. Veľmi som sa nahnevala. Ak by som to vedela skôr, tak by som Ivke na ten výlet našetrila, ale mesiac do odchodu som už nemala ako. So strážením Ivky som napokon súhlasila.

Postarala sa o jej budúcnosť

Táto zrada matky voči dcére ma však nahlodala. Bála som sa, čo bude s Ivkou, keď sa poberiem po mužovi aj ja. Veď Monika by ju bola schopná v osemnástich vyhodiť na ulicu, nech sa o seba stará sama. Vtedy mi napadla skvelá myšlienka. Nikdy sme neboli obzvlášť majetní, ale mali sme byt a malú chatku s pozemkom na konci mesta. Byt mal pripadnúť mladšej Monike. Rozhodla som sa, že spíšem poslednú vôľu. Chcela som, aby byt po mne zdedila Ivka.

Mala som chvíľu pocit, že som podrazila vlastnú dcéru, ale cítila som to ako povinnosť voči Ivke, ktorá bola zanedbávaná. Monika o celej veci nič netuší. Priznala som sa len Mirke. Tá ostala verná svojej flegmatickej povahe a len mi sľúbila, že Monike nič nepovie. Verila som jej. Možno v hĺbke srdca sa aj tešila a brala to ako zadosťučinenie za roky z detstva, keď pred Monikou vo všetkom ustupovala. Viem, že Monika bude asi nemilo prekvapená a možno bude moje rozhodnutie aj príčinou hádok. Ale nechcem, aby Ivka skončila jedného dňa na ulici, keď tomu môžem čo len trocha zabrániť.

Tamara

Čo my na to?

Tamara videla nespravodlivosť, ktorá sa deje jej staršej vnučke a keď pochopila, že sa to nezlepší, rozhodla sa, že jej pomôže a práve vtedy akoby zradila svoju dcéru. Najlepšie vie situáciu posúdiť ten, kto ju prežíva, a ak sa Tamara tak rozhodla, musí sa pripraviť aj na to, čo sa stane, keď sa to dcéra dozvie. Aby na poslednú chvíľu neustúpila.