Ste za prísnu výchovu a režim? Dcéra Ozzyho Osbourne priznala: Rodičia to preháňali, preto...
24. 6. 2024, 14:00

Zdroj: Axelle/Bauer-Griffin/gettyimages
Prísnu výchovu vyznávajú aj mnohé celebrity a ich dôraz na dobré známky v škole je známy. Napríklad Kelly Osbourne (39), dcéra rockera Ozzyho, sa sťažovala na prísnu výchovu. Aj Brooklyn Beckham (25) potvrdil, že rodičia mali priveľké očakávania.

Zdroj: Instagram.com/@dannagarciao
Aj keby sa zdalo, že u Osbournovcov panovala skôr uvoľnená atmosféra, opak je pravda. Práve príliš prísna výchova viedla k tomu, že ich dcéra Kelly sa začala búriť a mala problémy s drogami i alkoholom.
Zdroj: Axelle/Bauer-Griffin/gettyimages
Dcéra Ozzyho a Sharon Osbourneových v niekoľkých rozhovoroch priznala, že jej prísni rodičia mali veľký vplyv na jej dospievanie a viedlo to k jej vzbúreniu sa proti nim.
Syn Davida a Victorie Beckhamovcov v niekoľkých rozhovoroch spomenul, že jeho rodičia mali vysoké očakávania týkajúce sa vzdelania a disciplíny. Naučilo ho to však dôležitosti tvrdej práce a oddanosti.
Zdroj: Dimitrios Kambouris/gettyimages
Brooklyn Peltz Beckham je dnes už ženatý a so svojou mladou manželkou žije šťastne, no priznal, že jeho rodičia mali priveľké očakávania od detí.
Ako to vidia naše čitateľky?
Opýtali sme sa aj dvoch čitateliek jednoduchú otázku: Či sú za prísnu výchovu a disciplínu a jedna povedala áno, druhá nie - aké sú dôvody? Na konci hlasujte aj vy!
Júlia (32), ekonómka: „Disciplína zasieva do duše strach z autorít.“
Zdroj: shutterstock
Janka si myslí, že jedine tolerancia a sloboda vytvára pre deti prostredie bez strachu - ide jej o to, aby sa deti nebáli s ničím zdôveriť a opýtať sa...
Myslím si, že deti by mali mať možnosť skúmať svet vlastným tempom a robiť vlastné rozhodnutia. Menej prísny režim vytvára prostredie, v ktorom sa deti cítia slobodne a neboja sa vyjadrovať svoje názory a myšlienky. Disciplína a režim síce učia deti poslušnosti, čo väčšine rodičov vyhovuje (lebo kto by nechcel poslušné deti?), ale zároveň zasieva do ich duší strach z autorít a sebaobviňovanie, ak nesplnia očakávania okolia. Pre mňa je dô- ležité, aby sa naučili byť nezávislými a zodpovednými jedincami, a to nie pod hrozbami, ale prostredníctvom vlastných chýb. To však predpokladá, že im necháme slobodu, aby tie chyby mohli bez výčitiek robiť a získavať tak skúsenosti. Zároveň to podporuje ich sebadôveru, pretože vidia, že na ich názoroch záleží. Také deti majú možnosť preskúmavať to, čo ich skutočne zaujíma a na čo majú talent, a nielen napĺňať predstavy rodičov a učiteľov. Deti v takomto prostredí vedia, že sa môžu obrátiť na rodičov s akýmkoľvek problémom bez obáv z kritiky alebo trestu.
Zdroj: shutterstock
Anna si myslí, že kvalitné vzdelanie môže zvýšiť deťom šance uplatniť sa vo svete a preto prísnosť je v tomto smere na mieste.
Anna (52), notárka: „Jasné pravidlá učia deti zodpovednosti.“
Disciplína a režim poskytujú deťom pevný základ, na ktorom môžu budovať svoju budúcnosť. Deti, ktoré vyrastajú v prostredí s jasnými pravidlami a očakávaniami, sa učia disciplíne a zodpovednosti. Tieto vlastnosti sú neoceniteľné nielen v škole, ale aj v živote. Pomáhajú deťom stanoviť si ciele, pracovať na ich dosiahnutí a prekonávať prekážky. Svet vnímam ako neustály boj, kde sa musíme presadiť a obhájiť, k tomu im môže pomôcť kvalitné vzdelanie. Preto ak im môžem zvýšiť šance na úspech tým, že dbám, aby sa dobre učili, tak to urobím. Myslím si, že môj prístup pomáha deťom rozvíjať dobré návyky, ktoré im budú slúžiť celý život – od časového manažmentu po schopnosť sústrediť sa na úlohy. Mnohokrát som videla, že z detí, ktoré mali jasne stanovené hranice a vysoké očakávania, vyrástli úspešní a sebavedomí dospelí. Áno, nesie to so sebou i riziko, že vás deti nemajú vždy rady, ale verím, že tie výsledky za to stoja. A neskôr to aj samy ocenia.