Ak si myslíte, že ste dosť inteligentné na to, aby ste sa nechali zlákať fanatikmi, a také veci sa nedejú vo vašom okolí, mýlite sa. Aj na prvý pohľad obyčajná skupina ľudí môže byť sektou alebo fanatickým spoločenstvom. Sú nebezpečné nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Istým spôsobom ľudí vždy fascinovali. A je ťažké odolať ich nátlaku. Odborníci varujú a upozorňujú, že nie je dobré zahrávať sa s nimi.

Psychologický nátlak

Členovia sekty striehnu na svoje obete naozaj kdekoľvek a kedykoľvek. Nových členov často pozorujú dlhší čas. Sú to školení členovia, ktorí vedia používať psychologické techniky, prostredníctvom ktorých ľudí zmanipulujú. Chodia samostatne, ale aj v skupinkách. Často milým a nevtieravým spôsobom, pomocou vhodne zvolených slov ovplyvňujú svoje obete. Vyberajú si také typy ľudí, ktoré už na prvý pohľad vyzerajú utrápene a ustarostene. Cieľom je dotyčnému navodiť pocit bezmocnosti a potom mu ponúknuť nezištnú pomoc. Nasledujú presviedčacie techniky, ktorými dajú človeku najavo, že hoci ich nechápu iní ani rodina, ich spoločenstvo im podá pomocnú ruku. V ňom iste nájdu riešenie na všetko. Aj silným povahám dokážu „vliezť do hlavy“, vedia totiž ako. Presvedčia svoju obeť o tom, ako jej ostatní krivdia, postupne ju odstrihnú od blízkych a priateľov, s ktorými sa neskôr nesmie stretávať. O tom, aké ťažké je nepodľahnúť ich psychologickému nátlaku, sa presvedčili aj naše čitateľky.

Psychologický nátlak
Zdroj: shutterstock

Angelika (59): Syn tvrdil, že už nemôžeme byť jeho rodina

Môj syn Peter bol vždy dobrý chlapec. Ako jeho matka som sa často bála, že sa na neho „nalepí“ nejaká potvora. Nemal veľa dievčat, skôr mal kamarátske vzťahy. Pred letom po štvrtom ročníku na vysokej škole k nám priviedol dievča. Bola som zvedavá a mala som obavy, ale Mária ma očarila. Všetci sme si ju veľmi obľúbili, bola milá, skromná a taká troška tajomná. Bola veľmi zdvorilá, nepila alkohol a odkedy s ňou Peter chodil, nedal si ani len pohárik vína.

 

Po veľmi krátkom čase spolu začali bývať a jedného dňa prišli, že sa vzali. Spýtala som sa Márie, či je tehotná, nebola. Vraj sa vzali, lebo sa veľmi ľúbia a nechceli spolu žiť v hriechu. Bolo to pre mňa aj manžela zvláštne, no nechali sme to na synovi, veď náš Peter bol vždy rozumný chlapec. Neurobil by hlúposť, verili sme v jeho zdravý úsudok.

Synova priateľka bola veľmi milá, ani nám nenapadlo, že nám ho odvedie.
Zdroj: shutterstock

Nevpustil nás do bytu

Zrazu sme však syna stretávali čoraz menej. Nedvíhal telefón, neodpovedal na správy, nevolal späť. Keď sme sa so strachom vybrali k nim, nevpustil nás do bytu, vraj majú skupinovú návštevu. Ničomu som nerozumela. Žiadala som vysvetlenie, plakala, chcela som sa s ním stretnúť osamote, ale vraj bez manželky za mnou ísť nemôže. Vedeli sme len, že sa vykašľal na školu, prestal sa stretávať s priateľmi a v podstate spálil všetky mosty. Bola som nešťastná, moje jediné dieťa ma odmieta, nemohla som sa k nemu dostať, nerozprávala sa s nami ani Mária, ani on, nikdy nemali čas na stretnutie, návštevu.

Jedného dňa mi zavolal jeho najlepší kamarát a oznámil mi, že videl Petra aj s Máriou stáť na námestí, kde ponúkali nejaké knihy a letáky. Vybrala som sa tam a počkala som, kým bude vhodná chvíľa, aby ma Mária nevidela. Zavolala som si ho bokom a pýtala sa, čo sa deje. Bol strhaný a smutný, vraj už nemôžeme byť jeho rodina, pretože má novú. To mi povedal vlastný syn! Plakala som, prosila som ho, ale v jeho modrých očiach som nenašla okrem prázdnoty nič. Keď som to rozprávala manželovi, ten mi hneď povedal, že ho zrejme dostala sekta. Stratili sme ho, ale bol živý a zdravý, jedine to mi bolo útechou, no nebolo mi ľahko na srdci.

Spamätáva sa z toho dodnes

Asi po roku k nám prišla Mária aj so skupinou ľudí v rôznom veku a pýtali sa na Petra. Akoby som vedela, kde je, veď sme sa skoro rok nevideli. Mária na mňa slovne útočila a kričala, vraj ak sa k nej nevráti, budú ho musieť vylúčiť zo spoločenstva, pretože muž nemôže stráviť noc bez svojej manželky. Nechápavo som na ňu hľadela. Ako tam tak stálo to kedysi zdvorilé dievča a kričalo po mne tie svoje hlúposti, vtedy mi to došlo. Mária je tá sektárka, ktorá mi zobrala syna.

Manžel ich všetkých vyhodil s tým, že ak neodídu dobrovoľne, voláme políciu. Nevedeli sme, čo robiť, no Peter sa ešte v ten večer ukázal na prahu nášho domu, nešťastný, vychudnutý a strhaný. Snažil sa zo sekty odísť, no vymývanie mozgu, vyhrážky a psychický nátlak sa na ňom podpísali. Sekta sa ho snažila kontaktovať. Syn sa z traumy spamätáva dodnes, no s pomocou odborníkov robí pokroky. Presťahoval sa, našiel si prácu a má aj priateľku. Hoci býva ďaleko od nás kvôli bezpečnosti, som šťastná. Sme v kontakte a môj Peter je zase sám sebou, hoci... Niekedy vraví, že sa bojí za seba obzrieť, lebo má pocit, že naokolo je vždy niekto zo sekty, kto ho sleduje.

Diana (43): Zvíťazil zdravý rozum

So sektou som sa stretla prostredníctvom mojej vtedajšej kamarátky. Po ťažkom rozvode a boji o pubertálnu dcéru, ktorú som nakoniec dostala do starostlivosti, som bola psychicky na dne. Práca v banke, tínedžerka, domácnosť a samota ma ubíjali. Môj bývalý si užíval s novou mladou manželkou a to ma veľmi štvalo. Kamoška ma raz večer vytiahla von, vraj na pohárik s jej novými kamoškami. Po dlhom presviedčaní som šla a bolo to super, samé baby, rôzne osudy a skúsenosti, smiech, preberala sa, samozrejme, aj móda či líčenie, cvičenie a chlapi.

Po dlhom čase som sa cítila dobre. Stretnutia naberali na intenzite, no po čase odo mňa chceli peniaze, čo sa mi zdalo podozrivé, ale moja dlhoročná kamoška mi povedala, že sa nemám báť. Aj ona prispela, vraj je to na vínko, koláčiky a večere, ktoré sme si užívali. Dala som teda, veď som sa s nimi cítila fajn. Lenže po čase pýtali čoraz viac a častejšie. Raz ma dokonca pozvali na taký zvláštny „krst“ novej členky. Vraj, ak sa osvedčím, stanem sa aj ja jednou z nich. To „osvedčenie“ bolo, samozrejme, aj o vyšších finančných príspevkoch, čo ma zarážalo.

Povedala som, že nedám, a odišla som. Začali mi chodiť správy s ponižujúcimi textami, urážkami a potupnými označeniami. Neprekážalo mi to. Vydržala som, začala som sa viac venovať dcére a čas sme trávili spoločnými nákupmi, kinom, manikúrou a ona sa stala mojou najlepšou priateľkou a spoločníčkou v ťažkých časoch. Ktovie, čo by sa stalo, ak by som tomu ženskému spolku podľahla. Som rada, že som sa nedala a zvíťazil zdravý rozum nad slabou mysľou.

Ten ženský spolok pôsobil nevinne, ale nebolo to tak.
Zdroj: shutterstock

Znaky sekty

● Majú jedného vodcu, od ktorého sú bezvýhradne závislí.

● Členovia sekty sú istým spôsobom pozbavení svojprávnosti, aj keď oni to tak nevnímajú. Pre nich je to bezvýhradná dôvera k vodcovi a jeho učeniu.

● Súkromný život členov je naprogramovaný a prísne sledovaný.

● Každý člen sa okamžite a bez odporu podvolí každému príkazu od autority.

● Žijú presne podľa učenia a zásad sekty, nič iné pre nich neexistuje a nie je správne.

Nie všetky spoločenstvá sú nátlakové.
Zdroj: shutterstock

Ako rozoznať sektu od bežného spoločenstva?

Vstup do sekty zvyčajne sprevádza nejaký obrad, ktorý musí nový člen absolvovať. Každá sekta má svoje charakteristické rituály. Bývajú súčasťou manipulačných techník, ktoré dokážu človeka zbaviť osobnostnej identity. Snažia sa o pretrhnutie emočných väzieb na jeho rodinné zázemie, priateľov. Takáto sektárska manipulácia je založená na vymývaní mozgu – „brainwashingu“.

Ako rozoznať sektu od bežného spoločenstva?
Zdroj: shutterstock

Požiadajte o pomoc

Vzoprieť sa je možné najmä s pomocou rodiny alebo dobrých priateľov. Niekedy je lepšie priamo požiadať o odbornú pomoc. Vyskúšajte osloviť odborníkov a psychológov v Centre prevencie v oblasti siekt Integra. Poskytujú informácie o jednotlivých spoločenstvách aj poradenstvo na telefónnom čísle 0907 409 294 alebo e-maile: [email protected]