Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Túžite po dovolenke, novej chladničke či práčke, no nemáte peniaze? Po tomto si úver rozmyslíte

Nedorozumeniam pri úvere sa vyhnete tak, ak vopred viete, čo si máte všímať.

Zdroj: shutterstock

Reklama
Ivana Adamcová

Ivana Adamcová

vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy

V dnešnej dobe sú Slováci čoraz častejšie bombardovaní ponukami na predschválené úvery cez bankové aplikácie, SMS či telefonáty, čo môže vyzerať lákavo, no vyžaduje si dôkladné zváženie.

Mnoho Slovákov v súčasnosti dostáva správy cez bankové aplikácie, prostredníctvom SMS či telefonátov o už „predschválenom“ úvere. Často ide o lákavé ponuky, ktoré môžu pomôcť, no v opačnom prípade priniesť aj viacero komplikácií. Je potrebné preto zvážiť všetky za a proti. A to aj v situácii, keď sa úver javí ako jediné riešenie, ak sa vám napríklad pokazí chladnička alebo dokonca auto, či túžite po dovolenke a vaše finančné rezervy na to nestačia.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Andy Winson radí: Prišla som o prácu! Ako sa znovu naštartovať a získať sebevdomie?
    Zdroj: Andy Winson

    Áno či nie?

    V prvom rade si ešte raz položte zásadnú otázku, či úver naozaj potrebujete. Je daná vec skutočne nevyhnutná, prípadne – nepodarí sa vám v blízkom čase na ňu našetriť? Taktiež si premyslite, či nie je úver nad vaše finančné možnosti. Uvažujte aj do budúcnosti a skúste zvážiť všetko, čo sa môže za očakávaný čas splácania zmeniť a ovplyvniť tak platenie mesačných splátok pôžičky.

    Newsletter Nového Času pre ženy

    Chcete mať prehľad o všetkom, čo vás baví?


    Prihláste sa do nášho newslettra a už vám neunikne ani jedna klebeta o vašich obľúbených prominentoch, seriáloch či mužoch! Móda, sex, zdravie aj inšpiratívne príbehy – to všetko priamo do vašej schránky. Odoberajte tu!

    Porovnávajte ponuky

    V prípade, že dospejete k záveru, že to bez úveru nepôjde a že to váš rodinný rozpočet zvládne, poobzerajte sa po ponukách jednotlivých spoločností. Skúste vlastnú banku, porovnajte jej ponuku s ďalšími, potom priberte aj nebankové spoločnosti. Samotné ponuky si potom môžete porovnať prostredníctvom najrôznejších kalkulačiek a porovnávačov na internete. Poskytnú vám základné informácie, koľko a ako dlho budete splácať, či aká je výška úroku.

    Zdroj: shutterstock

    Kto by bol povedal, že za obyčajným úverom sa môže skrývať toľko nástrah? Čo si treba určite odkontrolovať a čo zvážiť?

    Čo si treba skontrolovať

    Sledujte najmä už pomerne známe pojmy, ako sú RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), úroková sadzba a, samozrejme, čas splácania. Všímajte si takisto to, či je konkrétny úver účelový alebo bezúčelový. V prvom prípade budete musieť preukázať, že ste ho využili skutočne na tú vec, na ktorú bol uzatvorený. Pri bezúčelovom úvere peniaze môžete použiť na čokoľvek. „Pozor si dajte aj na takú zdanlivú drobnosť, či je úroková sadzba vyjadrená v percentách za rok, a teda hľadajte konkrétny údaj – % p. a. Jedine tak môžete odhadnúť, či nie je pôžička zbytočne nevýhodná,“ radí ombudsman spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

    Zdroj: shutterstock

    Možno vám predschválená pôžička pomôže splniť sny, ale nemusí byť vždy taká výhodná, ako sa na prvý pohľad zdá. Začnite vo vlastnej banke. A potom porovnávajte.

    Úverové skóre

    Keď si vyberiete pôžičku, posledné slovo má vždy poskytovateľ, teda banka alebo nebanková spoločnosť. Tá rozhodne, či vám ju vôbec schváli. Pri rozhodovaní sa riadi zákonmi, ale berie do úvahy aj takzvané úverové skóre, najmä pri vyšších sumách. Úverové skóre je ukazovateľ, ktorý hovorí, aký spoľahlivý ste ako klient. Čím je vyššie, tým lepšiu pôžičku môžete dostať, napríklad s nižším úrokom. Vplyv naň má vaša platobná história, predchádzajúce úvery, celkové dlhy aj výška pôžičky, ktorú teraz žiadate. Každá banka alebo firma toto skóre posudzuje podľa svojich pravidiel.

    Zdroj: shutterstock

    Niekedy aj pri veľkej snahe vám pôžičku neschvália, lebo vás banka vyhodnotí, že vaše úverové skoré je príliš nízke, teda, že nebudete vedieť splácať pôžičku.

    Ešte raz kontrola

    Keď už stojíte pred definitívnym podpísaním úverovej zmluvy, ešte raz si preverte, či skutočne máte k dispozícii všetky informácie, ktoré potrebujete. „Dôležité je vedieť najmä podmienky splácania a zistiť informácie aj o tom, čo sa bude diať v prípade nečakaného problému so splácaním. Napríklad, či je možný odklad splátok alebo flexibilita ich splácania, prípadne, naopak, ako prebieha predčasné splatenie,“ dodáva ombudsman spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Prečo si ženy často myslia, že nemôžu mať viac? Bloky nosíme v sebe, vysvetľuje kouč

      Dôležité otázky na záver:

      - Čo sa stane, ak nebudete vedieť splácať?
      - Je možný odklad splátok?
      - Môžete úver splatiť skôr?
      - Sú v zmluve nejaké poplatky navyše?

      Anketa

      Považujete rozhodovanie o prijatí úveru za zodpovedné rozhodnutie?

      Hlasovanie bolo ukončené

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Ivana Adamcová

      vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy

      Na veci sa snažím pozerať vždy z tej lepšej strany, čo sa odráža aj v mojich článkoch. Preto príbehy plné ľudskosti, inšpiratívne ženy a veci medzi nebom a zemou, sú moja parketa. Vyspovedala som množstvo žien a mužov v Rozhovoroch nielen pre ženy naživo na našom Instagrame @novycasprezeny, ktoré si stále môžete pozrieť. Napísala som jednu knihu Vyvolený a Eva a pracujem na ďalšej. Rada posúvam veci dopredu, preto všetko nové vítam s otvorenou náručou.