Reklama

Títo herci prerazili vo filme aj s hendikepom! Sú inšpiráciou aj témou na diskusiu: čo poviete?

Herečka s Downovým syndrómom Jamie Brewer sapreslávila úlohou v seriáli American Horror Story.

Zdroj: MoviestillsDB

Reklama
Ivana Adamcová

Ivana Adamcová

vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy

Hoci by to mnohí dopriali ľuďom s rôznym postihnutím, skúsenosti ukazujú, že to nie je jednoduché. A mnohí s integráciou hendikepovaných do bežnej školy či spoločnosti nesúhlasia.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dcéry pani Fazilet je nový turecký seriál, kde matka využíva svoje dcéry
    Zdroj: Instagram.com/@fazilethanimvekizlaristartv

    Hluchá herečka získala Oscara a stala sa slávnou

    Zdroj: MoviestillsDB

    Pamätáte si slávny film Bohom zabudnuté deti? Hluchá herečka získala za hlavnú úlohu Oscara aj Zlatý glóbus a stala sa hviezdou. William Hurt sa stal jej životným partnerom, no rozišli sa.

    Marlee Matlin (58) ako jedenapolročná prekonala osýpky. Následkom tejto choroby prišla o sluch. Milovala herectvo a naozaj sa stala divadelnou herečkou. V predstavení Bohom zabudnuté deti si ju všimla režisérka, ktorá túto hru pretavila do filmovej podoby a ona získala hlavnú rolu. Jej hereckým kolegom bola William Hurt a na chvíľu sa stal aj jej životným partnerom.

    Zdroj: Rodin Eckenroth/gettyimages

    Marlee Matlin je stále aktívna herečka. Získala množstvo ocenení a je inšpiráciou, že hendikep vás nemusí zastaviť na ceste za snami.

    Hluchá herečka je stále aktívna aj v televízii a bola nominovaná na mnoho cien za svoje úlohy v seriáloch. Za úlohu vo filme Bohom zabudnuté deti získala Oscara. Je príkladom, že všetko sa dá, ak človek chce a ide si za tým...

    Walter White má obrnu aj v skutočnosti, nehral ju...

    Zdroj: MoviestillsDB

    Americký herec v seriáli Perníkový tatko rovnako ako jeho postava má detskú mozgovú obrnu.

    Americký herec, známy ako Walter White Jr. v seriáli Breaking Bad (v slovenčine Perníkový tatko), rovnako ako jeho postava v seriáli má detskú mozgovú obrnu. Po presťahovaní do Hollywoodu v roku 2006 začal trénovať s osobným manažérom talentov. Hľadali postavy, kde by jeho postihnutie slúžilo na vzdelávanie, a podarilo sa.

    Jamie Brewer s Downovým syndrómom

    Zdroj: MoviestillsDB

    Herečka s Downovým syndrómom Jamie Brewer sa preslávila úlohou v seriáli American Horror Story.

    Jamie Brewer (39) je okre iného aj prvou osobou s Downovým syndrómom, ktorá kráčala po móle na New York Fashion Week a je známa svojou advokáciou za práva osôb s postihnutím.

    Zdroj: Aliah Anderson/gettyimages

    Herečka Jamie Brewer robí veľkú osvetu ohľadom ľudí s Downovým syndrómom a tým im aj razí cestu k uplatneniu sa a integrácii.

    A čo na to hovoria naše čitateľky? A akými problémami bojujeme pri integrácii my? A prečo niekto s ňou nesúhlasí? Čítajte na 2. strane...

    Zdroj: shutterstock

    Lenka má zlú skúsenosť s integráciou: "Moje dieťa často zaostávalo, pretože učiteľka musela venovať viac času deťom so špeciálnymi potrebami."

    Lenka (34): obchodná manažérka: „Je ťažké udržať rovnaké tempo výučby“

    Moje dieťa navštevovalo školu, kde boli integrované deti s postihnutím a naša skúsenosť nebola pozitívna. V triede, kde sú integrované deti s postihnutím, učiteľ často nemá dostatok času a kapacít venovať sa všetkým deťom rovnako. Moje dieťa často zaostávalo, pretože učiteľka musela venovať viac času deťom so špeciálnymi potrebami. V takej triede je ťažké udržať rovnaké tempo výučby. Taktiež niektoré deti mali ťažkosti akceptovať a porozumieť svojim rovesníkom s postihnutím, čo viedlo ku konfliktom a k pocitu izolácie. Školy často nemajú dostatočné zdroje na podporu integrovaného vzdelávania. Chýbajú špeciálni pedagógovia, asistenčné služby a potrebné pomôcky, čo negatívne ovplyvňuje kvalitu vzdelávania pre všetky deti. Aj keď je integrácia dobrým úmyslom, v praxi môže mať negatívne dosahy. Verím, že by bolo lepšie, ak by deti s postihnutím mali prístup k špeciálnym vzdelávacím zariadeniam, kde by dostali individuálnu podporu a starostlivosť, ktorú potrebujú.

    Zdroj: shutterstock

    Linda to vidí inak: Keď deti vyrastajú spolu s rovesníkmi s rôznymi schopnosťami, rozvíjajú empatiu, pochopenie a rešpekt k rozmanitosti."

    Linda (28), lekárka: „Učí spoločnosť, ako lepšie podporovať ľudí“

    Som zástankyňou integrácie ľudí s postihnutím do škôl a normálnej práce. Integrované prostredie umožňuje ľuďom s postihnutím získať rovnaké príležitosti a prístup k zdrojom, ktoré sú bežne dostupné ich rovesníkom. Keď deti vyrastajú spolu s rovesníkmi s rôznymi schopnosťami, rozvíjajú empatiu, pochopenie a rešpekt k rozmanitosti. Toto prostredie učí deti byť tolerantné a citlivé voči potrebám iných. V reálnom svete sa ľudia s postihnutím stretávajú s rôznymi výzvami. Integrácia v školách a na pracoviskách im poskytuje možnosť naučiť sa zvládať tieto výzvy a adaptovať sa na rôzne situácie. Zároveň to učí spoločnosť, ako lepšie spolupracovať a podporovať ľudí s postihnutím. A v neposlednom rade je pre deti s postihnutím integrácia do bežných škôl a pracovísk príležitosťou na zlepšenie ich sociálnych zručností. Komunikácia a spolupráca s rôznymi ľuďmi im pomáha rozvíjať ich schopnosti a sebavedomie.

    Autor článku

    Ivana Adamcová

    vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy
    Na veci sa snažím pozerať vždy z tej lepšej strany, čo sa odráža aj v mojich článkoch. Preto príbehy plné ľudskosti, inšpiratívne ženy a veci medzi nebom a zemou, sú moja parketa. Vyspovedala som množstvo žien a mužov v Rozhovoroch nielen pre ženy naživo na našom Instagrame @novycasprezeny, ktoré si stále môžete pozrieť. Napísala som jednu knihu Vyvolený a Eva a pracujem na ďalšej. Rada posúvam veci dopredu, preto všetko nové vítam s otvorenou náručou.
    Súvisiace