Ešte pred osemnástkou si Paťka našla partnera, o ktorom si myslela, že je ideálny muž a bude aj vynikajúci otec. „Bola som mladá a zaslepená láskou. O dieťatko sme sa snažili pár rokov, no neotehotnela som, a tak sme šli na špeciálne vyšetrenie, kde zistili, že partner má zlé spermie.“ Patrícia vraví, že odvtedy ju neriešili. „Neplodnosť dali za vinu mužskému faktoru. Boli sme z toho nešťastní a po nekončiacich spoločných rozhovoroch sme sa zhodli, že to bábätko by sme naozaj chceli a že podstúpime umelé oplodnenie,“ spomína.

Nehovorte mi, že nemôžem... bojovať o dieťa a vyhrať
Zdroj: archív P. K.

Bolestná strata

Umelé oplodnenie dopadlo dobre, a ako sama vraví, na prvý šup otehotnela. No jej šťastie netrvalo dlho. „V treťom mesiaci počas ultrazvuku zistili, že bábätko tam už nie je, hoci som nemala žiadne ťažkosti ani krvácanie, a tak som musela podstúpiť kyretáž.“ Mladú ženu to zlomilo. „A doma bolo ešte horšie, pretože vzťah išiel dole vodou. U vtedajšieho už manžela som, bohužiaľ, nenašla pochopenie pre danú situáciu a nemala som sa kde vyplakať. Boli to len samé výčitky typu ,prečo reveš, vedela si, ako to dopadne‘. Bolo mi nanič,“ hovorí o ťažkom životnom období.

Nehovorte mi, že nemôžem... bojovať o dieťa a vyhrať
Zdroj: archív P. K.

Stvorení pre seba

Patrícia vtedy pochopila, že on nie je pre ňu ten pravý. „Ani správny otec pre moje dieťa. Zbalila som sa a odišla. Rozviedli sme sa. Netrvalo dlho a našiel si ma terajší partner. A neuveríte kde. Na Facebooku. Zistili sme, že sme sa narodili v ten istý deň v rovnakej nemocnici. Dokonca pri pôrode asistovala tá istá doktorka.“ A považovali to za znamenie. Bývali od seba ani nie desať kilometrov. Presne po dvadsiatich šiestich rokoch sa stretli. Zároveň vraví, že ľudia, ktorí ich poznajú, ich často opisujú ako dvojčatá. „Sme rovnakí, vieme sa dopĺňať, smiať sa a podporiť navzájom. No skrátka všetko, úplne sme si sadli. A po krátkom čase sme sa rozhodli, že chceme zostať spolu.“

Nehovorte mi, že nemôžem... bojovať o dieťa a vyhrať
Zdroj: archív P. K.

Tehotenstvo jej neodporúčali

Samozrejme, hovorili aj o bábätku, ktoré obaja veľmi chceli. „Nedarilo sa nám a mne to vôbec nešlo do hlavy. Partner má jedno dieťa z bývalého vzťahu, čiže problém nebude uňho, ale zrejme u mňa.“ Tak sa začal Patin ďalší boj o dieťatko, tentoraz však mala po boku naozaj správneho partnera. Užívala bylinky, lieky a podobne, no nič nepomáhalo. „Opäť som šla na vyšetrenia. Absolvovala som aj laparoskopiu a vtedy zistili, že mám úplne zdevastované vajíčkovody. Roky rokúce som mala nonstop zápaly a toto bol výsledok. Maternica bola tiež v zlom stave.“ Mladej žene tehotenstvo vôbec neodporúčali, vraj to maternica nevydrží. „Som veľmi tvrdohlavý človek a po bábätku som veľmi túžila, tak som šla do toho, nehľadiac na zdravotné problémy. Nasadili mi lieky proti zápalom v maternici. A po preliečení som sa odhodlala opäť podstúpiť umelé oplodnenie z mojich vajíčok a partnerových spermií.“

Nehovorte mi, že nemôžem... bojovať o dieťa a vyhrať
Zdroj: archív P. K.

Rozpadla sa jej placenta

Patrícia bola po predchádzajúcej skúsenosti veľmi skleslá a nedávala tomu veľkú nádej. „Brala som to buď – alebo. Prišiel 9. december 2020. Deň, keď mi do bruška vložili Bublinku. Už 14. decembra som si urobila test, ktorý ukázal, že som tehotná. Mala som obrovský rešpekt pred týmto tehotenstvom. Bála som sa, ako to zvládnem, ak by to nevyšlo.“ No teraz mala oporu a to ju poháňalo vpred. „Bola som živý inkubátor, väčšinou ležiaci. Krvácanie a potrat mi hrozili nonstop. No brala som lieky a bola pod prísnou kontrolou lekárov.“ Čo však nik nechcel, v siedmom mesiaci sa spustil pôrod. Lekári ho stihli včas zastaviť, no aj tak sa veci skomplikovali. Na klasickej poradni budúcej mamičke oznámili, že do týždňa porodí, a to prirodzene. No v ten istý deň o pár hodín neskôr sa Patrícii rozpadla placenta.

Nehovorte mi, že nemôžem... bojovať o dieťa a vyhrať
Zdroj: archív P. K.

Myslela len na dieťa

Dnes vraví, že, našťastie, zachovala chladnú hlavu. „Nechcela som čakať na sanitku, šli sme so svokrou rovno do auta, nech sme čím skôr v nemocnici. Dnes som vďačná Bohu, že sme tú sanitku nevolali a na nič nečakali. Prišla som tam v poslednej chvíli. Išlo  o naše životy. Skoro som vykrvácala a malá bola bez výživy. Na sále mi bolo jedno, čo je so mnou, len som z posledných síl kričala lekárom, nech ju rýchlo vyberú, že na mňa nech nemyslia.“ Keď sa Paťka prebrala z narkózy, veľmi plakala, pretože sa bála, či dcérka prežila. Keď za ňou prišiel tím lekárov, opäť nemyslela na seba, ale chcela vidieť dcérku. „Zrazu sa vo dverách objavil detský lekár, ktorý mi oznámil, že naša malá Melanie žije a je zdravá, teda až na určité drobnosti. Porezali jej tvár, keď ju rýchlo vyberali, a nepočula na uško.“ Dnes je Melanie v poriadku a svojim rodičom robí veľkú radosť.

Nehovorte mi, že nemôžem... bojovať o dieťa a vyhrať
Zdroj: archív P. K.

Malá bojovníčka

Dcérke dali významné meno Melanie Zoe. „Melanie znamená priebojná bojovníčka, nestratí sa v živote. Zoe znamená život. Ona je môj život. Doteraz nemal význam, ale už má. Partner mi dal všetku lásku, priateľstvo, oporu a najmä rodinu a za to som mu vďačná a o to viac ho milujem. Keď počujem, že ma niekto nazve mamou, je to pre mňa radosť.“ Sedemnásteho januára bude mať ich poklad päť mesiacov.

Melanie je pre rodičov dar, lebo nemožné sa stalo možným.
Zdroj: archív P. K.

Odkaz pre zúfalé ženy

Hoci má Patrícia po pôrode veľké komplikácie, vraví, že to stojí za to. Šťastná mama posiela odkaz ostatným ženám, ktoré sa snažia o bábätko. „Ženy, prosím vás, nezúfajte a nikdy nehovorte, že nikdy nebudete mať deti. Som príklad toho, že nemožné sa stáva možným. Bojovať sa oplatí. Prešla som polovicu Slovenska, rôznych lekárov a rôznych špecialistov, aby som sa dostala k tomuto zázraku. Určite sa to podarí aj vám, verte si, bojujte a nevzdávajte sa.“