Vianoce sú časom lásky, pokoja a rodiny. Niektorí ľudia však nemajú to šťastie a Štedrý večer netrávia so svojimi rodinami pri stromčeku, ale v zariadení pre seniorov. Áno, mnoho babičiek a deduškov trávi najkrajšie sviatky roku v spoločnosti iných dôchodcov a pracovníčok, ktoré sa o nich počas celého roka obetavo starajú. Práve pre nich vznikol nádherný projekt Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok, za ktorým stojí Janka Galatová. 

Zakladateľka srdečnej akcie, ktorá má dnes už celoslovenský dosah, nám prezradila, ako to celé vzniklo. "Celkom neplánovane. Môj pôvodný zámer bolo vytvoriť takéto krabičky pre jedno malé zariadenie v Senci celkom sama. Z toho som však upustila po prvom týždni, keď som skúšala získať veci do krabičiek a všetky ich zabaliť a nachystať. Pripravila som ich asi 6 a pri predstave ďalších 20 kusov som si povedala, že dobro treba robiť v malých krokoch, ale spoločne. Tak som urobila na Facebooku skupinu, kde som vyzvala svojich priateľov, pomôcť mi dorobiť tých 20 krabíc pre to jedno zariadenie," hovorí Janka, ktorej priateľov jej nápad nadchol natoľko, že aj oni prizvali svojich priateľov a tí svojich až bolo v skupine odrazu 600 ľudí, z ktorých väčšinu ani nepoznala, no všetci chceli prispieť.

"Tak sa ku mne dostala aj Silvia Slobodová, s ktorou tento projekt spoločne riadime a koordinujeme asi od 1. týždňa, ako som s tým začala ja. S podobnou zbierkou som sa stretla v zahraničí, kde ľudia podobné krabice nosili do kostola a boli určené pre deti do rozvojových krajín, s hračkami a školskými potrebami. Neskôr mi táto spomienka vnukla myšlienku robiť takéto krabice plné nečakaných pokladov ako nečakaný darček práve osamelým starým ľuďom. Tých som často videla v nemocnici, kde som navštevovala svoju chorú maminku, ako tam ležali prevezení zo zariadení pre seniorov bez návštev celkom osamelo," spomína si sympatická žena so srdcom na správnom mieste. Takto vznikol projekt, ktorý beží už štvrtý rok a stále sa zapája viac a viac ľudí.

Za celým projektom stoja tieto dve ženy - Janka a Silvinka.
Zdroj: kolkolasky.sk

Celé to znie krásne. Nakúpiť, zabaliť, odovzdať a mať dobrý pocit z toho, že ste niekomu urobili krajšie Vianoce. Je za tým však aj obrovská kopa práce Janky a Silvie, ale aj ďalších desiatok kontaktných osôb, ktoré krabičky od vás preberajú, kontrolujú a odovzdávajú do zariadení. 

Janka priznáva, že to nie je med lízať a prezradila, čo je na celom projekte pre ňu najťažšie. "Vysvetľovať stále dokola veľmi jednoduché pokyny a prosiť o trpezlivosť. Naša príprava projektu ako aj jeho riadenie sú nesmierne náročné, pretože to robíme po večeroch pri maličkých deťoch, reálnych zamestnaniach, iných rodinných a životných starostiach a problémoch a pri nulovom rozpočte projektu. Preto vždy prosíme ako darcov, tak našich nových koordinátorov o trpezlivosť a nasledovanie jednoduchých pravidiel, ktoré už máme osvedčené a všetky majú svoj zmysel, i keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Veľmi ťažké je aj vysvetľovať, prečo nám naozaj nepomáha, keď si niekto obdobnú zbierku tej našej urobí sám. Nevieme, kam sa koľko krabičiek dostane, v akej kvalite zatiaľ čo v našej zbierke funguje celoslovenská sieť, kedy máme prehľad o všetkých nami pokrývaných zariadeniach, kam treba krabičky presunúť medzi regiónmi, aby sme nesklamali tam, kde toľko štedrosti nebolo alebo si ju nemohli dovoliť."

Takto naplnila krabičky pre seniorov Aďka so sestrou.
Zdroj: Aďka Kršková

Na druhej strane je to aj radosť. Lebo ten dobrý pocit, že robí niečo pre tých, ktorí to potrebujú, má okolo seba podobne naladených ľudí z okolia, ale aj celkom cudzích ľudí, ktorí chcú tiež pomôcť, je na nezaplatenie. Janky sme sa preto opýtali aj na tú krajšiu stránku veci a teda, čo je pre ňu na zbierke Koľko lásky najkrajšie.

"Najkrajšie boli v prvom roku odovzdávania krabičiek priamo starkým do rúk, ich emócie, ich vďačnosť a radosť. I dnes, po dvoch rokoch, si ich plne vybavujem. Odvtedy sme toto šťastie nemali, pretože nám súčasná situácia nedovoľuje vstup do zariadení," hovorí Janka. Koronavírus totiž zasiahol aj tento projekt. Pre pandémiu musia napríklad krabičky byť pred odovzdaním v karanténe. Kvôli bezpečnosti a ochrane zdravia seniorov, ktorí patria k zraniteľným skupinám.

Radosť seniorov, ktorí dostanú na Vianoce takúto krabičku je naozaj úprimná.
Zdroj: Adriana Cilovič

Nie len to odovzdávanie je pre Janku krásne. "Je pre mňa však krásne vidieť aj to, čo sme so Silviou dokázali. Priviesť toľkých ľudí k tak krásnej veci ako nezištné obdarovanie neznámeho človeka určite je. Je krásne vidieť, ako sa z toho tešia obe strany. Je krásne vidieť, ako naši skvelí koordinátori - dobrovoľníci, to robia naplno, aby nás nesklamali. My sme im nekonečne vďačné. Mnohé kontaktné osoby sú s nami už tretí rok a sú už medzi nami priateľstvá i keď sme sa reálne nikdy nevideli osobne, pretože koordinujú Banskú Bystricu, Košice, Žilinu..." vyjadruje svoju vďačnosť zakladateľka projektu všetkým, ktorí sa zapojili ako darujúci aj ako koordinátori.

Za tri roky odovdzávania krabičiek naplnených láskou má projekt na svojom konte už 200 kontaktných osôb, 1200 zapojených zariadení so seniormi a 98 239 odovzdaných krabíc. A ľudia neváhajú zapojiť sa opäť. Ak aj vás táto myšlienka nadchla, poďte smelo do toho. Urobte radosť niekomu, kto by inak pri stromčeku nemusel mať úsmev na tvári. A Janka má pre vás aj odkaz, prečo by ste do toho mali ísť. "Mali by ste sa zapojiť hlavne kvôli sebe, pretože tým, že naplníte krabičku pre niekoho celkom nezištne a z lásky, tak naplníte seba láskou ako nikdy predtým. Skúste to a uvidíte! Naozaj to funguje." 

Ak sa chcete zapojiť, nie je nič jednoduchšie. V termíne od 19.11. do 2.12.2021 zoberte krabicu od topánok, zabaľte zvlášť vrch a zvlášť spodok, aby kontaktné osoby vedeli krabičku ešte skontrolovať. Naplňte ju láskou - pridajte niečo slané, sladké, teplé, mäkké, voňavé, niečo pre zábavu a hlavne niečo zo srdca. Potom už len odovzdajte s dobrým pocitom, že vďaka vám bude niekto obrovskú radosť. Na stránke kolkolasky.sk nájdete všetky potrebné informácie aj kontaktnú osobu vo svojom okolí, ktorej môžete krabičku lásky odovzdať. Urobme spolu osamelým babičkám a deduškom krásne Vianoce.

Chcete sa zapojiť? S týmto návodom vyskladáte dokonalú krabičku.
Zdroj: kolkolasky.sk

Pozrite si radosť seniorov, ale aj inšpirácie, ako môže krabička vyzerať v našej galérii.