Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Na Haiti prežil zemetrasenie, u nás je saunový majster. Jean si na slovenskú zimu nezvykol
V nedeľu večer o 20:10 došlo k zemetraseniu v blízkosti maďarského mesta Salgótarján, ktoré malo magnitúdu 2,1, píše web 24.hu. Zemetrasenie pocítilo obyvateľstvo v meste a okolí, informovalo Seizmologické observatórium Radóa Kövesligethyho. Spravodajca TASR v Budapešti informovalo, že škody neboli hlásené.
Ako vzniká zemetrasenie
Zemetrasenie je vonkajší prejav náhleho uvoľnenia nahromadenej mechanickej energie v litosfére (v kôre a vo vrchnom plášti). Vyše 90 % zemetrasení je spôsobených tektonickými pohybmi zeme, zvyšok pripadá na vulkanizmus, zrútenie veľkých podzemných dutín (napr. stropov jaskýň) alebo skalných masívov, ako aj na činnosť človeka (banská činnosť, explózie, atď.).
Zemetrasenia sa zaznamenávajú seizmometrami umiestnenými v tzv. seizmologických staniciach alebo povrchových baniach. Ročne je takto zaznamenaných na Zemi niekoľko miliónov zemetrasení, no len nepatrná časť z nich (približne 30 000) má aj účinky, postrehnuteľné zmyslami človeka.
Anketa
Zažili ste už zemetrasenie?
Epicentrum zemetrasenia bolo približne štyri kilometre od Salgótarjánu, v oblasti Novohradskej stolice. Podľa informácií Riaditeľstva úradu civilnej ochrany (OKF) zemetrasenie hlásili obyvatelia viacerých miest, najviac hlásení však prišlo zo Salgótarjánu a z obce Lucfalva. Škody však neboli nahlásené, píše PLUS JEDEN DEŇ.
Ako postupovať v prípade zemetrasenia? Príbeh Slovenky, ktorá prežila zemetrasenie v zahraničí, nájdete v pokračovaní článku na ďalšej strane. >>>