Základom starostlivosti o rýchlo sa mastiace vlasy je dobrý šampón, no existuje zopár účinných tipov zo špajze, ktoré vám pomôžu mastenie zmierniť.

Ráno krásna frizúra, večer neupravené mastné pramienky. Na vine sú mazové žľazy, ktoré nadmerne produkujú maz. Z pokožky hlavy sa dostáva na korienky a dĺžky vlasov a zanecháva na nich nepekný mastný lesk. Ak šampóny na mastné vlasy nefungujú, pomôcť si môžete aj prírodnými prostriedkami. Vyskúšajte tieto!

Citrónová šťava a ocot

Oba prostriedky zo špajze majú schopnosť regulovať produkciu mazu. Vytlačte šťavu z jedného citróna a zamiešajte ju do misky vody. Namiesto citróna môžete použiť aj ocot. Vlasy umyte ako obvykle a na záver použite kyslý oplach. Nechajte ho pôsobiť niekoľko minút a potom vlasy dôkladne vypláchnite vlažnou vodou. Vlasy nadobudnú krásny lesk a zároveň sa spomalí ich mastenie.

Olivový olej a olej z hroznových semiačok

Ošetrovať mastné vlasy olejom? Na prvý pohľad žiadna logika, ale oplatí sa vyskúšať! Ešte pred umývaním vlasov si do pokožky hlavy vmasírujte niekoľko ČL kvalitného olivového alebo hroznového oleja – podporíte mikrocirkuláciu a utlmíte mazotvorbu.

Čierny alebo kamilkový čaj

Čierny čaj obsahuje taníny, ktoré sťahujú póry, a tým brzdia produkciu mazu. Pred umývaním vlasov si pripravte pohár čierneho čaju a nechajte ho vychladnúť. Opláchnite si ním pokožku a vlasy a nechajte ho pôsobiť 5 minút. Následne použite šampón na mastné vlasy. Ak budete tento postup dodržiavať aspoň  2-3-krát do týždňa, produkciu mazu dostanete do rovnováhy. Pri blond vlasoch si odvar pripravte z upokojujúceho kamilkového čaju, čierny by ich mohol stmaviť.

Žĺtok

Maska zo žĺtka je generáciami overený prostriedok pre všetky typy vlasov. Na mastné vlasy pôsobí žĺtok regulačne, na suché vyživujúco. Rozmiešajte žĺtok a naneste ho do vlhkých vlasov. Nechajte pôsobiť 10 minút. Následne vlasy dôkladne vypláchnite vlažnou vodou a umyte jemným šampónom

Prášok do pečiva alebo detský púder

Máte naponáhlo a nestíhate si umyť vlasy? Použite prášok do pečiva ako suchý šampón – rovnomerne ho naneste do vlasov a dôkladne vykefujte. Prášok vsiakne prebytočnú mastnotu. Alternatívou je detský púder.

Aloe Vera

Čerstvý gél z rastliny Aloe Vera má taktiež tlmiace účinky na mazotvorbu. Zmiešajte niekoľko ČL gélu z aloe so šampónom a pre ešte lepší efekt aj s niekoľkými ČL citrónovej šťavy. Napeňte a nechajte pôsobiť 2-3 minúty. Dôkladne opláchnite.

Vlažná voda

Každodenné umývanie mastných vlasov je úplne v poriadku, ak dodržíte zopár pravidiel. Špeciálne odmasťujúce šampóny nepoužívajte častejšie ako dvakrát do týždňa. Tieto produkty silno odmasťujú, čo môže viesť k podráždeniu vlasovej pokožky. Na každodenné umývanie vlasov sa hodia jemné šampóny, ktoré nezaťažujú pokožku hlavy. Vlasy si umývajte vlažnou vodou. Horúca voda vysúša vlasy aj vlasovú pokožku a tá následne reaguje zvýšeným mastením.

Extra tip: Konský chvost

Ak nemáte čas umyť si vlasy, vyčešte si ich do vysokého chvosta. Podarí sa vám to oveľa lepšie ako s čerstvo umytou hrivou a vyzerá to naozaj štýlovo.