Reklama

Čo so šedinami, dá sa tomu predchádzať?

Ak sa rozhodnete na prekrytie šedín použiť farbu,

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Strate vlasového pigmentu nedokážeme zabrániť, je súčasťou starnutia. Ak ste skoré šedivenie nezdedili po svojich rodičoch, môžete ho oddialiť.

Vyskúšajte tieto opatrenia:

• vlasy o farbu oberajú aj stres a chemizácia prostredia – znečistené ovzdušie, používanie prípravkov, ktoré vlas zaťažujú, ale aj zlá životospráva

• dbajte na doplnenie vitamínov, najmä biotínu a vitamínov zo skupiny B, ako aj rôznych minerálnych látok

• podľa niektorých štúdií dokážu šedivenie spomaliť aj potraviny, ktoré obsahujú meď – sója, paprika, slnečnicový olej, pretože práve meď prispieva k vytváraniu vlasového pigmentu

• jedálny lístok obohaťte aj o orechy, ovsené vločky, mlieko, karfi ol – aj tieto potraviny údajne dokážu obnoviť vlasový pigment

• nezabúdajte, že naše vlasy potrebujú kvalitnú starostlivosť – výživné masky, zábaly a kvalitné prípravky

Čo so šedinami?

Najlepšie urobíte, ak si na ne zvyknete. Šediny skôr či neskôr zaplavia hlavu každého z nás. Dokonca mužov s „bielym melírom“ považujú ženy za príťažlivejších. Ak sa s nimi predsa len tak ľahko nezmierite, môžete použiť niektorý z prípravkov na prekrytie šedín.

V lekárni si môžu, najmä páni, kúpiť prípravok, ktorý jednoducho nanesú na sivý vlas a ten následne stmavne.

Ak sa rozhodnete použiť farbu, poraďte sa radšej s kaderníčkou. Aj keď si zvolíte farbu, ktorú ste už v minulosti použili, na šedivých vlasoch môže chytiť úplne iný odtieň.

Veľmi prirodzene pôsobí melír, ktorý vlasy oživí a odpúta pozornosť od vašich šedín napriek tomu, že ich vlastne vôbec neprekryje.

V laboratóriách sa už pracuje aj na „zázračných tabletkách“, ktoré by mali zabrániť strate vlasového farbiva, ale tie sú ešte stále len v štádiu testovania.

Za noc šediví

Jedna legenda hovorí, že keď francúzska kráľovná Mária Antoinetta čakala na popravu, cez noc úplne ošedivela. Doteraz neexistuje dôkaz, že by k tomu mohlo dôjsť z večera do rána, ale aj lekári pripúšťajú, že šok, ktorý utrpíme pri nehode, či inej silnej emocionálnej udalosti, a rovnako tak aj stres môžu urýchliť stratu pigmentu.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!