Reklama

Koberce stále na výslní: Takto dokážu zútulniť interiér

Ilustračná fotografia

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Celoplošné koberce sú v interiéroch niekoľko rokov na ústupe. Zato tie kusové sa stále držia na výslní.

Spolu s textíliami sú to práve kusové koberce, ktoré dodávajú interiéru pocit útulnosti.

Na výber sú koberce rôznych tvarov, veľkostí a farieb. Najväčšej obľube sa stále tešia koberce z prírodných materiálov, pretože vynikajúco tlmia zvuk, sú hrejivé a príjemné na dotyk. Výhoda umelých materiálov zas spočíva v možnosti použitia výrazných farebných odtieňov a odolnosti, vďaka čomu sú vhodné aj do frekventovaných miestností. V textúre kobercov sa však čoraz častejšie objavuje napríklad aj žihľavové vlákno či vlákna z recyklovaných PET fliaš.

Hra so štvorcami

Výrobcovia prišli so zaujímavým nápadom poskladať si vlastný koberec. Jednotlivé kusy koberca umožňujú kreatívne vytvárať nekonečné vzory kombinovaním farebných štvorcov. Nespornou výhodu je, že tvar a veľkosť koberca tak možno kedykoľvek zmeniť, a to pridávaním alebo výmenou štvorcov, ktoré majú zvyčajne rozmer 40 x 40 cm. To isté platí aj pri výmene poškodených častí koberca. Jednoduchým a rýchlym spôsobom, ako jednotlivé kusy spojiť, je technológia suchých zipsov. Bezpečné spojenie s podkladom vyrieši protišmyková podložka, ktorá by nemala chýbať pod žiadnym kusovým kobercom položeným na šmykľavom povrchu.

Zdroj: archív firiem

Na výber je nepreberné množstvo farieb

3D dizajn aj koža

V interiéri efektne pôsobia koberce s 3D dizajnom, ktorý vytvára plasticky tvarované vzory dosiahnuté ručným spracovaním a strihom. Vynikajú tak rôzne geometrické vzory aj motívy zvieracích srstí. Môžu byť jednofarebné alebo odstupňované tón v tóne. Takisto mnohí netušia, že okrem obľúbených huňatých predložiek z pravej alebo umelej kože si miesto v interiéri našli aj kožené koberce. Väčšinou ide o vytváranie vzorov z malých štvorčekov alebo kombináciu s inými materiálmi

Kobercová lišta

Ak sa predsa len rozhodnete pre metrážny koberec, krajšie než obyčajné sokle sú špeciálne kobercové lišty, ktoré predstavujú estetické ukončenie okraja koberca. Ich výhodou je, že ak sa rozhodnete meniť samotný koberec, lišta zostáva a vymení sa len pásik vystrihnutý z koberca.

Zdroj: archív firiem

Koberec z kravskej kože

Výhody:

tepelnoizolačné vlastnosti, tlmenie zvuku, príjemné na dotyk, tlmenie nárazov predmetov na zem, bez hrozby pošmyknutia, nenáročnosť položenia, rýchla výmena, odolnosť proti opotrebeniu, variabilita vzorov, tvarov a farieb, nenáročnosť údržby

Nevýhody:

lapače prachu (na druhej strane sa na nich prach nevíri)

Materiály na výrobu kobercov

Prírodné

Vlna – vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, pružná, mäkká, vďaka lanolínu (prirodzenej mastnote) odpudzuje nečistoty. Je pomerne drahá a farbenie je možné len v úzkej škále odtieňov.

Sisal – pohlcuje hluk, odolný proti ohňu, vhodný do miestností s kozubom, nevhodný do vlhkého prostredia.

Zdroj: archív firiem

Ručne vyšívaný koberec

Ľan – jeden z najpevnejších medzi prírodnými materiálmi, nevhodný do vlhkého prostredia, najčastejšie kombinovaný s vlneným alebo mohérovým vláknom.

Kokos – extrémne odolný materiál, drsnejší na dotyk.

Hodváb – lesklý, jemný na dotyk, odolný proti opotrebeniu, nevhodný do vlhkého prostredia.

Juta – pre silne zaťažené podlahy na chodbách a v predsieni, nevhodná do príliš suchého prostredia.

Koža – len z kože tzv. druhotnej produkcie, zvieratá sa nechovajú pre kožu.

Zdroj: archív firiem

Ručne tkaný koberec z bavlny

Syntetické

Polypropylén (PP) veľmi pevný a antistatický materiál odolný proti plesni. Je lacnejší, ale aj menej pružný, dobre sa farbí (plyšové koberce).

Akryl – na dotyk aj na pohľad sa podobá vlne, je však lacnejší, dobre sa farbí, jednoducho udržiava, odoláva vlhkosti.

Polyamid (PA) mimoriadne pružný a trvanlivý, odoláva špine, má tzv. tvarovú pamäť (schopnosť vlákna vrátiť sa do pôvodnej polohy). Na dotyk je jemnejší než PP, zároveň je drahší.

Polyester (PES) ľahký a mäkký, používa sa ako doplnkový materiál na zvýšenie jemnosti kobercov, zvyšuje odolnosť prírodných vlákien a ich schopnosť zachovať si tvar.

Zdroj: archív firiem

Koberec zo syntetických vlákien