Reklama

Márny boj s vyrážkami: Takto sa ich konečne zbavíte!

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

O tom, či bude mať vaša dcéra či syn problémy s akné, je do istej miery rozhodnuté skôr, ako sa narodili.

Chemický píling sa osvedčil aj ako rýchle a rázne riešenie pre úbohých pubertiakov, ktorí majú tváre samý vred. „O tom, či bude mať vaša dcéra či syn problémy s akné, je do istej miery rozhodnuté skôr, ako sa narodili. Počet a výkonnosť mazových žliaz je dedičná záležitosť. Zároveň platí, že ak mala problémy s pleťou mamina alebo ocino, s vysokou pravdepodobnosťou ich bude mať aj ich potomok,“ hovorí Zuzana Kirková, poradkyňa pre krásnu a zdravú pleť zo salónu SynCare.

Odporúča nečakať, kým sa akné objaví, a naučiť dieťa správne sa starať o pleť už po desiatom roku života. „Chlapcom stačí pleťová voda, nie na aknóznu pleť, lebo tá extrémne vysušuje, dievčatá, ktoré sa líčia, by si mali pleť čistiť najskôr mliekom a potom pleťovou vodou alebo tonikom. Neodporúčam užívať hormonálnu antikoncepciu ako prevenciu či riešenie vyrážok.

U tínedžerov sa akné zvyčajne začína čiernymi bodkami. Tie sa dajú dobre čistiť ručne alebo ultrazvukovou špachtľou. A vyčistiť ich treba, nie je nič horšie, ako prekryť ich cez deň mejkapom a večer do nich rýpať alebo ich dráždiť holením. To je expresná skratka k strednej až ťažkej forme akné,“ upozorňuje odborníčka.

Radí tiež naučiť deti, ako vyrážku správne vytlačiť. „Dievčatá, ale aj ženy s akné by mali používať mejkapy so silikónovým základom. Aby bol efekt dokonalý, treba ich naniesť niekoľko vrstiev. Všetko pekne prekryjú, ale silikón sa, na rozdiel od oleja, odparí a neupcháva póry. Ideálne je, ak mejkap obsahuje aj látku, ktorá ničí baktérie a mykózu, napríklad ciclopirox,“ dáva dobrú radu.

Vypáliť červa

Akné nie je kozmetický defekt, akné je ochorenie kože. Ak žiadne zo spomínaných riešení nepomôže, existujú ďalšie možnosti. Zvyčajne však majú svoje za a proti. Efekt liečby antibiotikami je zvyčajne dočasný. Po pol roku až roku sa akné vráti. Ale aj ten čas bez neho je lepší ako nič. Menšia možnosť recidívy je po laserovom ošetrení, ktoré zničí baktérie aj mykózu. Nedá sa však robiť počas slnkom zaliatych ročných období a aj peňaženka ho pocíti.

Riešením číslo tri je chemický píling. Ten patrí do rúk lekára alebo certifikovanej kozmetičky. Funguje rovnako ako laser, vrchná časť kože sa spáli, kyseliny zlikvidujú mykózu aj baktérie a hlbšie ložiská zápalu sa vytiahnu na povrch, kde sa už na nich dá zapracovať.

„Výhodou chemického pílingu je, že sa dá použiť aj na dekolt a chrbát. To je veľmi dôležité. Darmo sa zbavíte zápalu na tvári, keď si ho tam potom prenesiete. Stačí, že si cez hlavu vyzlečiete tričko,“ hovorí Z. Kirková. „Ale ak je pacient počas liečby disciplinovaný, pleť zbytočne nedráždi, každý večer si prežehlí pyžamu, aby zničil baktérie, a dodrží niekoľko ďalších jednoduchých zásad, akné sa zbaví.

Nebude to zo dňa na deň. Potrvá to niekoľko týždňov. V porovnaní s tým, ako dlho s vyrážkami bojoval, je to však kvapka v mori,“ uzatvára dobrou správou kozmetička debatu o kvitnúcej tvári.

Správna kozmetika

  • Aknózna pleť rýchlejšie starne, lebo je mastná, ale zároveň dehydrovaná. „Akné je zápal, ktorý z pleti spotrebúva veľa vody. Klientka, ktorá sa po rokoch márneho boja konečne zbaví akné, môže byť po krátkom čase nepríjemne zaskočená. Má síce pleť bez vyrážok, ale zostarnutú. Aj keď sa snažíme pleť odmasťovať a používať krémy, ktoré ju zbytočne nezaťažujú mazom, treba používať kvalitné a mastné krémy na okolie očí,“ radí Zuzana Kirková zo SynCare.
  • V spolupráci s kozmetičkou treba okrem akné riešiť aj postupné vyváženie tvorby mazu. Na to sa používajú terapie na báze kyseliny salicylovej alebo lipokaprilovej.
  • Vhodné sú mejkapy na silikónovom základe, ktorý sa, na rozdiel od oleja, odparí a neupcháva póry.
  • Muži aj chlapci by mali používať na holenie iba jemnú penu bez zbytočných parfumov a vodu po holení nahradiť balzamom so šalviovým extraktom.