MYDLO alebo SPRCHÁČ? Antiperspirant alebo dezodorant? Sú MODERNÉ verzie lepšie ako KLASICKÉ?
1. 5. 2024, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:28)

Zdroj: shutterstock
V kozmetickom dueli sme si posvietili na dve dvojice produktov, ktoré neodmysliteľne patria do kozmetickej výbavy každej ženy i muža.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: archív
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: Instagram.com
Dezodorant verzus antiperspirant
Oba typy produktov zaisťujú čo najdlhšiu ochranu pred nepríjemným telesným pachom. V čom je rozdiel a ktorý je pre vás ideálny?
Likvidátor baktérií verzus blokátor potu
Je dokázané, že ľudia sa cítia vo väčšej psychickej a fyzickej pohode, ak sú chránení nielen proti nepríjemnému zápachu ale aj pred vlhkými fľakmi v podpazuší. V tomto smere dezodorant nezvládne to čo antiperspirant.
Zdroj: shutterstock
Každodenná hygienická rutina
Prečo sa potíme?
Deo produkty sú vhodné pre ženy a mužov, ktorí sa menej potia, ale potrebujú mať pocit ochrany pred nepríjemným zápachom potu. Obsahujú vonné látky alebo antibakteriálne prísady, ktoré neutralizujú nežiaduce telesné pachy vznikajúce z množiacich sa baktérií na pokožke. Nemajú žiadny antiperspiračný účinok. To znamená, že sa potíme rovnako, ale pot zostáva bez zápachu.
Zdroj: shutterstock
Dezodorant alebo antiperspirant?
Antiperspiranty obsahujú zdravotne nezávadné hliníkové soli. Ide o jedinú skupinu účinných látok, ktoré spoľahlivo a bez podráždenia pôsobia proti tvorbe potu tým, že zužujú hornú časť vyústenia potnej žľazy. Zamedzia tak vzniku prepotených škvŕn na oblečení a priamo redukujú tvorbu baktérií. Väčšinou obsahujú aj parfum prekrývajúci prípadný telesný pach.
Dezodorant
+ neupcháva póry, umožňuje pokožke voľne dýchať, neutralizuje telesný pach
- nezabránia vytváraniu prepotených škvŕn na oblečení
Antiperspirant
+ obmedzuje tvorbu potu a likviduje baktérie, ktoré spôsobujú zápach
- blokuje prirodzenú funkciu potnej žľazy, neodporúča sa nanášať hneď po holení
Mydlo alebo sprcháč? Článok pokračuje na ďalšej strane!
Klasické mydlo verzus sprchovací gél
Väčšina z nás používa pri každodennej očiste rúk a tela tekuté mydlo alebo sprchovací gél. No situácia sa mení – klasická kocka mydla sa vracia na scénu a nachádza čoraz viac fanúšikov.
Mydlá sa vyrábajú z rastlinných alebo živočíšnych tukov a patria k tenzidom. Tieto aktívne látky obsahujú molekuly, ktoré dokážu rozpustiť nečistoty tak, aby sa dali ľahko zmyť vodou. Okrem tenzidov obsahujú mydlá aj vonné, farbiace a často aj pílingové zložky.
Zdroj: Pixaby
Mydlo si môžete vyrobiť aj doma.
Sprchové gély obsahujú okrem tenzidov aj značný podiel vody. Ich tekuté zloženie si vyžaduje ďalšie prídavné látky – antioxidanty, zvlhčujúce a ošetrujúce zložky, ale aj konzervanty, zahusťovadlá a kyseliny, ktoré majú pokožke prinavrátiť prirodzené pH.
Zdroj: shutterstock
Menej je viac! S mydlom aj sprchovacím gélom zaobchádzajte šetrne, aby ste zbytočne nenarúšali prirodzenú obranyschopnosť kože. Ak nie ste príliš spotená, stačí sa opláchnuť aj čistou vodou!
Ako na ne reaguje pokožka?
Sprchovacie gély sú samozrejmosťou našej dennej hygieny, rovnako ako zubná kefka a pasta. Pred klasickými mydlami im dávame prednosť najmä pre ich ošetrujúce vlastnosti. Naša pokožka je po nich vláčnejšia, no treba si uvedomiť, že tento stav je vyvolaný umelo, vďaka obsahu prídavných zložiek.
Mydlá sú ľahko alkalické a preto mierne narúšajú prirodzený ochranný film a kyslý plášť kože. Toto jemné podráždenie však zdravej koži vôbec neškodí a už krátko po osprchovaní sa pH pokožky vracia prirodzene do normálu. Len veľmi citlivá koža neznáša mydlo a vtedy je lepšie siahnuť po špeciálnom sprchovacom produkte.
Mydlo
+ výborná znášanlivosť, lepšia cena, menej prídavných látok, ekologickejší produkt
- pocity pnutia a vysušenej kože, nepraktické z hľadiska údržby
Sprcháč
+pocit ošetrenej a zvláčnenej pokožky, praktická aplikácia
- možné alergie na rôzne prísady, vyššia cena, väčšia záťaž životného prostredia