Práca v zahraničí
7. 8. 2007, 2:01 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:59)

Zdroj: Archív
Slovákom sa neustále rozširujú možnosti pracovať v zahraničí. V mnohých krajinách Európskej únie už môžeme pracovať aj bez pracovného povolenia.
Čoraz viac ľudí to využíva,niektorí však zbytočneriskujú alebo sa nechajúnapáliť podvodníkmi. V snahezarobiť na ľuďoch, ktorísi chcú privyrobiť v zahraničí,totiž vznikajú aj rôznesprostredkovateľské agentúry,ktoré majú jediný cieľ:vytiahnuť z ľudí peniaze.A tak sa stane, že občas naletímeaj agentúre, ktorá satvári seriózne. Ako sa tomuvyhnúť?
„V každom prípade, kýmpodpíšete s niekým zmluvu,je vhodné overiť si jejdôveryhodnosť. Fakt, či máplatné povolenie, si môžetezistiť na internetovej stránkewww.upsvar.sk, ktorá sapravidelne aktualizuje, alebona najbližšom úrade práce,“radí PhDr. Oľga Škorecová,hovorkyňa Ministerstvapráce, sociálnych vecí a rodinySR.Bez pracovnéhopovoleniaBez pracovného povoleniasa môžete zamestnaťv Británii, Írsku a vo Švédsku,Fínsku, v Grécku, Portugalsku,Španielsku a naIslande. K práci v zahraničísi nevyhnutne musíte uzatvoriťplatný pracovný kontrakt.Každý, kto plánujev niektorej z týchto krajínpracovať dlhšie ako tri mesiace,sa musí na príslušnomúrade, väčšinou je to polícia,prihlásiť na pobyt.Práca načiernoKaždá krajina má vlastnýsystém postihov nelegálnejpráce. Obvykle ide o vyhosteniez krajiny a finančnúpokutu. Výška pokuty a dĺžkavyhostenia je rôzna.