Reklama

Urobte si v tom poriadok! Mýty a legendy o vyrážkach

Na lokálne vysúšanie vyrážok sú vhodné produkty

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Kto to pozná, ten vie, že by dal hocičo za to, aby mohol chodiť so vztýčenou hlavou. Zadarmo to však nebude.

Mýty a legendy?

Antikoncepcia – Vzhľadom na to, že hladinu hormónov posúva v prospech tých ženských, dokáže pri istom percente populácie zmierniť, niekedy dokonca úplne odstrániť problémy s pleťou. Počas jej užívania si však dávajte pozor na slniečko, môže vám urobiť medvediu službu v podobe pigmentácií.

Pripravte sa aj na to, že po jej vysadení si 4 – 6 mesiacov užijete trochu „puberty“, kým sa hormonálne hladiny zase dostanú do prirodzeného stavu. Môže sa stať, že ak ste mali problematickú pleť pred jej užívaním, budete sa z nej opäť chvíľu „radovať“.

Pigmentácie – Bývajú častým sprievodným javom výsevov, hlavne na tvári. V lete je ohrozený aj dekolt, chrbát a miesta, ktoré vystavujete UV žiareniu. Pamätajte si, že pigment chráni kožu pred prenikaním škodlivých zložiek UV žiarenia do hĺbok, kde by mohlo poškodiť bunky.

Každá vyrážka, podráždenie a zápal na pleti znamenajú stratu jej celistvosti a kompaktnosti. Telo podráždené miesto automaticky chráni lokálnym aktivizovaním pigmentových buniek, preto miesta výskytu vyrážok tak často tmavnú.

Slnko – Hovorí sa, že slnko zlepšuje pleť. Doktorka Hasová odpoveď na túto otázku ponúka v číslach: „V 30 percentách sa prejavy akné zlepšia, v 30 zhoršia, v 40 percentách pacientov zostáva stav bez zmeny.“ Zahraničné zdroje tvrdia aj to, že slniečko pleti pomáha len krátkodobo – vysúša ju a núti k vyššej tvorbe mazu, aby sa uchránila. Vysušená pokožka je aj tvrdšia a obsahuje viac odumretých buniek, ktoré môžu vytvoriť mechanickú prekážku zabraňujúcu prirodzenému odtoku mazu.

Strava – Na tému stravy a pleti sa polemizuje, odkedy vyrážky kazia ženám náladu. Raz sa čokoláda a vyprážané môže, potom zas nie. To isté platí aj o mlieku a mliečnych výrobkoch. Čo sa týka stravy, odborníci sa zhodnú v tom, že všetko treba jesť s mierou, potom to neuškodí.

Ak ste spozorovali, že vám konkrétny druh stravy stav zhoršuje, môže to súvisieť s úplne iným problémom v organizme – alergiou, zápalom čreva, poruchami pečene a pankreasu počnúc a histamínovou intoleranciou končiac.

Vytláčanie – Nie, nie nie!!! Hovorí aj doktorka a postavil by sa za ňu celý zástup ďalších odborníkov. Lenže my praktické ženy predsa nepoletíme s každým pupencom k odborníkovi, však? Mnohé ženy si za stav svojej pleti môžu samy. Mechanické akné nie je ani mýtus, ani výmysel.

Každý zásah do vyrážky je ako šúchanie plesne kefou. Zápal rovná sa baktérie a produkty ich metabolizmu, ktoré si vytláčaním roznášame po tvári a konkrétny, trápený zápal zatláčame hlbšie do kože.

To spôsobuje praskanie jej štruktúr, vytváranie uzlíkov a cýst, ktoré sú ako časované bomby. O zjazvení, ktoré stojí za snahou uzlíky svojpomocne vyoperovať, ani nehovoríme. Nechajte vyrážky na odborníkov, vo vlastnom záujme.

Aké vyšetrenia by ste mali absolvovať?

Kto to pozná, ten vie, že by dal hocičo za to, aby mohol chodiť so vztýčenou hlavou. Zadarmo to však nebude. Budete musieť investovať čas, pár skúmaviek krvi, sterov a vzoriek. A absolvovať „tour de ambulancie“. Dobrá kožná lekárka váš problém neuzavrie receptom. Koža je často mapa toho, čo sa v tele deje. A keď niečo vyráža na povrch, je snahou tela, aby sme si to všimli a pátrali po probléme.

Kožné vyšetrenie – Vyšetrenie dermatoskopom, odobratie steru alebo šupiniek z postihnutého miesta, pri nejasnom náleze je možné, že vám odoberú aj vzorku, ktorú pošlú na podrobnejší histologický rozbor.

Gynekologické vyšetrenie – Požiadajte o cytologické stery, vyšetrenia na pohlavné choroby, chlamýdie, kvasinky a tiež o sonografiu pre možný prípad polycystických ovárií. Hormonálne zmeny, ktoré navodzujú, bývajú častou príčinou výsypov.

ORL vyšetrenie – Dajte si odobrať stery z mandlí, krčných aj nosných. Prítomnosť niektorých mikroorganizmov tiež môže viesť k nečistej pleti.

Návšteva zubára – Okrem preventívnej prehliadky si doplaťte aj za panoramatický röntgen, ktorý pomôže odhaliť zápalové ložiská skryté pod koreňmi zubov. Zvlášť v prípadoch, že ste už absolvovali, ľudovo povedané, ťahanie nervov a vypĺňanie koreňových kanálikov. Aj to môže byť totiž fokálnym zdrojom infekcie, ktorá potom krvou koluje v organizme a vyráža na citlivých miestach.

Alergiológia – Dajte si urobiť kožné testy na kontaktnú alergiu (napríklad na kovy, niektoré zložky kozmetiky a čistiacich prípravkov či na farbivá v textíliách), z krvi testy na potravinové alergie. Aj test na pele, trávy, roztoče, perie a srsť zvierat.

Ak by žiadne z vyšetrení neviedlo k riešeniu, informujte sa aj o možnostiach gastroenterologického vyšetrenia na helikobaktera (informatívne môže poslúžiť aj domáci test, ktorý kúpite v lekárni), kvasinky, parazity. Neobchádzajte ani endokrinológiu, kde vám opäť z krvi zistia, ako fungujú žľazy s vnútorným vylučovaním, napríklad tá štítna.