Ak nechceme mrhať drahou tepelnou energiou, potrebujeme správnu izoláciu celého bytu. Nezabúdajte však, že len odborne zabudovaný izolačný materiál dosahuje požadované izolačné schopnosti.
Zdroj: Archív
Zdroj: Archív
Zdroj: Archív
Galéria k článku
Skrátka a dobre:Materiál:
drevené hranoly, zápustky (nespr. hmoždinky), skrutky, izolačné doskyNáradie:
elektrická vŕtačka, akumulátorový skrutkovač, vodováha, nôž, sponkovačkaObťažnosť:
strednáNamáhavosť:
strednáSpotreba času:
1 deň / 10 m2 stenyObvodové steny možno izolovať rôznymi metódami. Vnútorná izolácia obvodovej steny sa dá urobiť doskami z penového polystyrénu lepenými priamo na obvodovú stenu, ako to vidíme na obrázku, alebo izolačnými doskami, ktoré sa umiestnia medzi drevené hranoly. Nemusia byť umiestnené priamo na stene, ale aj hranoly možno upevniť pomocou zápustok na izolačné (heraklitové) dosky, ktoré však musia byť vopred nalepené alebo pripevnené na stenu úchytkami. Drevené hranoly slúžia predovšetkým ako nosníky pre plánované zadebnenie.
Pri izolačnom opatrení, o ktorom tu hovoríme, sú izolačné platne vtlačené medzi drevené hranoly. Na tento účel môžete použiť všetky izolačné dosky dostupné na trhu (napr. z korku, polystyrénu alebo minerálnych vlákien). Pri nákupe dbajte na to, aby izolačné dosky svojou šírkou zodpovedali rozmerom plánovaného opláštenia steny. Musia sa bez nadbytočného prirezávania vtlačiť do nosného systému na opláštenie steny zostrojeného z hranolov. Rozpon drevených hranolov musí zodpovedať šírke bloku zvolenej izolačnej látky. Pred uložením izolačných (heraklitových) dosiek očistite suchú stenu a prípadné zvyšky starej omietky otlčte kladivom.
![]() | ![]() |
Pre montáž nosnej konštrukcie prevŕtajte v hranole dieru s priemerom použitej zápustky. Potom priložte hranol na stenu a cez dieru v ňom prevŕtajte do steny dieru. | Vložte teraz izolačné dosky vtlačením medzi hranoly. Dbajte na pevné osadenie izolácie na stenu. Ani medzi jednotlivými doskami by nemali byť žiadne medzery. |
![]() | ![]() |
Pri izolácii v interiéri je žiaduce osadiť vrstvu, ktorá pôsobí ako parozábrana. Upevnenie tejto fólie musí byť absolútne bezmedzerové, čo dosiahneme sponkovačkou. | Pri vodorovnom obklade môžete debniace dosky upevniť priamo na hranoly nosného systému. Pri zvislom obklade namontujte na nosnú konštrukciu vodorovné latovanie. |
Montáž spodnej nosnej konštrukcieKvôli vodorovnosti profilovaného dreveného obkladu a na každé opláštenie inými doskovými obkladmi upevnite kolíkmi drevené hranoly na stenu v zvislom smere. Drevené hranoly by mali svojou hrúbkou zodpovedať hrúbke izolačnej hmoty. Svetlý rozmer medzi hranolmi musí byť o niečo menší ako šírka izolačnej hmoty. Na upevnenie hranolov použite obyčajné zápustky. Priemer zápustok je min. 10 – 12 mm. K ním si zvolíme zodpovedajúci priemer skrutky so zapustenou hlavou a dĺžkou, ktorá zodpovedá hrúbke dreveného hranola a dĺžke kotvy.
Diery pre zápustky sa odporúča vŕtať do steny súčasne cez drevený hranol vrtákom, ktorého priemer zodpovedá priemeru skrutky, ktorou bude uchytený hranol. Takto predvŕtaný otvor v stene sa vyvŕta vrtákom o priemere, ktorý zodpovedá použitej zápustke. Ukladanie izolačných dosiekPotom začnite ukladať izolačné dosky do spodnej nosnej konštrukcie. Začnite pritom odspodu. Stykovanie platní musí byť s tesnou škárou. Ak pracujete tak, ako je to v príklade uvedené s izolačnými platňami z minerálnych vlákien, prirežte ich ostrým nožom a zatlačte ich tesne medzi hranoly. Držia samé, ak ich prirežete na šírku zhruba o 2 cm väčšiu, ako je svetlá vzdialenosť medzi hranolmi. Kvôli absolútne tesnej izolácii je však ešte lepšie, ak ju vytvoríte z dvoch tenších vrstiev tak, že škáry budú vzájomne prekryté.
Celú konštrukciu potom potiahnite asi 0,2 mm hrubou polyetylénovou (PE) fóliou, ktorá slúži ako parozábrana na to, aby sa vlhkosť z miestnosti nedostala do izolačnej vrstvy a do steny. Parozábrana je spoľahlivá len vtedy, ak sú pásy fólie pripevnené s prekrytím a aj jej kraje sú tesne pripevnené na nosnú konštrukciu. V súčasnosti sú na trhu dostupné aj izolačné pásy upevnené na hliníkovej fólii, ktoré slúžia ako parozábrana a zároveň aj ako reflexná vrstva.
Takto izolovanú stenu možno obložiť profilovanými doskami alebo pohľadovými panelmi (doskami), ako sú sadrokartónové, sadrominerálne a preglejkové platne. Pre zvislé drevené obloženia (z profilovaných dosiek, napr. „tatranský profil”) treba naskrutkovať na nosnú konštrukciu z hranolov vodorovný nosný rošt z drevených lát. Bezpečnosť pri práciAk používate izolačné materiály z minerálnych vlákien musíte pri ich spracúvaní dodržiavať niektoré základné bezpečnostné princípy: Vzhľadom na zvýšený výskyt zdraviu škodlivých mikrosúčiastok z izolačných platní, sa platne nesmú rezať elektrickou pílou. Režte ich ručne, pričom používajte ostrý nôž. Tesný pracovný odev ochráni pred drobnými dráždiacimi súčiastkami, ktoré sa uvoľňujú sa pri práci s minerálnymi doskami.
{R1}