O vzťahy sa treba starať, to nie je žiadna novinka. Ak však nastane situácia, že ste bezradná, nešťastná, znechutená a máte pocit, že sa s partnerom motáte v bludnom kruhu a nikam to nevedie, riešením môže byť pomoc od tretej osoby. Terapeut sa na váš vzťah pozrie z nadhľadu, nebude vás za nič súdiť a pomôže pomenovať veci, s ktorými máte problém. Už dávno neplatí, že terapia je hanba. Práve naopak, skôr je hanba utiecť zo vzťahu, ktorý by ešte mohol fungovať. Niekedy je totiž lepšie opraviť staré, ako sa hneď vrhať na nové.

Odpovedá párová terapeutka PhDr. Radoslava Olajos

Čo robiť, ak partner nechce ísť na párovú terapiu?

Príďte sama. Zväčša vyhľadá vzťahovú poradňu žena. Muž má voči tomu riešeniu výhrady a predsudky. Sú za tým aj obavy. Oprávnené, pretože často sa veľmi rýchlo odhalí, kto kým a ako manipuluje. Kto ťahá za kratší koniec. Ak sa žena vo vzťahu cíti utláčaná, cíti sa menejcenná, závislá od muža a on nejaví záujem prísť, je dobré, ak príde sama. Pracujem s ňou, podporujem v nej zdravé sebavedomie a ukazujem jej, ako sama dopustí niečo, čo by nemusela, kde je priestor urobiť zmenu a získať silu. Vediem ju, ako byť rovnocennejšou partnerkou a správať sa zodpovedne k sebe aj k druhým.

Čo riešite počas sedenia? Mnohí sa boja ísť aj preto, že sa budú vyťahovať intímne detaily...

Párová terapia má mnoho nástrojov, často neverbálnych, ako odkryť to, čo sa vo vzťahu skutočne deje. Znázornenie často posúva ich videnie a precitnú. Začne ich zaujímať: „Čo teraz?“ Uvedomia si, ako to majú a kam to smeruje. Kto je v skutočnosti nositeľ zmeny a čo je to, čo tam škrípe a čo si žiada nápravu.

Speváčka Pink priznala: Bez manželskej poradne by som bola rozvedená

Ani taká hviezda ako Pink (40) netají, že bez manželskej poradne a párovej terapie by jej vzťah s Careym Hartom (44) už dávno stroskotal. Manželmi sú 14 rokov, randia spolu už 18 rokov a majú dve deti. Majú za sebou aj jeden rozchod. Pink a Carey sú dlhoroční klienti psychoterapeutky a párovej poradkyne Vanessy Innovej. Pink na sociálnej sieti otvorene priznala: „Rozprávam sa s Vanessou sama a rozprávame sa s ňou aj spoločne s Careym. Aj to je dôvod, prečo sme stále spolu. Potrebujete mať niekoho, kto vypočuje oboch a kto to preloží do reči, ktorej rozumiete obaja. V detstve nás totiž nikto neučí, ako mať vzťahy, ako vychádzať s ľuďmi... Nevieme, ako milovať jeden druhého, nevieme, ako spolu vychádzať, ako spolu komunikovať,“ dodala odvážna Pink.

Má krásnu rodinu, ale doma to nemali vždy „ružové“.
Má krásnu rodinu, ale doma to nemali vždy „ružové“.
Zdroj: GettyImages

Ako to prebieha?

Úspech je, ak partneri prídu a pokojne vyslovia svoje stanovisko. Vravia to mne ako nezávislej osobe a následne sa pýtam, ako to ten druhý pochopil. Keď si urobíme pár takýchto kôl, zväčša sa mnohé nedorozumenia vyjasnia. Zistia, že doteraz sa neporozprávali o veciach do hĺbky a úprimne. To, že to hovoríte cudzej osobe pred partnerom, má svoje kúzlo a moc. Navyše sa často pýtam, ako to on či ona myslí a čo od toho správania/prístupu očakáva, takže rozhovor ide viac do hĺbky. Mnoho vzťahov funguje zo zvyku, stereotypne a popri prevádzkových povinnostiach. Nemáme čas a kapacitu zaoberať sa vzťahom, partnerom. Nemáme poriadne čas ani samy na seba.

Ako to, že manželstvá kedysi prežívali roky, hoci žiadni pároví terapeuti neboli?

Moja svokra hovorí: „To, čo robíš ty, ľudia kedysi nepotrebovali. Mali okolo seba dosť skúsených ľudí, aby dohovorili mladým, aby vysvetlili, čo nerobia správne. Keď už bolo zle, na konci dediny bola lavička pri kaplnke a tam si nešťastná žena šla sadnúť a občas tam sedávala taká stará pani. Tá si ju vypočula, pochopila, usmiala sa na ňu a ona mala viac síl niesť jarmo manželstva.“

No časy sa zmenili a pribudli profesie, ktoré tu pred sto, dvesto rokmi neboli. Pravda je, že dnes ľudia príliš skoro berú nohy na plecia a sú oveľa sebeckejší ako kedysi. Pretože si to môžu dovoliť, prežijú, nikto ich neodsúdi, môžu začať s niekým alebo sami nanovo. Kedysi to však nebolo také jednoduché. Kedysi pristupovali k vzťahom, k manželstvu inak. Bol to záväzok, inštitúcia, ktorá plnila funkcie. Donútila partnerov správať sa zodpovedne a dozrieť, pochopiť, že vzťah je o neustálom rozvoji osobnosti, prehĺbení múdrosti, poznania, lásky a tolerancie.

Dnes ľudia príliš skoro berú nohy na plecia a sú oveľa sebeckejší ako kedysi.
 

Čo vlastne ľudia dnes čakajú od vzťahu?

Dnes sa vo vzťahoch chcú cítiť dobre. Očakávajú, že partner bude ich kamarát, milenec, animátor, spoločník alebo aj sponzor. Ak sa nemajú mať dobre, tak radšej nechcú nič. Všetko alebo nič. No vo vzťahoch to tak nefunguje. Vzťahy, najmä tie intímne z nás vyťahujú okrem toho najlepšieho – láska, blízkosť a dôvera – zároveň to najhoršie – naše tiene. A tie vidíme práve na partnerovi, a tak vzniká problém. Objavuje sa napätie, zlosť, podráždenie, vzťahy chladnú, striedajú sa obdobia pokoja s obdobiami búrok. Je to príležitosť uvedomiť si seba, svoj prístup k sebe aj k druhým.

Vďaka nepohode máme možnosť meniť sa a stať sa ľudskejšími, zrelšími. Každý na tom, čo vzniká, nesie svoj podiel. Dalo by sa povedať, že každý má svojich 50 percent. Ľudia sa často mylne domnievajú, že oni vnášajú len 10 percent a partner 90. Nie je to však tak, ak sa na ich fungovanie a na to, čo je pod povrchom, pozrieme dôkladnejšie. Vzťah nás učí zodpovednosti, vernosti, úprimnosti, láske, tolerancii, spolupatričnosti, ochote ustúpiť kvôli vyšším cieľom, spolupráci a pochopeniu toho, ako sme jeden pre druhého potrební a dôležití.

Problémy nás učia byť zrelšími.
Problémy nás učia byť zrelšími.
Zdroj: shutterstock

Ako to vidí párová terapeutka

5 situácií, kedy je dobré vyhľadať odbornú pomoc 

PhDr. Radoslava Olajos, párová terapeutka, www.atna.sk
PhDr. Radoslava Olajos, párová terapeutka, www.atna.sk
Zdroj: Picasa

1. Do vzťahu sa prikradol chlad
Obrazne povedané, keď sa objaví ľadová doba. Čosi sa udeje a do pokojného spolunažívania prenikne chlad, odstup, nevysvetliteľné ticho a vo vzťahu začne chýbať to, na čom vám záleží a na čom ste vzťah pôvodne budovali. Obaja alebo jeden z partnerov vníma citové ochladenie, nezáujem a ľahostajnosť. Druhý zväčša žiada o väčšiu slobodu, nemôže dýchať a má vyhýbavé správanie, je skôr podráždený, nespokojný, no nevie to vyjadriť tak, aby partnera uistil, že sa nič závažné nedeje. Zväčša je to jeden z príznakov začínajúcej krízy vo vzťahu.

2. Neviete sami prekonať krízu
Ak napriek opakovaným pokusom vyriešiť nedorozumenia viazne zmysluplná komunikácia alebo sa partneri citovo zraňujú a stupňuje sa napätie, čiže ak nevieme prekonať krízu vo vzťahu sami.

Vyhľadať terapeuta nie je hanba.
Vyhľadať terapeuta nie je hanba.
Zdroj: shutterstock

3. Rušivý vplyv
Ak do vzťahu vstúpila tretia osoba – milenka/milenec, svokra, ktorá ovplyvňuje vzťah – alebo sa udeje niečo, čo má vplyv na vzťah a jeho fungovanie (výrazné zmeny v práci spojené so zmenou bydliska, krach, ochorenia).

4. Pocit nenaplnenosti
Ak máte pocit, že vám vo vzťahu čosi chýba, vzniká nuda, partner sa vám zdá príliš predvídateľný a menej atraktívny ako kamaráti, kamarátky či kolegovia.

5. Dôstojný rozchod/rozvod
Pomoc terapeuta sa môže zísť aj v prípade, že ste sa rozhodli rozísť a chcete si nastaviť pravidlá. Chcete sa rozviesť v dobrom, s pochopením a férovo.