Muži, ktorí si hľadajú partnerky, píšu do zoznamiek kritérium, aby bola úprimná. No práve úprimnosť občas môže dosť ublížiť mužskému egu, a preto je rozumné niekedy sa jej šikovne vyhnúť a pravdu trošku „zaobaliť“. Terapeutka Julie de Azevedo Hanks napísala pre magazín Women’s Health: „Ako terapeutka nemôžem klamanie vo vzťahu odporúčať, napriek tomu si myslím, že sú situácie, keď je vhodné nehovoriť úplnú pravdu alebo zamlčať aspoň určité detaily.“

Vylepšovanie reality

Vek, váha, počet sexuálnych partnerov, pracovné skúsenosti… Nech dá hore ruku tá, ktorá ani raz trošku nezaklamala alebo neprikrášlila skutočnosť pri týchto otázkach. V bežnom živote to robíme úplne bežne – realitu vylepšujeme a pravdu občas nepovieme či ju trošku zamlčíme. Drobné lži sú naším každodenným spoločníkom a podľa psychológov ich každá z nás použije dva- až trikrát za deň. V niektorých prípadoch je drobná milosrdná lož dokonca vhodná. Ale nedajte sa uniesť! Neznamená to, že máte teraz povinne klamať a zahmlievať 24 hodín denne. Po drobných klamstvách siahnite len vtedy, keď si situácia vyžaduje trochu diplomacie. Tu je šesť situácií, keď je lepšie jemne zaklamať.

Niekedy je lepšie zahryznúť si do jazyka a nehovoriť všetko, čo si myslíte.
Niekedy je lepšie zahryznúť si do jazyka a nehovoriť všetko, čo si myslíte.
Zdroj: shutterstock

Bývalí partneri

Aj keď sa muži radi porovnávajú, najmä čo sa týka ich schopností potešiť ženu v posteli, o množstve či kvalitách svojich bývalých partnerov mu určite farbisto nerozprávajte. Samozrejme, môžete mu povedať, že je najlepší milenec, akého ste mali, to ho len poteší. Ale v prípade, že to tak nie je, určite to nespomínajte. Konštatovanie: „Milan bol ku mne taký nežný a presne vedel, čo sa mi páči,“ môže nezvratne podupať jeho ego. Keď sa vás priamo opýta, či je lepší ako váš ex, je lepšie trošku zaklamať, ako ho frustrovať.

Jeho štýl obliekania

Možno je to chlap na pravom mieste, ale čo sa týka obliekania, vie sa skrátka „dogabať“ a vy sa zaňho niekedy až hanbíte. V takejto situácii je lepšie nepovedať mu priamo, že vyzerá nemožne. Ak nie ste spolu dlho, kritickým súdom sa radšej vyhnite. Najmä ak ste v spoločnosti a s výberom jeho outfitu už veľa nenarobíte. Pravda by v tomto prípade znamenala pokazený večer a možno by ste mu ublížili aj viac. Túto debatu si nechajte na príhodnejšiu chvíľu. Môžete mu napríklad nevinne navrhnúť, že spolu vyrazíte do obchodov, lebo by ste ho veľmi chceli vidieť v nejakej sexi košeli, ktorá by mu určite pristala. Tomu určite neodolá.

Zamerajte sa viac na jeho prednosti ako na nedostatky, potom vám nebude prekážať napríklad jeho štýl obliekania.
Zamerajte sa viac na jeho prednosti ako na nedostatky, potom vám nebude prekážať napríklad jeho štýl obliekania.
Zdroj: shutterstock

Jeho rodina

Či ste spolu len krátko, alebo dlhšie, dajte si pozor na to, ako sa vyjadrujete o jeho rodine. Rodina je niečo, čo je posvätné pre väčšinu z nás. Aj keď si o jeho mame myslíte, že je neznesiteľná „stíhačka“, a jeho sestra je intrigánska potvora, určite mu to takto nepovedzte. Snažte sa s nimi udržiavať kontakt v rámci medzí a slušnosti, ich správanie, ak to nie je nevyhnutné, nekomentujte. Možno aj váš partner si to uvedomuje, tak mu nemusíte brnkať na citlivú strunu. Snažte sa v jeho príbuzných vidieť aj to dobré, vyhnite sa súdeniu a urážaniu. Ani vám by sa nepáčilo, keby nezaobalene komentoval vašich príbuzných.

Jeho zručnosti

Rozhodol sa, že vám dopraje oddych a navarí večeru? Možno je mäso tvrdé a cestoviny nedovarené, ale určite mu nepovedzte, že ako kuchár stojí za nič, lebo nabudúce sa už snažiť nebude a pokazíte si celý večer. Oceňte jeho úsilie, energiu aj čas, ktorý do toho vložil, a, samozrejme, dobrý úmysel. Toto isté aplikujte aj pri iných činnostiach, pri ktorých prejaví iniciatívu, ale nedopadnú práve najlepšie. Veď tréning robí majstra. Ak ho necitlivou kritikou odradíte, úplne sa prestane snažiť.

Keď nemáte náladu

Možno sa vám práve dnes nechce ísť na rande. Ste unavená, nemáte náladu, chcete byť sama. To je úplne v poriadku, každý z nás sa tak občas cíti. Ak vás váš partner nadšene niekam pozýva, ale jediné, čo práve potrebujete, je pokoj, pohár vína, film a samota, mohol by si priame „Nechce sa mi“ vysvetliť ako nezáujem. Občas je pre obe strany príjemnejšie vyrukovať s malou nevinnou lžou a vymyslieť dôveryhodný dôvod na zrušenie stretnutia – napríklad, že sa vám nakopila práca a musíte ju dokončiť.

Bývalí priatelia patria do minulosti, netreba ich stále spomínať.
Bývalí priatelia patria do minulosti, netreba ich stále spomínať.
Zdroj: shutterstock

Aj vtedy, keď nemáte chuť hádať sa

Keď sa s partnerom na niečom nemôžete dohodnúť, spôsobuje to zbytočné napätie a stres. Skúste teda použiť viac diplomacie. Občas si môžete myslieť čokoľvek (veď do hlavy vám, našťastie, nikto nevidí), ale nemusíte to povedať priamo. Nemusíte súhlasiť s jeho názorom ani jeho riešením, ale ak vás už táto debata unavuje a nie je to pre vás bytostne dôležité, skúste mu dať za pravdu a odklepnúť jeho plán, i keď ten váš je iný. Tým sa debata ukončí, napätie zmizne a on sa ešte aj bude cítiť, že je na koni a ako dobre to vymyslel. Samozrejme, neklamte a neustupujte v zásadných veciach. Dovoliť si to môžete iba pri taľafatkách, na ktorých až tak nezáleží.

Vedeli ste, že...

… podľa výskumu amerického psychológa Phila McGrawa, ktorý zverejnil server Aolhealth.com, klamú muži dvakrát častejšie ako ženy? Páni klamú priemerne šesťkrát za deň, dámy trikrát denne.

Klamať je (občas) povolené

O čom by ste určite klamať nemali:
- o svojom zdravotnom stave,
- o záväzkoch z minulosti,
- o nevere,
- o financiách,
- o problémoch, ktoré môžu ovplyvniť váš vzťah.

Niektoré veci je lepšie odhaliť hneď na začiatku.
Niektoré veci je lepšie odhaliť hneď na začiatku.
Zdroj: shutterstock

Napísali ste nám

Heňa: Nikdy som mu nepovedala, koľko partnerov som mala
U mňa do písmena platí tvrdenie: „Mladosť, pochabosť.“ Počas strednej a vysokej školy som sa nevedela vpratať do kože a mala som veľa partnerov, aj sexuálnych. Keď som spoznala Peťa, bola som už „vybúrená“ a vedela som, že chcem mať vážny vzťah. On sa mi priznal, že mal predo mnou dve partnerky. Ja som sa hanbila za počet 12, a tak som sa priznala „len“ k trom a už aj to ho hnevalo, že som ho „tromfla“. Myslím si, že priznať sa k plnému počtu svojich ex, niektorí boli len na jednu noc, by nebolo na nič dobré. Iba by to pokazilo to pekné, čo je medzi nami. Minulosť je predsa už za mnou a nechcem, aby nám pokazila vzťah.

Tatiana: Nepáčilo sa mi, ako sa obliekal
Karol je dnes už môj manžel, ale keď sme spolu ešte len chodili, vždy ma zarazilo, v čom prišiel na rande. Ja som si dala záležať, pekne som sa obliekla a on prišiel vo vyťahaných kapsáčových nohaviciach, fľakatom tričku a v mastnej šiltovke. Nepáčilo sa mi ani to, že sa vysiakal do látkovej vreckovky, potom ju pokrčil a šuchol naspäť do vrecka. No nikdy som mu to nepovedala a asi som dobre spravila, lebo možno by sme už spolu ani neboli. Po čase sa mi ho podarilo taktnými poznámkami trochu „okresať“ a dnes už sám vie, čo sa mi na ňom páči, a občas vyberáme oblečenie spolu. Jednoducho to nie je chlap, ktorý si potrpí na módu, ale jeho ostatné kvality to mnohonásobne prevyšujú.