Leto samo osebe prináša radosť. Je priam zhmotnením lepších zajtrajškov. Aspoň v to všetky dúfame. Ako zhadzujeme svetre, opadávajú z nás aj obavy. Ani si len nepripúšťame inú verziu, iba tú s happyendom. Možno je to len v snahe uveriť tomu druhému. Tieto spovede žien vás však presvedčia, že leto sa vonkoncom nemusí každému spájať iba s vodou, láskou a limonádami. Nech slúžia ako varovný prst.

Na čo si treba dávať pozor

● Dôveruj, ale preveruj. Aj keď nás zvyčajne láka predstava urobiť v lete niečo bláznivé a spontánne, mali by sme mať vždy v „príručnej batožine“ rozum. Človeka, ktorého poznáme sotva týždeň, neradno vnímať ako spriaznenú dušu, aj keď sa tak môže javiť. Preto je dôležité čo najdlhšie sa spoznávať. Namiesto spoločnej dovolenky uprednostnite výlety s ďalšími svojimi kamarátmi, pri ktorých sa v ten deň vrátite domov. Takto si danú osobu „otestujete“ v rôznych situáciách.

● Používajte ochranu. Asi netreba pripomínať, aká je dôležitá. Pri letných láskach to platí priam dvojnásobne. Príbeh Radoslavy je ukážkový v tom, že muži si dokážu vymyslieť naozaj čokoľvek, aby sa jej vyhli. Lenže ak si vážite samu seba a svoje zdravie, dokážete takýchto „bájkarov“ ľahko prekuknúť.

● Cestujte zodpovedne. Ak sa predsa len rozhodnete ísť stopom, nechoďte sama a radšej o tom vopred informujte svojich blízkych. Okrem toho si naštudujte všetky okolité miesta, aby ste vedeli, kde sa v prípade potreby budete môcť zastaviť. A v kabelke majte napríklad slzotvorný sprej.

RADOSLAVA (36): NAMIESTO SPOLOČNÝCH ZÁŽITKOV GENITÁLNY HERPES

Slová, že Maroš už mal každú, sa ku mne zo zvláštnych príčin nedostali. Veď akoby aj, keď sme boli každý z iného mesta a delil nás osemročný vekový rozdiel. Pripadal mi ako normálny chalan so starosťami aj s radosťami, ozýval sa však iba sporadicky a vždy, keď mal namierené ku mne. Pomyselný výkričník som nezbadala ani vtedy, keď počas nášho stretnutia volal s tromi rôznymi ženami. Vždy to odbil tým, že sa blíži rodinná oslava a volajú mu sesternice. Ako som len vtedy mohla takým hlúpostiam uveriť?! Bolo horúce leto, čas dovoleniek a prišlo aj na milovanie. Použiť kondóm odmietal, vraj má silnú alergiu na latex a sex nemal dva roky. Jedného dňa mi prišlo veľmi zle. Bola som vyčerpaná a tam dole som zbadala ružové pľuzgieriky, ktoré príšerne boleli. Kráčanie bolo zrazu pre mňa heroický výkon. Keď som počula slová gynekológa, že mám genitálny herpes, myslela som si, že zomriem. Cítila som sa neskutočne podvedená a osamelá, lebo Maroš sa už tri týždne neozýval. Keď som vyčerpaná a v bolestiach prišla domov, chcela som mu zavolať, no mobil mal vypnutý. Keď som sa pokúsila poslať správu, zistila som, že si ma zablokoval, a to úplne všade, aj na sociálnych sieťach. Nerozumela som tomu a pochytil ma neuveriteľný pocit beznádeje. A to som pri našom zoznamovaní dúfala, že toho toľko spolu zažijeme. Zažila som. Ale iba ja. Mám jeho vinou zdravotné problémy na celý život.

Namiesto spoločných zážitkov genitálny herpes
Zdroj: shutterstock

 Odborníci varujú

Prečo sme v lete menej ostražité

Letné lásky a dobrodružstvá sú jedny z tých vecí, ktoré človek túži zažiť aspoň raz za život. Je vtedy ťažké racionálne vyhodnotiť situáciu, lebo ju vidíme v ružovej farbe. Endorfíny zo slnka a z vody nás nastavia na zážitky a romantiku, a keď si takto nastavíme myšlienky, veľmi ľahko podľahneme prvým lákadlám, ktoré nám prídu do cesty. Nemali by sme však zabúdať, že ako deň strieda noc, aj leto sa raz skončí. Ak ho chceme prežiť v zdraví a s príjemnými spomienkami, mali by sme mať na pamäti, že nič cennejšie než práve to zdravie a svoj život nemáme. Nemajte strach stáť si za svojím, aj keď to môže znamenať, že o svoju letnú lásku prídete. Práve tieto situácie nám pomáhajú spoznávať skutočných priateľov.