Určite ste aj vy počas svojho života natrafili na takéhoto prelietavca. Možno aj na viacerých. Nebadane sa pohybujú okolo nás a striehnu na svoju obeť. Stále dokola to isté, myslia iba na svoj nový úlovok.

Tipy, ako rozoznať klamára
Tipy, ako rozoznať klamára
Zdroj: shutterstock

Keď sa začne lov

Naozaj je to pre nich ako poľovačka a nevydržia dlho sami, ale ani s jednou ženou. Ak už vo vzťahu sú, bývajú svojej partnerke neverní. Je pre nich prirodzené loviť. Hľadajú svoju korisť. Keď zacítia príležitosť, sú veľmi šarmantní. Natrafíte na nich v práci, v kaviarni, na diskotéke, na večeri, v kine... Typický sukničkár vo svojej aktuálnej obeti vzbudzuje pocit, že je krásna, že pre neho neexistuje žiadna iná. Žena sa cíti výnimočná a obletovaná. Najskôr veľa romantiky, potom veľa sexu a potom? Čo potom? Mal už všetko, čo potreboval, a začne sa nudiť, cíti nutkavú potrebu zmeny a začne sa obzerať za každou sukňou.

Vaše skúsenosti

Karin (22): Ani po odmietnutí to nevzdal a dobýval ma

Mala som, bohužiaľ, tú česť stretnúť sa s očarujúcim sukničkárom. Veľmi mi ublížil, pretože som sa do neho naozaj zamilovala. Vôbec nebol môj typ, a preto som ho dlho odmietala. Ale práve to mi bolo na ňom sympatické, že ani po mojich odmietavých odpovediach sa nevzdal a dobýval ma. Zlomil ma asi po mesiaci. Skočila som mu na tie jeho rečičky a vyspali sme sa spolu. Rozmaznával ma, staral sa o mňa. Vôbec mi nebolo divné, že sa pred dverami jeho bytu zjavila rozzúrená žena, ktorá na neho kričala a vulgárne mu nadávala. Zinkasoval facku a ona odišla. Vystrašene som sledovala to divadlo. Rozpovedal mi príbeh o hysterickej bývalej, ktorá sa nevie zmieriť s ich rozchodom. A nedošlo mi to ani vtedy, keď som raz našla u neho v koši všetky svoje veci, ktoré som u neho mala, kozmetiku, pyžamo, šálku na kávu... Aj to dokázal ospravedlniť. Všetci naokolo mi vraveli, že je to obyčajný klamár, nepočúvala som. Raz som ho chcela prekvapiť a prišla som k nemu skôr, aby som uvarila večeru. Nuž, bol v posteli práve s tou, ktorá mu dala zaucho. Odvtedy som veľmi nedôverčivá k mužom, možno i preto som stále sama.

Karin mala pocit, že natrafila na muža svojho života. Realita však bola krutá.
Karin mala pocit, že natrafila na muža svojho života. Realita však bola krutá.
Zdroj: shutterstock

Andrea (35): Otvoril sa mi ako kniha, chcela som ho utešiť

Raz som stretla v kaviarni sympatického muža, ktorý si odo mňa chcel vziať len cukor, pretože u neho na stole nebol. Skončilo sa to tak, že sme si prisadli a rozprávali sa. Otvoril sa mi ako kniha a rozprával o tom, že sa spamätáva z nepekného rozchodu po desiatich rokoch. Zrazu som mala pocit, že ho chcem objať a ubezpečiť, že všetko bude dobré. Bol taký sladký... Chyba, sadla som na lep asi najväčšiemu záletníkovi v meste. Začali sme spolu chodiť, bol nežný a láskavý a na všetko šiel pomaly, a to sa mi veľmi páčilo. Nakoniec som zistila, že popri mne mal ďalšie tri utešovateľky. Keď som na to prišla, na moje počudovanie sa rozplakal a ja som zostala. Po čase som zistila, že to robí znova, a opustila som ho. Ale moja hrdosť veľmi utrpela.

Andrea dala svojmu záletníkovi druhú šancu. Nepomohla.
Andrea dala svojmu záletníkovi druhú šancu. Nepomohla.
Zdroj: shutterstock

Ako to vidí odborníčka?

Janette Suchá
Janette Suchá
Zdroj: archív

Radí Janette Suchá , vzťahová koučka 

Za promiskuitou alebo potrebou striedať partnerky sa môže skrývať viacero dôvodov. Jedným z nich je neschopnosť intímneho vzťahu v zmysle hlbokého citového spojenia, emočnej väzby. Človek si ju potom kompenzuje striedaním partnerov. Promiskuita je tiež črta pri niektorých poruchách osobnosti, keď sa prejavujú v rôznej miere emocionálne deficity, teda človek nie je schopný vnímať lásku, prežívať emócie. Zjednodušene povedané, títo ľudia sa nudia a vyhľadávajú stále nové podnety, ktoré by ich vytrhli z emočného vákua.

Ruka v ruke s tým ide absencia empatie, teda neuvedomujú si, že svojím správaním zraňujú partnerku, absencia pocitu viny a zodpovednosti. Dokonca veľmi radi hádžu vinu za problémy na partnerku. Treba zdôrazniť, že ľudia s poruchou osobnosti bývajú veľmi charizmatickí, a tak je život s nimi ako na hojdačke, chvíľu raj a potom peklo. Neverník nasľubuje, že už sa to nikdy nestane, ale sľub nedodrží. Nedokáže ho dodržať. A žena sa nevie z takého kruhu vymotať, lebo vždy ju svojou vrúcnosťou a presvedčivosťou zhypnotizuje.

Nie je schopný vnímať lásku, často mu chýba empatia, a tak stále vyhľadáva nové podnety.
 

Čo si treba všímať
Existujú rôzne indície, pri ktorých by vám mal zasvietiť radar, napríklad ako sa pozerajú na ženy, ako sa k nim správajú, do akej miery flirtujú. Ak ide o patologického sukničkára, možno ho spoznať, ako sa hovorí, „po ovocí“, teda na základe jeho činov, nie slov. Pravdepodobne má osobný šarm a hypnotické presvedčovacie schopnosti, netreba sa však nechať zmiasť, ale pozrieť sa na jeho reálny život, ktorý žije.

Dá sa žiť so sukničkárom?
Všetko vždy závisí od konkrétneho páru, niektoré ženy sú schopné do nejakej miery tolerovať takéto správanie, iným to veľmi ubližuje. Je dôležité uvedomiť si, čo chcem od vzťahu, kde sú moje hranice, akú hĺbku vzťahu potrebujem. Ak mi partnerove správanie ubližuje a trápi ma, nie je dôvod v takom vzťahu pokračovať, žiť v strese, napätí, konfliktoch. Znižuje to potom sebahodnotu, sebavedomie. Dôležité je však povedať, že takmer každý pár prechádza úvodným obdobím vzťahu, ktoré je prirodzene vášnivé, vzrušujúce a keď dostanú takpovediac lásku zadarmo. Prvotná sladkosť však časom opadne a potom treba lásku a vzťah budovať, pracovať na ňom. Veľa párov si myslí, že to také musí byť stále, a po opadnutí vášne ju hľadajú u nových partnerov. To však nie je riešenie.

Takto ho odhalíte

Takto ho odhalíte
Takto ho odhalíte
Zdroj: shutterstock

Základ je váš inštinkt a zdravý rozum. A potom stačí, ak si dáte pozor na pár vecí a svojho nápadníka nepustíte na „druhú métu“ už po prvom rande. Radšej sa snažte už na začiatku dozvedieť pár vecí:
1. Zistite viac o jeho minulosti
Sukničkár často začína svoj aktuálny vzťah už ako neveru. Ak zistíte, že váš „opaľovač“ má v súčasnosti partnerku, buďte v strehu. Pravdepodobne ju bude chcieť pred vami čo najviac očierniť a všetku vinu hodiť na ňu. Ak aj je nezadaný, skúste s ním viesť dlhší rozhovor o jeho predchádzajúcom živote a čo čaká od potenciálneho nového vzťahu.
2. Aký otec, taký syn
Nie je to tak vždy. Ale niekedy sa stane, že sukničkár si svoju prelietavosť nesie z domu. Ak bol záletník jeho otec, je možné, že bude i on. Vzor, ktorý muž badá u rodiča, sa s ním nesie celý život.
3. Arogantný a namyslený
Ak je muž veľmi sebavedomý, ženy sa mu samy hádžu k nohám. Je bohatý, úspešný, vyšportovaný, stáva sa, že jeho ego nezdravo rastie. Takýto donchuan si myslí, že môže, ba dokonca že musí mať každú, ktorá okolo neho prejde. Z takého chlapa často arogancia a povrchnosť priam vyžarujú.
4. Intelektuálny záletník
Tento typ spoznáte podľa toho, že je ochotný počúvať vás celé hodiny, a to aktívne. Dokonca vás prerušuje a dáva vám doplňujúce otázky a so záujmom hltá každé vaše slovo. Môže to byť iba hra a čaká, kedy sa „chytíte na jeho háčik“. Má reči ako: „Nezaujíma ma, aká je žena zvonka, ale zvnútra.“ Jeho taktikou býva počiatočná zdržanlivosť.