To by ste nečakali: Milenka vám vráti chlapa, tak ju zneužite!
2. 8. 2013, 20:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:36)

Zdroj: shutterstock
Rozvod nie je zvyčajne radostný proces a len málokedy sa rozchádzajúci sa partneri vedia k sebe správať s láskou.
Podľa Renáty Staškovej a rodinných konštelácií by sa však mali o to snažiť aspoň vtedy, ak majú spolu deti. „Vtedy je dôležité, aby sa pokúsili milovať partnera, ktorého opúšťajú, aspoň vo svojom dieťati. Tak má totiž dieťa možnosť rozvíjať sa, milovať oboch rodičov a vybrať si samo vlastný vzorec správania.“
Ďalšou zaujímavou témou, s ktorou sa konštelárka stretáva, je veľmi často skloňovaná nevera a milenec či milenka. „Treba si uvedomiť, že tento človek, milenec či milenka, je súčasťou rodinného systému. Ak to neakceptujeme, môže sa stať, že niekto z rodiny, najčastejšie dieťa, sa podvedome začne správať tak, aby bolo vylúčené z rodiny. Prejavuje sa to napríklad odmietaním autorít, záškoláctvom alebo užívaním drog či inými problémami.“
Renáta Stašková vraví, že ohrdnutá manželka by si mala uvedomiť, že milenka prišla do jej rodiny práve preto, aby jej pomohla niesť rodinnú záťaž. Znie vám to divne? Nie ste samy... „Ak manželka takúto ženu – milenku – uzná, dá sa uvažovať aj o záchrane jej manželstva. To uznanie však určite zmierni aspoň komunikáciu v rodine.“ Zaujímal ma aj pohľad z druhej strany barikády.
Čo má robiť milenka, ak chce rozvíjať svoj vzťah? Dozvedám sa, že na sedení musí vysloviť pred zástupkyňou manželky pomerne ťažkú vetu: „Moje šťastie sa zakladá na tvojom nešťastí.“ A tá istá veta patrí do úst aj žene, ktorá si chce vziať rozvedeného muža. Pretože každý človek, ktorý príde neskôr, musí rešpektovať tých, ktorí tu boli pred ním. Iba tak môže byť vraj šťastný.
Zvieratá nesú vaše problémy
Pri vymenúvaní ďalších oblastí, v ktorých konštelácie pomáhajú, narážame aj na ďalšiu zaujímavú tému. „Robím konštelácie aj pre zvieratá, lebo domáci miláčikovia sú tiež aktívnou súčasťou našich systémov.“ Zvieratá podľa konštelárky často nesú rôzne problémy za svojich majiteľov. „Spomínam si na prípad jedného pána, ktorého psí miláčikovia mali zdravotné problémy s pohybovým aparátom. Až si napokon povedal, že už nemá silu pri každom psíkovi vidieť, ako sa trápi či umiera, a zostal bez psíka. Viete, čo sa stalo? Ochorel on. Ak teda príde človek ku mne s tým, že jeho zviera má zdravotný či psychický problém, príčinu nájdeme často u jeho pána.“
Existujú všeobecné princípy, podľa ktorých možno hneď odhaliť príčinu našich problémov? Do hĺbky sa dostanete jedine s pomocou kvalifikovaného konštelára, no isté záchytné body vám prezradíme. Ak máte napríklad problém vo vzťahu s mamou, môže sa to prejaviť vo vašich partnerských problémoch či v neúspešnom podnikaní.
Akoby vám chýbala mamina starostlivosť. Ak je problém, naopak, na strane otca, čo je ten, kto by mal udávať svojim potomkom smer, ukáže sa to v tom, že máte problém nájsť svoje miesto v spoločnosti, necítite sa byť chránení alebo máte nedostatok peňazí.
Ďalšie výrazné faktory
Ako dokáže konštelárka zo správania ľudí v úlohách zastupujúcich rodinných príslušníkov rozoznať problém bez toho, aby o ňom človek hovoril? Odpoveď Renáty Staškovej má logiku. „Ak prišlo v rodine k predčasnej smrti, či už ide o spontánny potrat, interrupciu, samovraždu, alebo nehodu, niekto zo zastupujúcich členov rodiny sa nevie zaradiť, díva sa na zem, akoby nevidel budúcnosť. Hovoríme, že sa pozerá na smrť. Svojím správaním vlastne pripomína osud človeka, ktorý odišiel z tohto sveta skôr, než mal.
Ak sa to odrazí v živote človeka z ďalšej generácie, často sa správa ako čudák, introvert... Alebo aj presne naopak. Je extrémne spoločenský, akoby si chcel vychutnať všetky veci sveta aj za človeka, ktorý to nestihol.“
Prostredníctvom konštelácií teda dokážete odhaliť aj pôvod problémov vo vašom zamestnaní či vo firme. Lebo aj to je systém, ktorý má hierarchické pravidlá. Dôležité je povedať, že nemôžete vyriešiť problémy niekoho iného.
„Pri procese konštelácií síce vyslovujú ľudia vety v úlohách rôznych rodinných príslušníkov, ale neznamená to, že rozprávajú niečo za nich, že riešia ich životné postoje. Hovoria to pre seba a ich vyslovením prejavujú ľuďom vo svojej rodine rešpekt a v istom zmysle aj pokoj,“ konštatuje konštelárka.
Mimochodom, úctu by sme mali vzdávať nielen slovami, ale aj telom. Sklonením hlavy, pohladením, objatím. To všetko je bežná súčasť konštelácií. Ako teda funguje ten liečivý proces odstraňovania problémov, ktoré nevieme vo svojich životoch objasniť či zmeniť? „Najskôr prichádza uvedomenie, potom pocit a napokon zmena postoja.“
Nikto vás nesúdi. Ani alkoholikov!
Keď sa začnete trocha viac zaoberať rodinnými konšteláciami, pravdepodobne vás zarazí fakt, že v tomto systéme nikto nikoho nesúdi. Dokonca ani alkoholikov či sexuálnych deviantov. Vysvetlenie? „Nikto sa predsa nenarodí s túžbou, že chce byť alkoholik!
Človek sa ním stáva preto, lebo nesie rodinnú záťaž. A netreba vedieť akú, aby ste ho nesúdili. Stačí si uvedomiť, že nemôžete tušiť, aký je život v jeho koži, čo si so sebou nesie a prečo. Neznamená to však, že s jeho konaním súhlasíte, iba to, že nad nikým nevynášate súdy.“
Na rodinné konštelácie sa vskutku netreba pozerať ako na morálny kódex, ktorý usporadúva hodnoty, a tým mení ľudské životy k lepšiemu. Nie je to ani návod na život. Podľa slov Berta Hellingera ide len o odpozorované fungovanie zákonitostí, ktoré fungujú u každého inak. Preto sú občas otázky ako „prečo?“ či „ako?“ nezmyselné. Jednoducho to tak je, a preto to treba prijať a s láskou sa k tomu postaviť.