Že vraj silnejšia polovička, prečo dnešní muži trpia viac, ako im pomôcť? Bod 5 zabúdame všetky
20. 7. 2024, 16:00

Zdroj: shutterstock
„Chcela by som byť mužom,“ povzdychne si nejedna z nás. Majú to páni tvorstva skutočne jednoduchšie alebo čelia síce iným, no rovnako náročným výzvam a očakávaniam ako my ženy?

Zdroj: Canva
„Od čias, čo som skončil školu, bol pre mňa život nekonečným bojom o to, aby som sa stále niekam posúval. Nájsť si slušnú prácu, postarať sa o vlastné financie. Oženiť sa, pretože to predsa robili všetci moji kamaráti... Potom stres z toho, či dokážem rodinu slušne uživiť, či budem dobrý manžel, otec, dobrý zamestnanec a tak ďalej. A v podstate to tak je doteraz. Stále som pod tlakom a už ma to nebaví,“ zúfalo si povzdychne päťdesiatpäťročný Martin.
Frustrácia aj vyhorenie
Martina takto vychovali a je to jediný spôsob života, aký pozná. „Nemal som inú možnosť, než celý život naplno pracovať a snažiť sa byť úspešný. Pretože som si myslel, že inak by som ako muž zlyhal,“ hovorí. „Ten tlak je neznesiteľný a podpísalo sa to i na mojom manželstve. Bol som neustále nahnevaný, nedokázal som nič riešiť a vo finále sme sa so ženou úplne prestali rozprávať. Nakoniec nás zachránila manželská poradňa,“ dodáva Martin.
Prečo nepožiadajú o pomoc?
Rodové štandardy sú bohužiaľ hlboko zakorenené. Ako hovorí psychoterapeut Robert Garfield, na mužoch sa v našej spoločnosti cení súťaživosť a samostatnosť. Už menej si uvedomujeme, že práve toto môže vyústiť do neschopnosti požiadať o pomoc, keď ju potrebujú. „To potom negatívne ovplyvňuje nielen ich vzťahy v rodine, ale aj ich zdravie,“ dodáva.
Tlakom k agresii?
Nedávny výskum na Duke University pod vedením psychológa Adama Stanalanda sa zameral na otázku, ako môže spoločenský tlak na to „byť skutočným mužom“ ovplyvniť agresívne chovanie. Výskumníci zistili, že keď je muž pod tlakom, je pravdepodobné, že sa v prípade ohrozenia začne správať agresívne, aby si zachoval svoju maskulínnu tvár. Výsledky zverejnené v časopise Personal and Social Psychology odhalili, že najviac agresívnych reakcií prejavovali muži, ktorí boli v kľúčových rokoch formovania identity vedení k tomu, aby sa chovali „ako muži“.
Buď chlap!
Médiá sa podľa Stanalanda zameriavajú hlavne na ženy a na to, aby boli perfektné matky, zvládali kariéru, rodinu a aj dobre vyzerali. Podobné tlaky sa však podľa neho týkajú aj mužov. Medzi očakávania moderného muža patrí okrem iného snaha byť dobrým otcom, úspešná kariéra či nadštandardný príjem a snaha dobre vyzerať.
Táto kombinácia môže mať negatívny vplyv na psychiku a vyvolať u mužov úzkosť či dokonca depresiu. Filozofia „buď chlap“ znamená, že muži sa boja zlyhania. „Od samého počiatku nás učia, aby sme cítili emócie určitým spôsobom, vyzerali určitým spôsobom, ženili sa v správnom veku. Tieto štandardy sú toxické, nerealistické, ale stále tu sú. A to je dôvod, prečo sme neustále pod tlakom, aby sme ich dosiahli,“ hovorí ďalší nešťastný muž Peter. Nečudo, že muži potom doma zalezú do svojej ulity alebo sa chovajú agresívne.
Náš podcast o zdraví a jedle poznáte?
Zalezení v ulite
Máte pocit, že váš partner je čím ďalej, tým viac mimo? Že sa vyhýba komunikácii, uzatvára sa do seba, je nevrlý a nemôžete s ním ani pohnúť? Nie vždy musí byť dôvodom nevera, i keď to tak vyzerá a bude to pravdepodobne prvá vec, ktorá vám napadne.
Keď muž zo vzťahu „uteká“, zrejme je niekde problém. Skúste sa zamyslieť a nezačínajte sa hneď hádať a útočiť. Nie je prepracovaný? Nie je frustrovaný z toho, že mu nezvýšili plat? Nie je pod tlakom, pretože sa mu nedarí vyriešiť dôležitú pracovnú úlohu?
Neúnosná miera pracovných povinností a tlak spojený s pracovným životom môže mať veľmi významný vplyv na medziľudské vzťahy vrátane tých partnerských. „Pracovný tlak môže spôsobovať zvýšený stres a vyčerpanie, čo má vplyv na emocionálny stav a energiu, ktorú partner venuje vzťahu. Je potom podráždený, nedokáže efektívne komunikovať alebo nemá záujem o spoločné aktivity.
Praktické tipy ako pomôcť svojmu partnerovi nájdete na ďalšej strane...
Ako pristupovať k vystresovanému partnerovi?
1. Prejavte empatiu a porozumenie
Ukážte partnerovi, že jeho situácii rozumiete a že ste ochotná počúvať ho a podporovať. Buďte trpezlivá a neodsudzujte ho za to, že je pod tlakom.
2. Ponúknite pomoc
Opýtajte sa ho, ako mu môžete pomôcť. Môžete ponúknuť praktickú pomoc s úlohami, ktoré ho zaťažujú, alebo sa ho spýtajte, čo by bolo preňho v danej situácii najvhodnejšie.
3. Buďte flexibilná
Ak je to možné, prispôsobte sa partnerovým potrebám. Môžete diskutovať o možnosti rozvrhnutia času a úloh tak, aby ste znížili pracovný tlak a mohli venovať čas a pozornosť aj vzťahu. Ukážte mu, že ste ochotná sa prispôsobiť a spolupracovať na obnovení rovnováhy.
4. Podporujte self-care
Upozornite partnera na dôležitosť odpočinku, relaxácie a kompenzácie stresu. Skúste mu navrhnúť prechádzku, cvičenie alebo sa spolu naučte relaxačné techniky.
5. Hovorte o svojich potrebách
To, že je pod tlakom váš partner, neznamená, že toho nemáte nad hlavu aj vy. Vo vzťahu myslite aj na vlastné potreby. Ukážte partnerovi, že takisto potrebujete chvíľu pre seba, spoločný čas aj pozornosť. Hovorte o svojich pocitoch, no spôsob vyjadrovania prispôsobte okolnostiam.
6. Ponúknite podporu
Uistite ho, že ste tu preňho a že sa na vás môže spoľahnúť. Vytvorte mu priestor na vyjadrenie svojich pocitov a myšlienok, umožnite mu „ventilovať“ stresové situácie.