Reklama

Tajomný Jeruzalem počas Veľkej noci: 7 zastavení, ktoré vás dostanú a turisti ich prehliadnu!

Jeruzalem.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ivana Adamcová

Ivana Adamcová

vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy

Spája v sebe hádam všetko, čo si len vieme predstaviť. Svätosť aj násilie, pokoru aj pýchu, tri svetové náboženstvá, všetky národnosti a jazyky sveta. Prejdite sa po Jeruzalene spolu s nami a pozrite si tie najkrajšie miesta.

Jeruzalem – mesto, kde sa dotýka večnosť. S príchodom Veľkej noci sa tu stretáva zbožnosť so zápasom o sväté miesta, starovek s prítomnosťou, a nádej s pamäťou ľudstva. Je to miesto, kde sa prelína svätosť s napätím, pokora s hrdosťou a tri svetové náboženstvá si nárokujú každý kameň tohto duchovného centra sveta.

Vstup ako pútnik: Jaffskou bránou do srdca histórie

Keď prídete do Jeruzalema, pravdepodobne prejdete Jaffskou bránou – tou istou, ktorou kedysi vchádzali stredovekí pútnici. Mesto sa práve prebúdza, vo vzduchu visí vôňa kávy s kardamómom a ranné slnko sa odráža od kamenných múrov.

Zdroj: shutterstock

Toto je stará Jaffská brána - vstup do mesta Jeruzalem.

Nad mestom sa týči Dávidova veža, ktorá pamätá časy Herodesa aj rímskeho cisára Tita. Práve ten v roku 70 zničil židovský chrám, z ktorého zostal len Západný múr – dnes známy ako Múr nárekov.

Zdroj: shutterstock

Predo mnou sa týči Dávidova veža, svedok čias Herodesa a cisára Tita. Citadela na Jaffskou bránou.

Múr nárekov: miesto modlitieb a nádeje

V úzkych uličkách Jeruzalema sa mieša arabčina s hebrejčinou, ortodoxné klobúky s moslimskými šatkami. Múr nárekov je dnes najposvätnejším miestom židov. Pred vstupom prechádzajú návštevníci kontrolou izraelských vojakov. Pri múre sa stretávajú ľudia z celého sveta – niektorí sa modlia, iní vkladajú lístočky s prosbami medzi kamene. Tento pozostatok kedysi monumentálneho chrámu je nasiaknutý vierou a pamäťou.

Zdroj: shutterstock

Múr nárekov je pozostatok vonkajších hradieb Jeruzalemského chrámu, ktorý rozšíril Herodes Veľký v roku 20 pred naším letopočtom.

Chrámová hora: miesto viery aj konfliktov

Chrámová hora – známa aj ako al-Haram aš-Šaríf – je azda najcitlivejším bodom Jeruzalema. Dnes dominuje islamská architektúra: mešita al-Aksá a ikonický Skalný dóm so zlatou kupolou. Moslimovia veria, že práve odtiaľ vystúpil prorok Mohamed na nebeskú púť.

Zdroj: shutterstock

Chrámová hora patrí dnes moslimom. Dominujú jej mešita al-Aksá a Skalný dóm – architektonický skvost s pozlátenou kupolou.

Pre židov je to miesto, kde Boh stvoril svet, Adama a kde Abrahám mal obetovať Izáka. Tieto kontrasty robia z Chrámovej hory miesto, kde sa stretáva duchovná história celého ľudstva – a zároveň jeho najhlbšie rozpory.

Getsemanská záhrada: ticho medzi olivovníkmi

Zdroj: shutterstock

Getsemanská záhrada plná olivovníkov si pamätá utrpenie Ježiša Krista

Na úpätí Olivovej hory sa nachádza Getsemanská záhrada – miesto, kde sa Ježiš podľa tradície modlil pred zatknutím. V tieni starých olivovníkov, ktoré údajne pamätajú Ježišovu dobu, vládne pokojná, no silná atmosféra.

Zdroj: NOWAK LUKASZ/shutterstock

V kostole Pater Noster, kde Ježiš Kristus prvýkrát svojim učeníkom predniesol modlitbu Otčenáš, sú pokryté steny touto modlitbou v 170 svetových jazykoch. 

Neďaleký kostol Pater Noster ukrýva modlitbu Otčenáš napísanú v 170 jazykoch sveta. Miesto tichej meditácie a zrkadlo univerzálnosti kresťanskej viery.

Bazilika Božieho hrobu: epicentrum Veľkej noci

Zdroj: shutterstock

Kamenná platňa, na ktorej malo byť uložené a neskôr pomazané telo Ježiša Krista.

Bazilika Božieho hrobu, známa aj ako Chrám Vzkriesenia, je najsvätejším miestom kresťanstva. V jej vnútri sa nachádza kamenná platňa, kde mal byť Ježiš po sňatí z kríža pomazaný. Návštevníci sem prikladajú ružence, obrúčky či osobné predmety v nádeji, že sa ich dotkne posvätnosť.

Zdroj: akimov konstantin/shutterstock

Na mieste, kde bol ukrižovaný Ježiš, tu dnes stojí chrám Vzkriesenia. V strede baziliky stojí malá svätyňa, edikula s Božím hrobom.

Vrcholom púte je svätyňa s Božím hrobom – miesto, kde podľa tradície Kristus vstal z mŕtvych. V tomto priestore sa stretáva smrť, bolesť, ale aj nádej a zmŕtvychvstanie.

Tajomné miesta, o ktorých ste nepočuli - čítajte na 2. strane...

Autor článku

Ivana Adamcová

vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy
Na veci sa snažím pozerať vždy z tej lepšej strany, čo sa odráža aj v mojich článkoch. Preto príbehy plné ľudskosti, inšpiratívne ženy a veci medzi nebom a zemou, sú moja parketa. Vyspovedala som množstvo žien a mužov v Rozhovoroch nielen pre ženy naživo na našom Instagrame @novycasprezeny, ktoré si stále môžete pozrieť. Napísala som jednu knihu Vyvolený a Eva a pracujem na ďalšej. Rada posúvam veci dopredu, preto všetko nové vítam s otvorenou náručou.