Krištof Kolumbus sa na Tenerife zastavil, skôr než objavil Ameriku
26. 3. 2011, 13:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:47)

Zdroj: Život, Viliam Hauser
Najväčší z Kanárskych ostrovoch, prezývaný tiež zelený ostrov s čiernym pieskom. Vďaka polohe cítiť africký vplyv, ale je to Španielsko, ako sa patrí.
Zdroj: Život, Viliam Hauser
Zdroj: Život, Viliam Hauser
Zdroj: Život, Viliam Hauser
Galéria k článku
Madrid je na svoje územie patrične hrdý. Veď aj najvyšší vrch krajiny sa nachádza práve na Tenerife – majestátna, 3 718 metrov vysoká sopka Pico del Teide. Najväčší z ostrovov znamená, že na jeho podrobné preskúmanie stačí necelý deň. Prenajaté auto a benzín, neporovnateľne lacnejší než kdekoľvek na kontinente, sľubuje pekný výlet. Stačí už len roztvoriť neveľkú mapu a ide sa... Miestne úrady sa snažia poskytnúť dovolenkárom maximálny komfort, preto okrem dvoch letísk nechýba kvalitná diaľnica. Tá však ešte nie je všade, a tak si človek môže vychutnať aj kus ozajstného ostrova bez zábavných parkov, obchodných centier a bilbordov. Hoci biznis je biznis a na Tenerife to dobre vedia.
Pirátske serpentíny
Priateľská rada – ak nie ste skúsený vodič, na cesty po Tenerife si za volant nesadajte. Niektoré úseky sú totiž ozaj krkolomné, a ak si k tomu prirátate dovolenkujúcich Britov, ktorí vás niekoľkokrát prekvapia v protismere, je to skutočne len pre odvážnych. Cesty sú úzke – bez stredovej čiary – a pred ostrejšou zákrutou sa trúbi a tŕpne, či sa niekto neobjaví. Môže sa vám stať, že aj zablúdite. Na neveľkom ostrove to možno znie čudne, no stane sa. Kamkoľvek však odbočíte či omylom prídete, očarí vás scenéria a na konci dňa máte plno dobrodružných zážitkov. Tak napríklad prechádzka po pirátskej dedinke Masca, do ktorej ešte pred pár desaťročiami ani neviedla cesta. Je zastrčená hlboko medzi kopcami a vďaka svojej polohe bola prakticky nedobytná.
Zaspať za volantom sa nevyplatí.
Dnes už neskrýva zjazvených mužov s prelepeným okom, hákom namiesto ruky a papagájom na ramene, ale chytráckych obchodníkov s predraženými suvenírmi, ktorí sa tešia veľkému záujmu fotografi echtivých dovolenkárov. Kľukaté cesty vás zavedú aj k nezvyčajnému stromu Drago Milenario, ktorý nemá letokruhy, no jeho vek odborníci odhadujú na tisíc rokov – údajne... Zvláštnosťou je, že jeho miazga sa na vzduchu sfarbuje dočervena a pripomína krv. Tej si tamojšie cesty užili naozaj dosť. V zradných ostrých zákrutách vysoko v kopcoch vyhaslo mnoho životov. Ostali po nich kríže a malé oltáriky vyzdobené kvetinami.
Sopka Teide a počasie
Cesta vedie aj na masív Teide, ktorý je hlavnou dominantou ostrova. Z lietadla vlastne celé Tenerife vyzerá, akoby bolo jednou veľkou sopkou vystupujúcou z oceánu. Napriek tomu, že poslednú erupčnú aktivitu zaznamenali približne pred sto rokmi, faktom ostáva, že ide o polovyhasnutú sopku, ktorá môže o sebe dať kedykoľvek vedieť. Keď hovorím o dominante, myslím to doslova. Teide totiž okrem svojej veľkosti riadi aj počasie na ostrove. Hora zachytáva severozápadné vlhké vetry a premieňa ich na dažďové mraky, ktoré však nepúšťa ďalej na juh. To má za následok, že Tenerife je akoby rozdelené na severnú a južnú časť. Na severe je takmer stále zamračené a hojne prší. Darí sa tam poľnohospodárom, najmä s banánovníkmi. Plantáže lemujú skoro všetky cesty medzi dedinami.
Pohľad zo sopky. Hora zachytáva severozápadné vlhké vetry.
Oproti tomu južná časť ostrova zrážky takmer vôbec nepozná. Turisti sa preto sústreďujú práve tam, hoci suchomilná vegetácia ani zďaleka neponúka takú pastvu pre oči ako na severe. Tvorcu počasia si môžete pozrieť aj zblízka. Okrem cesty totiž k vrcholu vedú aj laná vyhliadkových kabín a do úvahy prichádza pešia túra s prenocovaním na chate Refugio Altavista. Odporúčam výstup pri východe slnka. Vtedy možno pozorovať pyramídový tieň hory, podľa domácich siahajúci až do vzdialenosti 200 kilometrov.
Fenomén Loro Parque
Kto dáva prednosť divom prírody, no nevyhľadáva výšky, si určite príde na svoje v meste Puerto de la Cruz. Na približne trinásťapolhektárovom pozemku sa tam rozprestiera zoologická záhrada Loro Parque s najväčším počtom papagájov na svete. Spočiatku bolo poslaním parku predovšetkým odchovať papagáje a zachraňovať ohrozené druhy týchto vtákov. Zariadenie sa neskôr začalo orientovať aj na korytnačky. Pribudli bazény pre aligátory, oddelenia pre gorily, tigre a napokon postavili pre tučniaky najväčší pavilón na svete. Denne sa tam pre ne vyrába dvanásť ton čerstvého snehu a kontrolujú sa podmienky, ktoré musia byť identické s tými na Antarktíde.
Zoologická záhrada má najväčší počet papagájov na svete.
Každodenné nekonečné davy ľudí však láka aj niečo iné – najdlhší podmorský tunel so žralokmi a najmä šou kosatiek, delfínov a tučniakov. Tá dokáže vyčariť úsmev a obdiv na tvárach návštevníkov všetkých generácií.
Čierny a žltý piesok
Napriek zaujímavým miestam, ktoré Tenerife ponúka, sa väčšina dovolenkárov oddáva ničnerobeniu v rámci svojho hotelového rezortu. O ubytovanie na ostrove nie je núdza, a keďže cestovný ruch v oblasti funguje už nejaký ten piatok, na pobreží sú zastúpené hotely azda všetkých svetových značiek. Ako som už spomínal, pre stále počasie bez obláčika sa obľube teší najmä juh ostrova. Tam sú dokonca pláže so žltým pieskom, ktorý dopravili zo Sahary bohaté korporácie. Všade inde oblizuje oceán čierny, vulkanický piesok. Aj ten však má svoje výhody. Menej sa drží na osuške a pre svoju farbu hneď vidíte, kde ste od piesku...
Čierny piesok a večne zamračený sever ostrova.
Tak ako kontinentálne Španielsko, aj Tenerife vyhľadávajú najmä hluční Nemci a Briti. S tým treba rátať už pri výbere hotela. Ak sa totiž človek rozhodne pre ubytovanie na juhu ostrova, blízko pláže, reštaurácií a obchodov, automaticky to znamená, že večer bude mať problém zaspať. Burácajúce diskotéky, karaoke bary a alkoholom posilnení pouliční speváci – to je kolorit najmä oblastí Playa de las Americas či Playa del Duque. Pulzujúci život hlboko do noci je však typický pre celý ostrov. Darmo, hoci sa miestni považujú skôr za „Kanárskoostrovanov“ a potomkov pôvodných obyvateľov Guančov, v skutočnosti ide o Španielov, ktorí sa popoludní oddávajú sieste a ožívajú až po západe slnka.