Vlastne, ľudia tu o charizmatickom dlháňovi Chárovi, kapitánovi miestnych hokejových Bruins, vedia nielen to, že je Slovák, ale dokonca to, že je z Trenčína. Vitajte v Bostone!

Boston je metropolou amerického štátu Massachusetts a leží pri Massachusettskom zálive a ústiach riek Charles a Mystic do Atlantického oceánu. Zároveň patrí medzi najväčšie námorné prístavy. „Fazuľové mesto“ založili v roku 1613 anglickí puritáni. Až do roku 1755 bolo najväčším v celých Spojených štátoch. Dnes priamo v ňom žije asi 680-tisíc obyvateľov, je to teda taká trochu väčšia Bratislava.

Nezruinuje vás

Boston je veľmi príjemné, sympatické mesto a  hoci je plné mrakodrapov, pripomína skôr európsku než americkú metropolu. Dostať sa doň nie je zložité ani pre menej solventných cestovateľov. Netreba sa ani spoliehať na ponuku cestovných kancelárií. Kto je trpezlivý, natrafí na spiatočnú letenku Viedeň – Boston za 200 eur. Lacnejšie ubytovanie možno výhodne zabezpečiť na periférii Bostonu, napríklad v sieti motelov Red Roof.

Autom z požičovne si pri nízkych cenách benzínu môžete dovoliť najazdiť stovky míľ. V uliciach Bostonu sa dá orientovať pomerne ľahko. Na choníkoch sú červeným pásom spojené značky vytyčujúce pešiu trasu Freedom Trail, so 16 zastávkami pri najzaujímavejších historických miestach. Na každom kroku vám zamestnanci informačných stredísk ponúkajú mapu mesta zadarmo. Ak náhodou nad ňou zostanete bezradní, okamžite sa pri vás pristaví niekto z chotných miestnych obyvateľov.

Čo mesto preslávilo

Našincovi je toto mesto dôverne známe z histórie. Spája sa napríklad s dejinnou udalosťou známou ako bostonský čajový večierok (Boston Tea Party), ktorý v roku 1773 odštartoval boj Američanov za nezávislosť. V roku 1770 mu predchádzal bostonský masaker, keď pri konflikte medzi kolonistami a britskými vojakmi zastrelili päť ľudí. V Bostone sídli slávna Harvardova univerzita, najstaršia v USA a jedna z najznámejších na svete. Okrem hokejového klubu NHL sú populárni bejzbalisti z klubu Red Sox, ktorí zápasy hrajú vo Fenway Parku, v jednom z najstarších športových štadiónov v USA.

Na návštevu Massachusetts láka rovnomenná, už nesmrteľná pesnička Bee Gees. Mnohé sme fanúšičkami seriálu Bostonské vraždy. V Bostone nakrútili aj Drzú Jordan, Dobrého Willa Huntinga a rad ďalších filmových diel. Jedno z plemien psa dostalo meno bostonský teriér. Keď sa povie Bostonský maratón, každému prinajmenšom zarezonuje ten z roku 2013, ktorý tragicky poznačil teroristický útok.

Boston Tea Party 
Museum - pripomína historickú udalosť, takzvaný bostonský čajový večierok.
Boston Tea Party 
Museum - pripomína historickú udalosť, takzvaný bostonský čajový večierok.
Zdroj: Soňa Pacherová

Toto treba vidieť

● Slávny newyorský Central Park vám nepochybne pripomenie tunajší Boston Common, vôbec najstarší verejný park v USA. Ide o celú sústavu prepojených parkov, ktoré sú centrom oslavných ceremónií či protestných akcií. Omšu tu napríklad odslúžil pápež Ján Pavol II.

● Mesto sa pýši Copley Square, námestím, s ktorým sa spájajú dve významné osobnosti. Maliar a bostonský rodák John Singleton Copley a tvár americkej revolúcie, štátnik John Hancock, podľa ktorého pomenovali najvyššiu budovu v  meste.

● V širšom centre zaujme pamätník holokaustu The New England Holocaust Memorial. Veľmi navštevovaná je vládna budova Massachusetts State House so zlatou kupolou.

● Národnou kultúrnou pamiatkou je známy Old State House, kedysi sídlo massachusettského všeobecného súdu.

● Faneuil Hall, ktorá sa nachádza v  blízkosti nábrežia, je zase známym trhoviskom.

● V meste je množstvo historicky významných kostolov (Old North Church, Old South Church, Park Street Church a ďalšie). Na svoje si prídu milovníci múzeí, medzi najznámejšie patrí Múzeum výtvarného umenia (Museum of Fine Arts), ktoré sa okrem iného pýši mimoriadne vzácnou zbierkou francúzskych impresionistov. 

Vojenská fregata, ktorú George Washington pomenoval po americkej ústave USS Constitution.
Vojenská fregata, ktorú George Washington pomenoval po americkej ústave USS Constitution.
Zdroj: Soňa Pacherová

Moje tri tipy, ktoré nevynechajte

● Miestni radi konzumujú bostonskú tortu. Postavili tu aj prvú továreň na čokoládu.

● Tunajšia Revere Beach je zase prvou verejnou plážou v celých Štátoch.

● Jednou z najobľúbenejších atrakcií je New England Aquarium s  množstvom žralokov, tučniakov a iných zaujímavých živočíchov, s ponukou lodných výletov na oceán s pozorovaním veľrýb.

Viete, že...

... nielen v Amerike sa veľmi často používa fráza „banned in Boston“ (zakázané v Bostone)? Pochádza z prelomu 19. a 20. storočia, keď mestskí radní bohorovne zakazovali všetky podujatia, knihy či noviny, ktoré sa im z nejakého dôvodu zdali urážlivé.