Už toho máme plné zuby, zabíjajú nás stereotyp, neistota a izolácia od okolitého sveta. Zrazu sme zastavili a nerobíme nič, čo sme považovali za samozrejmosť. Nemáme náladu, sme smutní, sklamaní, frustrovaní a všetko nám obťažuje. Ideme na to a povieme si, ako s tým skončiť.

1. Nekričte

Ak aj máte zlé ráno, či deň a ide vám všetko na nervy, snažte sa zdržať sa. Keď príde na vás hnev, radšej si zahryznite do jazyka. Alebo počítajte do päť a nechajte svoje nervy vychladnúť.

2. Nepapuľujte si

Keď niekto z rodiny povie niečo, čo sa vám nepáči, neoponujte mu. Nemusí mať zlý názor len preto, že vy nemáte náladu. Ak s ním nesúhlasíte, buďte ticho. Radšej. Vyplatí sa vám to. Nechcete sa predsa hádať pre veci, ktoré nemajú žiadny zmysel.

Minulosť nezmeníte, sústreďte sa na prítomnosť.
Minulosť nezmeníte, sústreďte sa na prítomnosť.
Zdroj: Shutterstock

 

3. Zatvorte sa do izby

Ak ste od rána nesvoja a cítite, že to nie je deň pre trávenie spoločných chvíľ s rodinou, izolujte sa. Zbytočne by ste sa podpichovali a naťahovali. Ostaňte vo svojej izbe, zatvorte sa v obývačke, či nevchádzajte do miestnosti, ak tam niekto je. Radšej sa obchádzať a minimálne spolu komunikovať, ako sa doťahovať pre maličkosti.

4. Choďte von

Sama! Svoju rodinu síce milujete a spoločné chvíle sú na nezaplatenie, no venujte sa aj sebe. Vyhraďte si čas pre seba, len pre seba! Krátka prechádzka do lesa, kde je málo ľudí vám prospeje. Usporiadate si svoje myšlienky a upokojíte sa. Nezabudnite pri tom správne dýchať.

Pohyb na čerstvom vzduchu takisto pomáha.
Pohyb na čerstvom vzduchu takisto pomáha.
Zdroj: Shutterstock

 

5. Psychohygiena

Robte to, čo milujete. Prídete na iné myšlienky a budete sa tešiť. Ak máte obľúbené knihy, čítajte, pozerajte filmy, tancujte, kreslite, či vyšívajte. Budete spokojnejšia, vyrovnanejšia a budete lepšie reagovať na okolité vplyvy. A nebudete alergická na svojich najbližších!

6. Nezapájajte sa do hádok v obchode

Nervozita a stres sú v týchto dňoch aj medzi ľudmi v potravinách. Jeden nemá košík, druhý sa postaví blízko tretieho a hnev je na svete. Niekedy sa zdá, že nespokojní ľudia sa prídu medzi ostatných vykričať. Nedajte sa, radšej choďte iným smerom a zamerajte svoju pozornosť na niečo iné.