Strach, smútok, bolesť, hnev, nevysvetliteľný nepokoj, nespokojnosť – takéto pocity so sebou vláčime celé roky a niekedy aj celý život. Odborníci nazývajú tento fenomén emocionálny batoh, ktorý nosíme stále na chrbte. Ak sa nenaučíme svoj batoh s toxickými a negatívnymi skúsenosťami vyprázdňovať, bude čoraz plnší. A čím bude jeho váha vyššia, tým viac sa to odrazí na našej nálade i vzťahoch. Jedného dňa nemusíme vládať kráčať ďalej. Musíme sa týmto nepríjemným pocitom otvoriť, uvedomiť si ich, čo nás vlastne blokuje, ťaží na srdci, čo nás vyhadzuje z rovnováhy a normálneho fungovania. Vyskúšajte našich 5 krokov, ktoré vás tejto záťaže zbavia a dajú vám slobodu rozhodovať sa.

1. Buďte k sebe úprimné

Prvým a najdôležitejším krokom je dovoliť si mať problém. Povedzte si najprv: „Áno, mám problém.“ Potom to povedzte svojim najbližším, hovorte o tom a požiadajte o pomoc. Môžete mať problém dokonca s identitou, za tie roky ste si zvykli byť obeťami alebo nešťastnicami, ktorým sa nedarí a sú k problémom pripútané. Opustiť staré, hoci aj problémové správanie je niekedy ťažké. Ale toto je len strach z nového, neznámeho. Priznať sa k tomu, že to je problém, vám dovolí postúpiť ďalej.

2. Dajte si priestor

Namiesto toho, aby ste potláčali problémy, čeľte im, a to tak, že im venujete potrebnú pozornosť a čas. Ak si na to nájdete priestor a čas, aj riešenia k vám rýchlejšie prídu. Musíte sa dopracovať k podstate problému a najlepšia je  na to otázka: „Prečo?“, ktorú sa opýtate minimálne päťkrát.

3. Prevziať zodpovednosť

Pri treťom kroku je dôležité, aby ste si uvedomili, ako riešite svoje problémy. Či ich prenášate na druhých, alebo hľadáte riešenia s plnou zodpovednosťou. Tu treba čeliť svojmu strachu, hanbe, pocitom viny a podobne. Ak to zvládnete, dokážete prebrať za svoje ťažkosti zodpovednosť a ponoriť sa do procesu postupného riešenia.

4. Vedomé uvoľnenie

Ak cítite, že vás strach zožiera alebo vás trápi bolesť, dovoľte si vyplakať sa, vykričať, hnevať sa. Jednoducho si dovoľte byť smutné, prijmite svoj strach i hanbu, povedzte si: „Áno, mám strach, hanbím sa, že sa to stalo, obviňujem sa za to, som bezmocná.“ Toto vedomé prijatie prinesie aj uvoľnenie. A to otvára cestu k niečomu novému!

5. Stanovte si ciele

Vaše staré bremeno je po štyroch krokoch nahradené odvahou. Možno ešte nie takou stabilnou a silnou, ale predsa len si trúfate na veci, ktoré sa vám predtým zdali nemožné. Dôležité je oddeliť riešenie od problému, lebo je dokázané, že ľudský mozog nedokáže nájsť riešenie, ak sa sústredí na problém, pretože sa sústreďuje na to negatívne. Ak sa snažíte dopracovať k riešeniu, zabudnite na problém. A z riešení si stanovte ciele, čo sú veľmi pozitívne stimuly, ktoré vás posúvajú vpred.