Odmalička som mala nadváhu a vždy som držala nejakú diétu alebo sa obmedzovala v jedle,“ začína rozprávanie o boji s kilami pekná blondínka. „Nielen rodičia mi dávali najavo, že musím schudnúť, ale aj učitelia, lekári a, samozrejme, spolužiaci. Niektorí veľmi škodoradostne. Aj preto som sa nikdy nevnímala ako krásna,“ popisuje fakty, čo ju ovplyvnili.

 

Skončila na liekoch

Vlasta skončila na liekoch, lebo s neláskou voči sebe sa objavovalo čoraz viac chorôb. Aj depresie. „Niekedy som pochybovala, či má život zmysel. Bola som nešťastná zo života, z neschopnosti schudnúť a nenávisti k sebe, až som po tridsiatke naďabila na motivačné knihy, z ktorých som sa naučila, že základom šťastného života je mať sa rada,“ hovorí dnes už sebavedomá žena, ktorá sa nehanbí za kilá navyše.

Skončila na liekoch.
Skončila na liekoch.
Zdroj: Shutterstock

Začala robiť, čo má rada

„Musela som pochopiť, že ak sa sama nebudem mať rada, nikto o mňa ani nezakopne. Znie to kruto, ale odžila som si to a viem, že čím viac som sa neznášala, tým menej záujmu som dostávala od druhých. Niekedy som oň doslova žobrala alebo plakala, ale pokoj na duši mi to neprinieslo, len horší pocit zo seba,“ vysvetľuje Vlasta začarovaný kruh nízkeho sebavedomia. „Zmenu som začala tým, že som prestala riešiť, čo si o mne druhí myslia, a robila som to, čo ma baví. Vždy som mala rada módu, ale to sa predsa s kilami navyše nezlučuje! Trvalo dlho, kým som sa na to vykašľala.“ Urobila dobre, lebo dnes módu pre moletky priamo navrhuje a kamarátka ju šije. Dievčatá svoje kúsky ponúkajú zatiaľ len v malom, ale majú veľké plány.

Nechce žiť podľa druhých

„Prirodzene som prestala riešiť samu seba, ak som začala riešiť, čo ma baví, a dnes sa nehanbím modely sama predvádzať, nemám zlý pocit zo seba vždy, keď sa pozriem do zrkadla. Choroby zmizli ako mávnutím prútika,“ vysvetľuje obrat. „Nie, nechcem schudnúť. Život je príliš krátky, aby sme ho prežili žitím pre druhých. Teraz žijem tak, ako chcem, a môžem povedať, že svoj život mám rada aj s kilami navyše.“

Diéty nezaberali.
Diéty nezaberali.
Zdroj: Shutterstock

Návod, ako sa mať rada za každých okolností

Radí psychologička Šárka Kučerová:

1 Svoju hodnotu neurčujte podľa vzhľadu

„Treba sa zamyslieť, od čoho odvíjate svoju hodnotu. Je vaše telo to hlavné, čo vás definuje? Vždy nájdete niekoho, kto bude mať štíhlejší pás, dlhšie nohy alebo krajší nos. Sústreďte sa radšej na svoju jedinečnosť a tú podporujte,“ komentuje psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove Šárka Kučerová.

2 Majte rada to dievčatko v sebe

Väčšinou je pre nás ľahšie, keď máme radšej druhých ako seba, plníme ich potreby a nie svoje. Ak sa v tom vidíte, nesnažte sa mať rada samu seba, ale to „malé dievčatko vnútri“. Pravdepodobne ste počuli slová, ktoré vás presvedčili, že nestojíte za nič, nie ste krásna a hodnotná. Ten moment skúste objaviť. Koľko ste mali rokov, keď ste niečo také zažili? Aké to boli slová? Aký sľub ste si dali? Že budete dokonalá a bezchybná? Začnite to dievčatko vnútri počúvať a spýtajte sa jej, čo vtedy potrebovala počuť, a povedzte jej to. Po čom túžila a možno stále túži? Čo by teraz potrebovala, aby sa cítila lepšie? Začnite sa o ňu starať. Nie o seba, to je pre človeka, ktorý sa nemá rád, veľmi veľká výzva, ale o to dievčatko, ktoré je vnútri. Inak si tie potreby napĺňa bez vášho vedomia, a nie vždy dobrým spôsobom. Postarajte sa o ňu, aby ste boli vnútorne slobodná žena.

Majte radi to dieťa v sebe.
Majte radi to dieťa v sebe.
Zdroj: Shutterstock

3 Nehovorte o sebe negatívne

Slová, ktoré počujeme a vravíme, nás ovplyvňujú. Prestaňte o sebe hovoriť zle, ale namiesto toho nájdite iné, menej ponižujúce či urážajúce výrazy. Hovorte o sebe pozitívne. Je rozdiel, či poviete tučné alebo pekne stavané telo. Slová dokážu byť ako jed. Ak nepočujete nič iné, nedivte sa, že ste celý deň otrávená.

4 Píšte si denník vďačnosti

„Nemožno prijať niečo, čo nie je naše. Ak je pre vás ťažké mať rada konkrétne časti svojho tela, začnite si písať každý deň dôvody, za čo ste
v ten deň vďačná,“ radí psychologička Šárka Kučerová. Či už sa to bude týkať vás, vášho tela alebo nejakej inej oblasti, ktorú nemáte rada, nájdite denne aspoň tri veci. Začnete sa na tieto „problematické časti“ života pozerať inak. Môžete nájsť každý deň dôvod, prečo sa obdivovať!

5 Inšpirujte sa, vzdelávajte sa!

Čítajte príbehy iných žien, ktoré majú podobné problémy. Nemôžete z ich životnej cesty načerpať niečo pre seba? Ak vás trápi sebaláska, prečítajte si o nej nejakú knihu alebo článok.