Určite ste už čítali desiatky článkov na tému mám doma žiarlivca, ktorý mi vyčíta aj to, že som pozdravila suseda… Áno, chlapi vedia žiarliť. A veľmi škaredo a kruto. No rovnako vedia byť žiarlivé aj ženy. Ak patríte medzi tie, ktoré nevedia „prehryznúť“, že sa usmial na pokladníčku, ktorá mu blokovala tovar, čítajte ďalej…

Môže byť aj sexi

Ak je žiarlivosť v miere a pod kontrolou, môže byť dokonca milá a sexi. Veď ktorý chlap v kútiku duše netúži po tom, aby naňho jeho najdrahšia trochu žiarlila? Berie to ako potvrdenie vlastnej hodnoty, ako ženskú (nevypovedanú) túžbu pobiť sa oňho a to mu škrabká ego.

Keď príde prvé podozrenie, ženy bývajú nezastaviteľné. (ilustračné foto)
Keď príde prvé podozrenie, ženy bývajú nezastaviteľné. (ilustračné foto)
Zdroj: Shutterstock

Keď jej však tej žiarlivosti akosi priveľa a vymkne sa to spod kontroly, začína byť vo vzťahu dusno. Žiaden muž netúži po tom, aby ste mu lustrovali telefón, najali naňho špehov či menili sa po večeroch na hekerku a snažili sa „nabúrať“ jeho účty na sociálnych sieťach.

Ak cítite, že to už so žiarlivosťou naozaj preháňate a celkom vás opantala, pomôžeme vám ujasniť si, prečo je to tak a čo sa s tým dá robiť. Skôr než toho svojho celkom zadusíte a prinútite k úteku.

Raz sa pošmykol a ja som navždy stratila svoj
Raz sa pošmykol a ja som navždy stratila svoj
Zdroj: Shutterstock

4 dôvody, prečo sa to deje, a ako si pomôť

Prenasleduje vás zlá skúsenosť

Tú bolesť ste si už zažili a presne viete, čo zahŕňa. Možno vás podviedol predchádzajúci partner, možno práve ten súčasný už niekedy predtým alebo sa to stalo vašej dobrej kamarátke. V tomto prípade ste, skrátka, stále v strehu a nedokážete sa uvoľniť, lebo sa bojíte, že sa to stane znova a vy budete opäť prechádzať tým peklom.

Čo s tým robiť

Ak vás podviedol predošlý partner, pripomínajte si, že ten súčasný nie je ako on a neurobil nič zlé. Práve svojou žiarlivosťou ho môžete znechutiť a odohnať. Ak vás podviedol váš súčasný partner a vy ste mu dali druhú šancu, pripomeňte si, že ste sa rozhodli mu odpustiť. Každý raz môže zakopnúť a vy ste ho veľkoryso prijali späť. Ak ste sa tak rozhodli, je čas prestať ho trestať za predošlé chyby a začať mu dôverovať.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Myslíte si, že partnera vlastníte

Myslíte si, že váš partner by mal patriť len a len vám? Ak to máte takto nastavené, nepripúšťate možnosť, že by sa čo i len prihovoril inej žene. Keď náhodou pohľadom zavadí o inú, vrhnete sa naňho ako osa, že čo si to dovoľuje, a snažíte sa okamžite presmerovať jeho pozornosť na seba. Toto je veľmi nebezpečné. Keď sa k nemu už teraz správate ako k vinníkovi, tak verte, že možno sa mu bude chcieť spáchať zločin.

Čo s tým robiť

V prvom rade si uvedomte, že nikoho nevlastníte. Váš partner má slobodnú vôľu a bude s vami dovtedy, kým sám bude chcieť. Nemôžete ho nútiť, aby žil život, aký nechce žiť. Pripomínajte si, že určite vám bude emocionálne bližšie, ak k nemu budete milá a prestanete s tým večným upodozrievaním.

Prečo dokázali niekomu zničiť vzťah a ako sa pri tom cítili?
Prečo dokázali niekomu zničiť vzťah a ako sa pri tom cítili?
Zdroj: Shutterstock‎

Odmietate myšlienku, že city sa menia

Možno ste sa na začiatku milovali, cítili sa ako spriaznené duše a sľubovali ste si lásku na život a na smrť. Toto všetko mohlo byť naozaj krásne, ale nič netrvá večne a vy dvaja ste sa jeden druhému vzdialili alebo sa odcudzili. Obávate sa, že mu už po rokoch nemáte čo ponúknuť, rátate, koľkokrát ste mali za tento mesiac sex… A potom si predstavujete, že stretne nejakú, ktorá sa naňho roztúžene vrhne, a to vám naháňa hrôzu. Preto ho prehnane pozorujete a hľadáte dôkazy svojho podozrenia.

Čo s tým robiť

Ak ho chcete získať späť, rozhodne sa vám to nepodarí žiarlivými výstupmi a nepríjemným upodozrievaním. Tým len zväčšíte vzdialenosť medzi vami. Radšej sa snažte byť ženou, do ktorej sa kedysi zamiloval. Milou, nežnou, hravou a plnou dôvery.

Obviňujete ho z vecí, o ktorých neviete, či sa naozaj stali.
Obviňujete ho z vecí, o ktorých neviete, či sa naozaj stali.
Zdroj: Shutterstock

Cítite sa neistá

Hlavnou príčinou žiarlivosti je neistota či už vedomá, alebo nevedomá. Ak je vedomá, uvedomujete si čosi ako „nie som dosť dobrá“. Myslíte si, že si nezaslúžite svojho partnera ani šťastný vzťah. Ak ide o nevedomý alebo neuvedomený pocit neistoty, takéto myšlienky vám „nehrajú“ v hlave nahlas, ale kdesi v podvedomí ich máte stále pustené ako obohranú platňu. Vždy keď je vám vo vzťahu až príliš dobre, začnete sa obávať, že to tak nemôže byť naveky. Akoby ste podvedome čakali, že si partner nájde niekoho lepšieho a opustí vás. Začínajú sa množiť obvinenia a upodozrievania, dychtivo sa snažíte chytiť akejkoľvek stopy, ktorá by dokázala vaše pocity. Akoby ste si boli dopredu istá, že vás podvedie, a tak striehnete na každý jeho krok. Obviňujete ho z vecí, o ktorých neviete, či sa naozaj stali, a narušujete jeho súkromie – kontrolujete mu telefón, čítate jeho maily či ho dokonca sledujete.

Čo s tým robiť

Prestať. A to čo najskôr. Spravte jedno jediné rozhodnutie, a to také, že budete dôverovať svojmu partnerovi. Vytvorte si vnútorný monológ, ktorý si prehráte vždy, keď budete žiarliť. Povedzte si, že si zaslúžite šťastie a krásny naplnený vzťah. Váš partner vás miluje. Zo všetkých žien na svete si vybral práve vás. Toto si opakujte, kým tomu neuveríte.

Ak ho chcete získať späť, rozhodne sa vám to nepodarí žiarlivými výstupmi  a nepríjemným upodozrievaním.
Ak ho chcete získať späť, rozhodne sa vám to nepodarí žiarlivými výstupmi a nepríjemným upodozrievaním.
Zdroj: Shutterstock