Psychické problémy má každý štvrtý z nás: Prečo nie je hanbou mať psychiatrickú diagnózu?
7. 4. 2025, 7:00
Často si duševné ťažkosti nahovárame ako slabosť alebo sa obviňujeme, že by sme to mali zvládnuť sami. Pravdou však je, že pomoc existuje – psychoterapia, lieky, podpora okolia. Nikto nemusí trpieť sám a potichu.
Slávni ľudia, ktorí otvorene hovoria o svojej diagnóze
Duševné poruchy neobchádzajú ani slávnych a úspešných. Speváčka Adele prehovorila o svojej popôrodnej depresii. Herec Jim Carrey sa dlhé roky liečil z depresie. Princezná Diana trpela bulímiou a úzkosťami. A dnes o tom rozprávajú otvorene – pretože vedia, že ich príbeh môže niekomu zachrániť život. Vďaka takýmto príkladom sa spoločnosť postupne mení. Ľudia začínajú chápať, že psychické problémy si nevyberajú, koho postihnú. A že s nimi možno bojovať – keď máme podporu, odborníkov a najmä odvahu.
Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.