Väčšina stromov a kríkov začína pučať a vyháňa nové výhonky, zo zeme rastú svieže rastlinky. Prilietajú lastovičky obyčajné, belorítky obyčajné, penice čiernohlavé, sláviky obyčajné, trsteniariky a dravce, napríklad kaňa močiarna a včelár lesný.

Čarovné premeny

V apríli hlucháne hôrne a bažanty menia staré perie za svadobný šat. Straky, kavky, myšiaky a jastraby už majú postavené hniezda, iné druhy začínajú stavať, objavujú sa prvé roje hmyzu. Prebúdzajú sa ježkovia, vyliezajú jašterice a hady. V apríli už môžete vidieť tiež motýľa mlynárika žeruchového.

Predpovede počasia

Podľa storočného kalendára býva začiatkom mesiaca chladno, veterno, sú nočné mráziky a snehové prehánky. Potom sa vyjasní a uprostred mesiaca sa začínajú pekné teplé jarné dni. Potom sa zase ochladí, bude veterno a daždivo až do konca mesiaca.

Čo si doniesť domov

Pri prechádzkach zbierajte liečivé bylinky. Napríklad angeliku, čakanku, kapsičku, kostihoj, púpavu, podbeľ, prvosienku, puškvorec, sedmokrásku, lastovičník a zo stromov liečivé výhonky vŕby, brezy či borovice.

Anketa

S čím sa vám spája mesiac apríl?

Žaneta (33)

– Určite s Dňom bláznov. Na 1. apríl doteraz spomíname. Toľko bláznovstiev sme dokázali v škole vymyslieť, ktoré sme smerovali na seba aj na učiteľov. Aj s Dňom narcisov, teda s bojom proti rakovine. Kúpiť si narcis a pripnúť si ho na kabát patrí k aprílu. 

Johanka (38)

– U mňa je to jasná voľba. Moja dcéra sa narodila v apríli, takže oslavujeme narodeniny, vždy upečiem veselú tortu. Rovnako aj s veľkonočnými sviatkami a, samozrejme, s jarou – je to prvý mesiac, keď jar už cítiť. Chodíme viac von do prírody, napríklad zbierať medvedí cesnak.

Renáta (45)

– Mne sa apríl jednoznačne spája zo záhradkou. Začína sa sezóna a v tomto mesiaci už mám dosť práce. Mojou špecialitou je bylinková záhradka, ktorú si každý rok zväčšujem.