Reklama

Takto si vyjednáte VYŠŠÍ PLAT! Psychologické TRIKY, ktoré zaberú a ktoré SIGNÁLY treba vysielať

Indian,Male,Hr,Specialist,Manager,,Employer,,Boss,Listening,Female,Latin

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Kto by nechcel viac peňazí, všakže? Ale my ženy nie sme zvyknuté pýtať si vyšší plat, a keď to urobíme, tak nesprávne. Ak budete napríklad hovoriť len o tom, ako vás práca za malý plat ubíja, skôr si uškodíte.

1. Príprava je kľúčová

Skôr ako začnete rokovať, dôkladne sa pripravte. Skúmajte priemerné platy pre vašu pozíciu a lokalitu, aby ste mali reálnu predstavu o tom, koľko by ste mohli žiadať.

2. Zamerajte sa na hodnotu

Sústreďte sa na hodnotu, ktorú prinesiete alebo prinášate spoločnosti. Vysvetlite konkrétne, ako vaše schopnosti prispievajú k úspechu projektov a celkovej výkonnosti tímu alebo práce, ktorú robíte.

3. Poskytnite dôkazy a príklady

Zbierajte dôkazy o vašich úspechoch a prínosoch. Konkrétne príklady situácií, v ktorých ste preukázali výnimočné zručnosti alebo prispeli k zlepšeniu výsledkov, môžu podporiť vaše argumenty.

4. Zvýraznite silné stránky

Pomenujte svoje silné stránky, ktoré sú v rámci vášho tímu alebo firmy jedinečné. Diskutujte o tom, ako tieto schopnosti prispievajú k celkovej úspešnosti organizácie.

5. Položte otázky

Pýtajte sa na budúci rozvoj a možný rast vo firme. Napríklad: „Ako by sa moja zvýšená zodpovednosť mohla premietnuť do ďalšieho rastu firmy?“

6. Zostaňte pozitívna

Zamerajte sa na to, čo môžete dosiahnuť, namiesto toho, čo vás môže brzdiť. Vyjadrite svoj entuziazmus a odhodlanie ďalej napredovať. Ak budete hovoriť len o tom, ako vás práca za malý plat ubíja, nepomôžete si.

7. Porozumenie druhej strany

Zistite, aké sú priority vášho nadriadeného alebo personalistu. Toto vám pomôže prispôsobiť vaše argumenty tak, aby ste sa zosúladila s ich cieľmi.

8. Nehovorte len o peniazoch

Keď sa dohovárate o zvýšení platu, nezabudnite diskutovať aj o iných benefitoch, ako sú napríklad flexibilný pracovný čas, vzdelávacie príležitosti alebo možnosť rastu v rámci firmy.

9. Neprehliadajte reč tela

Vysielajte sebavedomé telesné signály. Očný kontakt, usmievavý výraz a postoj môžu posilniť dojem, že ste si istá svojimi schopnosťami a hodnotou.

10. Nebuďte nátlaková

Ale na druhej strane rozhodná. Stojte si za tým, čo chcete, ale vždy zachovajte zdvorilosť a profesionalitu.

Aké psychologické triky ešte zaberajú? Čítajte na 2. strane...

Zopár psychologických tipov navyše

- Nervozitu si spracujte: Samotná nie je problém, je totiž signálom, že táto téma je pre vás dôležitá a záleží vám na tom. Nejde o to zbaviť sa jej, len ju využiť vo svoj prospech.  Presne sledujte, čo sa stane, keď ste nervózne. Začnú sa vám triasť ruky, hovoríte obzvlášť rýchlo alebo sa začnete potiť? Na tieto príznaky reagujte veľmi vedome: hovorte pomaly, stojte na mieste, zhlboka sa nadýchnite.

- Neberte si to osobne: Odmietnutie neznamená, že váš šéf alebo šéfka vás nemá rada a myslí si, že si vyšší plat nezaslúžite. Šéfovia len zastupujú záujmy firmy, a ak vás odmietnu, nie je to nič osobné.

- Nehovorte o zvýšení platu: Ale radšej použite výraz – úprava platu. Veď ide o prispôsobenie platu vášmu výkonu alebo platom na trhu v podobnej oblasti. Odstránite tak tlak pri rokovaní.

- Keď vás odmietnu: Skúste to inak, napríklad vetou: „Za akých okolností by ste mi zaplatili XY eur?“ Takto formulovaná otázka umožňuje šéfovi spoločne rozvíjať stratégie, ktoré sú prospešné pre obe strany.