Reklama

7 vecí, ktoré môžu spôsobiť zástavu srdca: Ak sa s vami začne diať TOTO, okamžite vyhľadajte lekára

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Všetko, čo jete, pijete a ako zvládate váš stres zohráva svoju rolu vo fungovaní vášho srdiečka.

Srdce je jeden z najusilovneších svalov v tele, hoci si to počas bežných dní vôbec neuvedomujeme. Až kým sa nestane niečo, čo vybočuje z vyjazdených koľají - ako napríklad spomalený či veľmi rýchly pulz. Tu je niekoľko vecí, ktoré dokážu vaše srdce vyviesť z rytmu a rady, kedy určite ísť k lekárovi.

1. Alkohol

Konzumácia veľkého množstva alkoholu naraz môže zapríčiniť búšenie srdca, ktoré sa zvykne nazývať aj prázdninový srdcový syndróm. Ale u ľudí, ktorí pijú často, riziko zvýšeného búšenia srdca rastie. Alkohol zvyčajne znižuje tlak, takže srdce musí pracovať o to usilovnejšie. Vedci tvrdia, že priveľa alkoholu tiež ničí nervový systém a bunkové signály, ktoré udržiavajú srdce vo forme.

2. Kofeín

Energetické nápoje, ktoré obsahujú vysoký podiel kofeínu spájajú odborníci so srdcovou arytmiou a vysokým krvným tlakom. Aj priveľa kávy a čaju rozbúši srdce viac, ako je zdravé.

Zdroj: Shutterstock

Nech sa páči – najlepšie recepty proti citlivej pleti a vráskam.

3. Stres

Veľmi častým nepriateľom srdca je stres - vyvedie ho z rytmu raz dva. Ľudia, ktorí mávajú panické záchvaty a srdce im zrazu začne búšiť ako divé, vedia, čo to znamená. Dostať sa opäť do normálneho stavu vám môže pomôcť hlboké pomalé dýchanie.

4. Reflux

Ľudia, ktorí trpia zvýšenou tvorbou žalúdkových kyselín a refluxom, tiež často cítia búšenie srdca. Je to preto, že pažerák, kde sa reflux tvorí, môže stimulovať a dráždiť srdce. Ak sa to objavuje po jedle, v noci alebo vás páli pri srdci, na svedomí to má práve reflux.

5. Dehydratácia

Prijímate dostatok tekutín? Ak je vaše telo dlhšie dehydrované - chýba mu voda - môže sa vám znížiť tlak a v tele nastane elektrolytická nerovnováha. To prinúti srdce pracovať rýchlejšie, čo niekedy cítime ako keby išlo vyskočiť von. Potešiteľné je, že sa to dá ľahko napraviť, stačí, ak budete dodržiavať zdravý pitný režim a dodávať organizmu dostatočné množstvo tekutín.

Zdroj: Northfoto

Počuli ste už o tejto novinke?

6. Výživové doplnky a lieky

Ľudia, ktorí užívajú stimulanty na schudnutie alebo prípravky na ADHD či depresiu, môžu pocítiť búšenie srdca ako vedľajší účinok. Dokonca aj srdce fajčiarov (nikotín je tiež stimulant) sa dokáže rozbúšiť ako splašené. Čo je horšie, aj užívanie niektorých prípravkov proti bolesti a zápalom môže zvýšiť riziko cievnej fibrilácie, ktorá sa spája s krvnými zrazeninami a mŕtvicou.

7. Veľké porcie jedál

Hocičo, čo roztiahne váš žalúdok - napríklad veľké porcie, tučné jedlá - môžu vyvolať dočasné symptómy poruchy srdca. Vaše telo musí vtedy napumpovať veľa krvi do žalúdka a všetku energiu minie na trávenie. Takže niet divu, že môžete pocítiť zvýšený tlkot srdca. V týchto prípadoch sa väčšinou netreba obávať, avšak ak spozorujete búšenie srdca častejšie a sprevádzajú ich bolesti na hrudi, treba tomu venovať náležitú pozornosť a navštíviť lekára.

Zdroj: Shutterstock‎

A čo iné tu mám akože jesť?