Ako to bolo v minulosti?

U našich predkov mali zuby múdrosti dôležitú funkciu. Súviselo to s konzumovaním tvrdých potravín ako napríklad surové mäso. Tretie stoličky výrazne uľahčovali žuvanie. Navyše, čeľusť našich predkov bola väčšia, ako máme dnes, takže zuby múdrosti sa do úst ľahko zmestili. Postupom času a vývojom civilizácie, keď ľudia začali jesť varené jedlá, ktoré sú na požutie ľahšie, sa začala meniť aj stavba čeľustných kostí. Čeľusť sa jednoducho zmenšila. V dôsledku týchto zmien začali zuby múdrosti miznúť, pretože prestali plniť svoju funkciu. V súčasnosti je stavba ľudských lebečných kostí taká, že osmičky často nemajú v ústach miesto, môžu rásť v nevhodnom uhle a vrastajú do druhej stoličky.

Kedy je teda potrebné konať?

Všeobecne sa osmičky zvyknú prerezávať od 18 až do 30 roku života, ojedinele neskôr. Čo sa s nimi bude diať a či vás do budúcna potrápia, môže stomatológ zistiť už skôr. Ak nám vyšli zuby múdrosti, sú zdravé, správne vyvinuté na správnych miestach v oblúku, neškodia iným zubom a sme schopní postarať sa o ich hygienu, nie je potrebné odstraňovať ich. Je však dôležité myslieť na to, že vzhľadom na svoju polohu a fakt, že často priliehajú k sedmičkám, sú oveľa náchylnejšie na rast zubného kazu. Zdravé osmičky potrebujú pravidelnú kontrolu u stomatológa. V prípade potreby ich zubár dokáže očistiť od kameňa, prípadne doplniť fluorizáciu. Počas preventívnej prehliadky urobí zubár röntgenový snímok čeľuste a ten ukáže, ako sa zuby vyvíjajú, ako sú uložené a či majú miesto na prerezanie. „Pacient sa zvykne sťažovať už na bolestivé prerezávanie osmičiek. Časté komplikácie sú: prítomný zápal okolo zuba, kazové ložisko prítomné na sedmičke zapríčinené prítomnosťou osmičky a počas prerezávania sa môže objaviť: sťažené otváranie úst, mierny opuch, zvýšenie teploty, bolesť tlakového charakteru, zväčšené regionálne lymfatické uzliny, Všetky stavy spojené so zlou polohou, prítomným kazovým ložiskom alebo zápalom je nutné vytrhnúť. Koluje však len mýtus o nevyhnutnosti trhania všetkých osmičiek,“ upozorňuje stomatológ MUDr. Ľuboš Ždiňák. Ak sa rozhodne o odstránení netreba sa báť. Trhanie je rýchle a rana sa dokáže dobre zahojiť. Dolné zuby všeobecne a dolné zuby múdrosti však môžu spôsobiť väčšie starosti ako tie horné, pretože je okolo nich masívnejšia kosť a vyššia a tuhšia sliznica.

Päť zásad po vytrhnutí:

1. Najlepšie je nechať ranu v pokoji a snažiť sa nevytvárať podtlak v ústach. Bolestivé miesto môžeme chladiť, nikdy neprikladáme teplo.

2. V noci je lepšie spať na vyššom vankúši.

3. Na utíšenie bolesti je možné použiť analgetiká, ústa je dobré vypláchnuť ústnou vodou s obsahom chlórhexidínu.

4. Neodporúča sa piť alkohol a fajčiť, pretože alkohol podporuje krvácanie a tabakový dym hojeniu rany nepomáha.

5. Tri až štyri dni sa treba vyhýbať športu.