Napriek tomu, že mliečnu čokoládu sme doteraz považovali za kalorickú bombu, sladká pochúťka môže mať nečakané benefity pre zdravie. Výskumníci z Brighamskej ženskej nemocnice v Bostone objavili zníženú chuť do jedla napriek tomu, že ženy zapojené do štúdie konzumovali mliečnu čokoládu. Tá má síce menší vplyv na znižovanie chuti do jedla ako tmavá čokoláda, ale predsa len má. Za tento účinok zodpovedajú špecifické zložky čokolády, ako napríklad epikatechín.

Mňam! Aj vy máte radšej tú mliečnu? Už nemusíte mať výčitky.
Zdroj: Shutterstock

Ešte aj večer

Štúdia potvrdila tiež prítomnosť prospešných črevných baktérií, ktoré už predtým potvrdili viaceré štúdie pri tmavej čokoláde. Čokoláda by mohla pomôcť nielen ľuďom, ktorí túžia po úbytku hmotnosti, ale aj aktívnym športovcom. Konzumácia čokolády na večer alebo na noc môže zvýšiť endogénne zásoby sacharidov glykogénu vo svaloch a v pečeni, ktoré sú do značnej miery obmedzené oproti zásobám tuku.

Ale cukry obmedziť nie je mýtus

Nízkosacharidová diéta má význam.
Zdroj: shutterstock

Dlhšie sa vie, že ak chcete rýchlo schudnúť, musíte obmedziť cukry a škroby alebo sacharidy. Ak tak urobíte, telo začne namiesto skonzumovaných sacharidov spaľovať uložené tuky. No a potvrdila to aj ďalšia štúdia z roku 2020 publikovaná v odbornom časopise Obesity Reviews, ktorá naznačuje, že nízkosacharidová diéta vám nielen pomôže zbaviť sa nadváhy, ale takisto vám zníži chuť do jedla a jednou ranou aj počet kalórií, ktoré denne prijímate. Ak sa karbohydrátov nechcete úplne vzdať, môžete jednoduché sacharidy nahradiť komplexnými, napríklad celozrnnými výrobkami a podobne. Nielenže dodáte telu potrebnú vlákninu, ale taktiež nevyhladnete tak rýchlo.

Tipy na dobré čítanie

Caroline Williams: Pohyb!

Kniha Pohyb vás doslova rozbohybuje a nielen telo.
Zdroj: Jota

Autorka ukazuje, ako nové vedecké poznatky o pohybe dokážu uvoľniť myseľ. Vychádza z tvrdenia, že nervová sústava sa  nevyvinula primárne kvôli mysleniu, ale kvôli pohybu. A pretože autonómny pohyb má zmysel iba vo chvíli, keď môžete riadiť jeho smer a určiť si cieľ, premýšľanie dostali živočíchy do vienka ako bonus. A tak využite prirodzený ľudský pohyb na zlepšenie mozgovej činnosti, nálady a všetkých aspektov života. Jota

Philipp Dettmer: Imunita

Prečo nás občas imunita zradí? Prezradí táto kniha.
Zdroj: Tatran

Zamysleli ste sa niekedy, čo je to vlastne imunitný systém?Hneď po ľudskom mozgu je druhým najzložitejším systémom v tele a zároveň jedným z najstarších a najdôležitejších aspektov života na zemi. Aj v tejto chvíli, kým čítate, váš imunitný systém pravdepodobne odhalil a zničil rakovinovú bunku, ktorá vám začala rásť v tele. Táto kniha ponúka nezvyčajne zábavný rýchlokurz o jednom z najdôležitejších systémov v ľudskom tele. Tatran