Jedni na ňu nedajú dopustiť, inú ju zatracujú. O vplyve keto diéty na zdravie populácie sa vedú medzi odborníkmi spory. Austrálski vedci tvrdia, že v prípade športovcov môže byť nebezpečná, pretože oslabuje kosti. Atléti, ktorí obmedzia prísun sacharidov na minimum a zvýšia príjem tukov, môžu častejšie utrpieť zlomeninu. K oslabeniu kostí pritom u atlétov konzumujúcich sacharidy nedochádza.

Chrumkavý chlieb
Zdroj: archív

Endokrinológovia a športoví lekári z Australian Institute of Sport v Canberre vykonali experiment. Tridsiatku elitných športovcov sledovali počas dvadsiatich piatich dní tréningu. Polovica atlétov držala keto diétu, polovica mala zvýšený príjem sacharidov. Pred a na konci sledovaného obdobia všetci športovci prešli komplexným vyšetrením kostí.

Jedinci na keto diéte mali po dvadsiatich piatich dňoch výrazne oslabené kosti a zvýšený počet drobných zranení na nich. U skupiny konzumujúcej sacharidy nič také spozorované nebolo. Naopak u športovcov dodržujúcich keto diétu sa zdravie kostí opäť vrátilo do normy, akonáhle začali konzumovať sacharidy. Odborníci všeobecne neodporúčajú držať keto diétu dlho, pretože môže poškodzovať srdce a cievy.

Domáci chlieb
Zdroj: archív

"Keto diéta môže ovplyvniť nepriaznivo metabolizmus kostí kvôli obmedzeniu tvorby a činnosti niektorých hormónov pri nedostatku sacharidov. Výsledky našej štúdie naznačujú, že keto diéta bráni kostiam atlétov sa po tréningu plne zotaviť, hoci sme presne neodhalili, prečo a ako sa to deje," tvrdí jedna z autoriek doktorka Louise Burkeová z Canberry.