Reklama

Ak ležíte dve hodiny denne, chrbát trpí a POZOR na tento MATRAC, UF, platnička na to doplatí...

Aj alternatívna liečba môže pomôcť.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Takmer každý zdravotný problém vychádza z chrbtice. Neveríte? A prečo pravekých ľudí málokedy bolel chrbát? Navyše 9 z 10 Slovákov priznáva, že ich bolí chrbát. Tak sa pozrime, ako si môžete uľaviť od bolesti a problémov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pozdrav priamo z postele! Odborník na spánok vám posiela jasný odkaz: Pre TOTO je dôležitý...

    1. Pri práci s počítačom

    Snažte sa minimalizovať záťaž, ktorú viete ovplyvniť – pri práci s počítačom si upravte monitor tak, aby ste naň pozerali priamo pred seba a neskláňali hlavu. V práci sikaždú polhodinu robte prestávku, vystrite sa a bradu sa snažte tlačiť dozadu a zároveň dolu.

    Zdroj: shutterstock

    Naťahovanie sa pri sedavom zamestnaní je nevyhnutnosť.

    2. Správnym plávaním

    Plávanie dokáže naozaj uľaviť, ak máte správnu techniku. Preto ak plávate prsia či kraul, majte hlavu ponorenú alebo sa radšej naučte znak. Pri plávaní na chrbte máte hlavu prirodzene správne zanorenú, teda bez bolestivých následkov. A najmä zvyšujte záťaž postupne, neprepínajte sa. Platí to pri každom športe a činnosti, na ktorú vaše telo nie je zvyknuté.

    Zdroj: shutterstock

    Plávanie je pre chrbát naozaj veľmi zdravé.

    3. Neležte príliš dlho

    Ak ležaním na gauči strávite dve až tri hodiny, je to pre chrbát záťaž. Navyše, zaručene si ľahnete na tú istú stranu. Každé ležanie by ste mali rozcvičiť. Platí to i o klasickom spánku. Postačí aspoň sadnúť si na okraj postele, zvesiť nohy a jemnými úklonmi či predklonmi rozhýbať pleciaa krčnú chrbticu. Určite však necvičte rýchlo a švihom, stuhnutému svalstvu hrozí zranenie.

    Zdroj: shutterstock

    Príliš dlhé ležanie je problém, dokonca aj po nočnom spaní sa chrbtica potrebuje spamätať a rozhýbať.

    4. Ochrana pred problémovou platničkou

    Pomáha tvrdší matrac a poloha na chrbte. Ak tak neviete zaspať, povolený je aj ľah na boku, no hlava musí byť s krkom v jednej osi. Neležte na bruchu, krčná chrbtica trpí viac než dosť. V chladnom počasí sa teplo obliekajte. Chrbtica si žiada teplo, bránite tak nevhodným sťahom svalov a následnému zablokovaniu. V lete so sebou noste sveter pre klimatizáciu. A nakoniec – hýbte sa. Chrbát miluje uvoľňovacie a posilňovacie cviky zamerané na spevnenie chrbtových a brušných svalov.

    5. Precvičte aj svaly okolo kostrče

    Stačí, ak budete sťahovať a uvoľňovať zadok. Môžete to robiť kedykoľvek a kdekoľvek. Aby ste mali zadok dobre prekrvený, okrem cvičenia ho preplieskajte rukami. Najlepšie ráno a večer, keď sa prezliekate z pyžama a doň.

    Zdroj: shutterstock

    Pohyb je základ zdravej chrbtice.

    6. Aj toto vám pomôže - terapie a alternatíva

    Aké terapie poznáme, ktoré vám pri bolesti chrbta pomôžu? Ozónoterapia, elektroterapia, magnoterapia, termoterapia, kryoterapia, laseroterapia. Môžete sa na to opýtať svojho lekára alebo vyhľadať na internete. Ak ste za alternatívu, tak skúste bankovanie alebo akupunktúru, niekomu pomôže homeopatia či akupresúra.

    Zdroj: schutterstock

    Dobrý fyzioterapeut vám dokáže od bolesti uľaviť.

    A na záver jeden mýtus: Problémy s chrbticou sa týkajú najmä sedavých zamestnaní

    Toto nie je pravda. Vaša chrbtica trpí všade tam, kde ste nútení dlhšie zotrvať v jednej polohe alebo veľakrát opakovať rovnaký pohyb. Nielen sedavé zamestnania pri počítači dajú zabrať chrbtici. Na zozname rizikových povolaní sú tiež šoféri, stavební robotníci, automechanici a elektrikári, zdravotné sestry, lekári, predavačky a pracovníci služieb, kaderníčky, kozmetičky, dokonca aj hudobníci.