15 minút: Znížite hladinu cukru v krvi

Štvrťhodinová prechádzka po jedle zabezpečuje výrazne nižšiu hladinu cukru v krvi. Zároveň znižuje všeobecne riziko cukrovky, ktorá je doslova novodobou epidémiou.

20 minút: Spevníte kosti

Po menopauze sa u žien zvyšuje riziko osteoporózy, čiže ubúda kostná hmota. No 20 minút chôdze denne pomáha udržiavať hustotu kostí. To znižuje riziko osteoporózy a chráni nás aj pred zlomeninami.

30 minút: Zlepšíte si náladu

Už 30 minút chôdze znižuje riziko mŕtvice o 30 percent. Je rovnako účinná na zmiernenie depresívnych nálad. Účinkuje ako lieky na predpis, len šetrnejším spôsobom.

Pohyb aj v zime má výrazné zdravotné benefity a zlepšuje náladu.
Zdroj: Shutterstock

40 minút: Zdravšie srdce

Aj srdcu prospieva, ak sa častejšie prechádzame po vonku. Chôdza počas 40 minút dokonca o polovicu znižuje riziko ischemickej choroby srdca. A čím rýchlejšie kráčate, tým je väčší efekt.

50 minút: Omladíte bunky

V priebehu života bunky starnú alebo sa poškodzujú. Chôdza môže zastaviť tento vývoj a znížiť napríklad zápal. Už 50 minút nás udržiava mladými zvnútra aj zvonka a všeobecne chráni pred chorobami.

60 minút: Znížte riziko rakoviny prsníka

Vysoké hladiny ženského hormónu estrogénu sú spojené aj so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka. Beh je riešenie, odbúrava totiž estrogén v krvi. Ale stačí aj 60 minút svižnej chôdze a riziko sa znižuje o 14 percent.

90 minút: Pomáha duši

Tento čas má vplyv aj na mozgové centrá zodpovedné za úzkostné stavy, schizofréniu či iné duševné poruchy. Ale len v prírode, nie v meste!

Opýtali sme sa: Počítate si kroky a sledujete svoj pohyb?

Silvia síce v mobile má krokomer, ale hýbe sa podľa potreby.
Zdroj: Shutterstock

Silvia (30): V mobile mám krokomer, tak ako každý, ale veľmi ho nesledujem. Občas totiž neurobím skoro ani jeden krok a inokedy aj vyše 10 000. Nejakú vedu z toho nerobím. Hýbem sa prirodzene a podľa potreby.

Ak nespĺňa počet krokov, Kajka chodí večer aj po byte.
Zdroj: Shutterstock

Kajka (26): Jasné, sledujem. Mám nastavený dokonca limit, a ak ho nespĺňam, tak chodím po byte. Inteligentné hodinky ma upozorňujú aj na to, keď dlho sedím, že sa mám postaviť a hýbať. Zvyčajne ich počúvam.

Soni liezli inteligentné hodinky na nervy.
Zdroj: Shutterstock

Soňa (52): Mňa prekvapili deti minulé Vianoce a dostala som inteligentné hodinky, ale liezlo mi to na nervy, takže teraz si ich beriem, len keď idem niekam do lesa, na túru. Som zvedavá, koľko kalórií spálim.