Reklama

Ako zázračne pôsobí obyčajná prechádzka na telo? AHA, na tie čísla, to vás dvihne zo stoličky!

Aj v zime sa treba hýbať.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Budete sa čudovať, ale taká zdravá je zimná prechádzka! Áno, aj v zime!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO: 10 najlepších miest na Slovensku na otužovanie

    15 minút: Znížite hladinu cukru v krvi

    Štvrťhodinová prechádzka po jedle zabezpečuje výrazne nižšiu hladinu cukru v krvi. Zároveň znižuje všeobecne riziko cukrovky, ktorá je doslova novodobou epidémiou.

    20 minút: Spevníte kosti

    Po menopauze sa u žien zvyšuje riziko osteoporózy, čiže ubúda kostná hmota. No 20 minút chôdze denne pomáha udržiavať hustotu kostí. To znižuje riziko osteoporózy a chráni nás aj pred zlomeninami.

    30 minút: Zlepšíte si náladu

    Už 30 minút chôdze znižuje riziko mŕtvice o 30 percent. Je rovnako účinná na zmiernenie depresívnych nálad. Účinkuje ako lieky na predpis, len šetrnejším spôsobom.

    Zdroj: Shutterstock

    Pohyb aj v zime má výrazné zdravotné benefity a zlepšuje náladu.

    40 minút: Zdravšie srdce

    Aj srdcu prospieva, ak sa častejšie prechádzame po vonku. Chôdza počas 40 minút dokonca o polovicu znižuje riziko ischemickej choroby srdca. A čím rýchlejšie kráčate, tým je väčší efekt.

    50 minút: Omladíte bunky

    V priebehu života bunky starnú alebo sa poškodzujú. Chôdza môže zastaviť tento vývoj a znížiť napríklad zápal. Už 50 minút nás udržiava mladými zvnútra aj zvonka a všeobecne chráni pred chorobami.

    60 minút: Znížte riziko rakoviny prsníka

    Vysoké hladiny ženského hormónu estrogénu sú spojené aj so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka. Beh je riešenie, odbúrava totiž estrogén v krvi. Ale stačí aj 60 minút svižnej chôdze a riziko sa znižuje o 14 percent.

    90 minút: Pomáha duši

    Tento čas má vplyv aj na mozgové centrá zodpovedné za úzkostné stavy, schizofréniu či iné duševné poruchy. Ale len v prírode, nie v meste!

    Opýtali sme sa: Počítate si kroky a sledujete svoj pohyb?

    Zdroj: Shutterstock

    Silvia síce v mobile má krokomer, ale hýbe sa podľa potreby.

    Silvia (30): V mobile mám krokomer, tak ako každý, ale veľmi ho nesledujem. Občas totiž neurobím skoro ani jeden krok a inokedy aj vyše 10 000. Nejakú vedu z toho nerobím. Hýbem sa prirodzene a podľa potreby.

    Zdroj: Shutterstock

    Ak nespĺňa počet krokov, Kajka chodí večer aj po byte.

    Kajka (26): Jasné, sledujem. Mám nastavený dokonca limit, a ak ho nespĺňam, tak chodím po byte. Inteligentné hodinky ma upozorňujú aj na to, keď dlho sedím, že sa mám postaviť a hýbať. Zvyčajne ich počúvam.

    Zdroj: Shutterstock

    Soni liezli inteligentné hodinky na nervy.

    Soňa (52): Mňa prekvapili deti minulé Vianoce a dostala som inteligentné hodinky, ale liezlo mi to na nervy, takže teraz si ich beriem, len keď idem niekam do lesa, na túru. Som zvedavá, koľko kalórií spálim.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS