Reklama

Ako zvládnuť chrípku? Dusivý kašeľ, bolesti tela, teploty - prečo antibiotiká nepomôžu, ale...

Chrípkové obdobie je tu každý rok, niektoré roky akoby to bolo horšie ako inokedy. Tento je chrípka silná.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ivana Adamcová

vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy

Chrípka je opäť v plnom prúde a mnohí Slováci sa ocitli v posteli s horúčkou, bolesťami tela a kašľom. Ak ste medzi nimi, netreba zúfať. Dôležitou súčasťou liečby je pokoj na lôžku.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prečo je dobre mať pestré pohybové aktivity? Skúste to, čo ste ľúbili v detstve

    Chrípka je akútne vírusové ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa prejavuje náhlym nástupom príznakov. Medzi najčastejšie príznaky patria: Vysoká horúčka: teplota často stúpa až na 39 – 40 °C, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, bolesť hrdla, suchý kašeľ, často dráždivý kašeľ bez vykašliavania hlienu, upchatý nos, extrémna únava.

    Oddych a dostatok spánku

    Chrípka často vyčerpá organizmus, preto je kľúčové dopriať si dostatok spánku a oddychu. Telo potrebuje energiu na boj s vírusom, preto sa nesnažte fungovať v bežnom režime. Ležaním v posteli urýchlite proces uzdravenia.

    Zdroj: Pixel-Shot

    Ako sa vyhnúť chrípke? Vyskúšajte základnú prvú pomoc v podobe správnych potravín ako je med, zázvor, citrón, cesnak a kuracia polievka.

    Hydratácia je kľúč

    Chrípka dehydruje telo, najmä ak máte horúčku. Pite veľa tekutín, ako sú čistá voda, bylinkové čaje, slepačí vývar alebo ovocné šťavy. Vyhýbajte sa sladkým a kofeínovým nápojom, ktoré môžu organizmus ešte viac dehydrovať. Aj keď nemáte chuť do jedla, snažte sa jesť ľahko stráviteľné potraviny. Slepačí vývar, ovsená kaša, jogurty alebo varená zelenina podporia imunitný systém. Vyhýbajte sa mastným a ťažkým jedlám.

    Zmiernenie príznakov

    Zdroj: shutterstock

    Vírusy môžu spôsobiť dusivý kašeľ.

    Na horúčka a bolesť svalov zaberá paracetamol alebo ibuprofén, na kašeľ a bolesť hrdla kloktanie slanou vodou, cmúľanie pastiliek alebo čaje s medom a citrónom pomáhajú pri bolestiach hrdla. Môžete skúsiť inhaláciu nad horúcou vodou s bylinkami alebo esenciálnymi olejmi, ktorá uvoľní dýchanie.

    Kedy vyhľadať lekára?

    Väčšina prípadov chrípky ustúpi do 7 až 10 dní, ale ak máte dlhodobú vysokú horúčku, ťažkosti s dýchaním alebo sa vaše príznaky zhoršujú, navštívte lekára. Chrípka je nepríjemná, ale správna starostlivosť ju môže spraviť znesiteľnou. Doprajte si dostatok oddychu!

    Zdroj: Shutterstock

    Antibiotiká pri chrípke sú úplne zbytočné, je lepšie ju vyležať a niekedy sa týždeň z postele nepohnete.

    Antibiotiká vám nepomôžu!

    Mnohí ľudia si pamätajú, že im lekár v minulosti predpísal antibiotiká pri ochorení podobnom chrípke. To však bolo často kvôli sekundárnej bakteriálnej infekcii (napr. zápalu priedušiek či pľúc), nie kvôli samotnej chrípke.

    Je prirodzené aj to, že keď sa cítime veľmi zle, chceme liek, ktorý nás rýchlo postaví na nohy. Antibiotiká sú často vnímané ako „silné lieky“, ktoré určite zaberú. V minulosti (a v niektorých prípadoch aj dnes) sa antibiotiká predpisovali „pre istotu“, aby sa predišlo možným komplikáciám, aj keď neboli vždy potrebné.

    Prečo to ale nie je dobrý nápad

    Zdroj: shutterstock

    Príroda nám ponúka aj antibiotiká.

    • Chrípka je vírusové ochorenie
      Antibiotiká pôsobia proti baktériám, nie proti vírusom. Chrípku spôsobuje vírus influenzy, na ktorý antibiotiká nemajú žiadny účinok.
    • Zbytočné zaťaženie organizmu
      Antibiotiká môžu narušiť črevnú mikroflóru, oslabiť imunitný systém a spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky, ako sú tráviace problémy či alergické reakcie.
    • Vznik rezistencie na antibiotiká
      Nesprávne užívanie antibiotík vedie k antibiotickej rezistencii, čo znamená, že baktérie sa stanú voči liečbe odolnejšími. V budúcnosti môže byť liečba bakteriálnych infekcií omnoho ťažšia a menej účinná.
    • Možné vedľajšie účinky
      Antibiotiká môžu spôsobiť vedľajšie účinky ako hnačka, kožné vyrážky alebo problémy s pečeňou a obličkami. Ak sú užívané zbytočne, pacient podstupuje riziká bez akéhokoľvek prínosu.

    Počuli ste už náš perfektný podcast o zdraví a jedle?

    Autor článku

    Ivana Adamcová

    vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy
    Na veci sa snažím pozerať vždy z tej lepšej strany, čo sa odráža aj v mojich článkoch. Preto príbehy plné ľudskosti, inšpiratívne ženy a veci medzi nebom a zemou, sú moja parketa. Vyspovedala som množstvo žien a mužov v Rozhovoroch nielen pre ženy naživo na našom Instagrame @novycasprezeny, ktoré si stále môžete pozrieť. Napísala som jednu knihu Vyvolený a Eva a pracujem na ďalšej. Rada posúvam veci dopredu, preto všetko nové vítam s otvorenou náručou.