Bolestivý jačmeň na oku? Zistite, prečo vzniká a ako ho čo najrýchlejšie vyliečiť!
19. 2. 2025, 7:00 (aktualizované: 19. 2. 2025, 16:15)

Zdroj: shutterstock
Hovorí sa mu aj vlčie zrno a jeho príznaky sú mimoriadne nepríjemné. Poradíme vám, ako postupovať v prípade, že napadol aj vaše oko.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Jačmeň na oku, známy ako hordeolum, je bežné, no nepríjemné očné ochorenie, ktoré sa prejavuje bolestivým opuchom, začervenaním a niekedy aj hnisavým ložiskom na okraji viečka. Tento problém je spôsobený bakteriálnou infekciou mazových žliazok alebo vlasových folikulov na viečkach. Aj keď sa jačmeň považuje za menej závažný zdravotný problém, dokáže človeka na niekoľko dní výrazne potrápiť.
Čo ho spôsobuje?
Príčinou vzniku jačmeňa je najčastejšie infekcia baktériou Staphylococcus aureus, ktorá prenikne do mazových alebo potných žliazok na okraji viečka. Infekcia spôsobí zápal, ktorý sa prejaví začervenaním, bolestivosťou a opuchom.
Kto mu pomáha
Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku jačmeňa, patria nedostatočná hygiena očí a rúk, používanie starej alebo kontaminovanej očnej kozmetiky, syndróm suchého oka, keď nedostatočný slzný film neodplaví nečistoty z povrchu oka, oslabená imunita, napríklad v dôsledku stresu, únavy alebo chronických ochorení, ako je cukrovka, ale i časté dotýkanie sa očí rukami dokonca i nosenie kontaktných šošoviek bez dôkladnej hygieny.
Anketa
Zvyknete si počas dňa chytať oči?
- Áno, žmolím si ich...18%
- Sem-tam áno, ale snažím sa to nerobiť...37%
- Áno a veru aj neumytými rukami...18%
- Nie, je to nehygienické!25%
Hlasovanie bolo ukončené
Pozor, to je on!
Prvými príznakmi jačmeňa býva začervenanie viečka a pocit tlaku alebo pálenia v postihnutej oblasti. Neskôr sa vytvorí bolestivý opuch, ktorý môže pripomínať malý pupienok. V mieste zápalu sa niekedy objaví hnisavé ložisko, ktoré sa buď vstrebe, alebo samovoľne praskne a vytečie. Môže sa objaviť zvýšená citlivosť na svetlo a pocit cudzieho telesa v oku. Typické je aj slzenie oka a celkové podráždenie.
Čo s ním?
Ak sa na viečku objaví jačmeň, prvým krokom je pokoj a správna domáca starostlivosť. Väčšina jačmeňov sa zahojí sama do jedného až dvoch týždňov, no správne kroky môžu proces hojenia urýchliť a zmierniť nepríjemné príznaky.
Kedy ísť k doktorovi?
Ak opuch viečka pretrváva niekoľko dní, je mimoriadne bolestivý alebo začne vytekať hnis, mali by ste navštíviť očného lekára. Ten vám môže predpísať antibiotické kvapky alebo masti, prípadne liečbu kortikoidmi. Ak by ste jačmeň zanedbali, mohlo by to viesť k vážnym komplikáciám, ako je chronický zápal alebo nahromadený hnis, ktorý môže vyžadovať chirurgické odstránenie.
Čo ešte pomôže sa dozviete na ďalšej strane...