Reklama

Neviditeľný nepriateľ: Ochorenie, ktoré môže postihnúť kohokoľvek, no mnohí o ňom ani netušia

Neviditeľný nepriateľ: Ochorenie, ktoré môže postihnúť kohokoľvek, no mnohí o ňom ani netušia

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Včasná diagnostika a správna liečba môžu výrazne zlepšiť kvalitu života a dokonca ochorenie aj úplne vyliečiť.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pri mŕtvici ide o čas! Rozpoznajte skoré príznaky, radí neurológ
    Zdroj: Canva

    Každoročne je na Slovensku hospitalizovaných vyše 11-tisíc pacientov s akútnou cievnou mozgovou príhodou (CMP), pričom sa odhaduje, že približne u 38 percent pacientov po mŕtvici sa do 12 mesiacov vyvinie následná spasticita – stuhnutie a nadmerné napätie svalov, ktoré obmedzuje ich pohyblivosť, a tým i schopnosť pacienta viesť samostatný život. CMP je jednou z hlavných príčin invalidity na Slovensku a práve spasticita je jedným z jej najčastejších a najzávažnejších dôsledkov. Pacienti často nevedia, že tento stav je čiastočne alebo úplne liečiteľný. Diagnózu stanovuje neurológ alebo lekár FBLR na základe klinického vyšetrenia, počas ktorého hodnotí svalový tonus, pohyb a reflexy. V niektorých prípadoch môžu byť potrebné zobrazovacie metódy, ako je MRI alebo CT, na identifikáciu poškodených oblastí mozgu či miechy.

    Mozgovú príhodu prekoná každý štvrtý človek

    Mozgová príhoda patrí medzi hlavné príčiny úmrtí a závažných postihnutí. Odhaduje sa, že každý štvrtý človek prekoná mozgovú príhodu počas svojho života. Každé tri sekundy niekto na svete utrpí mozgovú príhodu, čo ročne postihne viac ako 12 miliónov ľudí, z ktorých 6,5 milióna zomrie. Pre tých, ktorí prežijú, môžu byť následky veľmi závažné, často ovplyvňujúce nielen jednotlivcov, ale aj celé rodiny. I preto je potrebné povedať, že následky sa dajú riešiť.

    Dá sa s ňou žiť

    Spasticita je komplikovaný stav, ktorý si vyžaduje individuálny prístup a trpezlivosť. S odbornou pomocou a vhodnou terapiou je však možné zmierniť jej príznaky a zabezpečiť, aby postihnutý mohol viesť plnohodnotný život. Viac nám o ochorení porozprávala MUDr. Miriam Dziaková, PhD. primárka OFBLR Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

    Počuli ste už náš podcast?

    Radí do MUDr. Miriam Dziaková, PhD. primárka OFBLR Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach

    Vysvetlite, prosím, čitateľkám, čo je to spasticita a kedy nastáva?

    – Spasticita je postihnutie svalu pri poškodení centrálneho nervového systému (CNS) – mozgu alebo miechy. Ide o zvýšenú svalovú aktivitu, ktorá sa prejaví zhoršením funkcie svalu alebo úplnou stratou funkcie, pohybu, ktorý daný sval vykonáva. Najčastejšie sa so spasticitou môžeme stretnúť u pacientov po náhlej cievnej mozgovej príhode (NCMP), úrazoch CNS, degeneratívnych ochoreniach CNS, detskej mozgovej obrne a iných ochoreniach CNS.

    Prejaví sa spasticita hneď alebo napríklad aj rok po príhode?

    – Spasticita sa u pacienta môže prejaviť hneď na začiatku ochorenia, ale asi až u 40 percent pacientov nemusí byť prítomná v úvode ochorenia, ale, naopak, môže sa vyvinúť do jedného roka od začiatku ochorenia. Preto sú dôležité pravidelné kontroly pacienta u lekára špecialistu, ktorý sa venuje liečbe spasticity, aby sa jej vznik včas podchytil a začal liečiť.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.