Reklama

Bolí vás hlava? TOTO sú najčastejšie spúšťače migrény! Dajte POZOR najmä na tento JEDEN...UFF

Young blonde girl wearing casual blue winter sweater over isolated background suffering from headache desperate and stressed because pain and migraine. Hands on head.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Možno ste ani netušili, že každá bolesť hlavy nemusí byť automaticky migréna. Určite ju však netreba prehliadať. Venujte jej pozornosť a naučte sa rozlišovať jej hlavné znaky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 1:15
Remaining Time 1:15
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chcete začať cvičiť a neprestať? Vieme, ako sa NAMOTIVOVAŤ! WAU, takto začnete a NEPRESTANETE!

    Migréna vás bez problémov môže na pár chvíľ vyradiť z bežnej činnosti. Je pre ňu väčšinou typická pulzná bolesť, ktorá postihuje jednu polovicu hlavy. Ide najmä o oblasť čela, očí a spánku. Pohybom sa zhoršuje.

    Takto sa prejavuje
    Migréna môže byť s aurou alebo bez nej. „Pod týmto pojmom sa skrývajú predpríznaky, symptómy, ktoré predchádzajú bolesti hlavy. Označujú sa aj ako prodrómy. Migrény s aurou má približne dvadsať percent ľudí, bez aury zhruba osemdesiat percent,“ približuje nepríjemné ťažkosti viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo Michaela Gašpar Macháčová. „Pred jej vypuknutím sa môže objaviť dvojité videnie, poruchy reči, vracanie, citlivosť na svetlo, hluk, závraty a v niektorých prípadoch aj pocity na odpadnutie.“ Pri opakovaných migrénach sa určite obráťte na lekára. Zistí, či sa za bolesťami hlavy neskrýva ochorenie, alebo iné ťažkosti. Po ich odstránení môžu problémy ustúpiť.

    Vypočujte si náš podcast:

    Čo ju spúšťa?
    - Spúšťačov migrény však môže byť viac, nemusí ísť len o akýkoľvek stres, menštruáciu či obdobie tesne pred ňou. „Medzi najčastejšie príčiny migrény ďalej patrí nadmerná práca na počítači, umelé osvetlenie, zlý spánkový režim, ale i nesprávna životospráva. Najmä fajčenie, nadmerné pitie kávy, alkoholizmus či nedostatočný pitný režim,“ približuje ďalšie možné spúšťače doktorka Michaela Gašpar Macháčová. Oplatí sa im vyhýbať.

    Môže za to menštruácia
    Migrenóznymi záchvatmi trpia ženy trikrát častejšie ako muži. Dôležitým spúšťacím faktorom je v tomto prípade začiatok menštruácie. Platí to až v osemdesiatich percentách prípadov. Dôvodom sú hormonálne zmeny. Migréna však môže nastúpiť už v detskom veku. Migréna sa môže počas života aj zmierňovať. U žien je to hlavne po skončení menštruácie a u mužov po zmiernení stresu.

    Problémy s chrbticou
    Nad pravidelnou bolesťou hlavy sa nikdy neoplatí len mávnuť rukou. Môže byť príznakom iných ochorení, menej vážnych i tých závažnejších. „Napríklad pri neliečenom vysokom krvnom tlaku nás môžu práve bolesti hlavy upozorniť, ktorým smerom sa v ambulancii máme uberať. Ruka v ruke s bolesťami hlavy idú problémy s krčnou chrbticou. Rovnako i ochorenia štítnej žľazy či metabolické ochorenia,“ vysvetľuje všeobecná lekárka.

    Zdroj: Shutterstock

    Migréna je 3. najčastejšie ochorenie vo svete a trpí ňou 12 % populácie a 15 % detí.

    Dobehla aj mužov
    Tento typ bolesti hlavy neobchádza ani mužov. „Dokonca sa začínajú približovať k ženám. Myslím si, že sa za tým skrýva nadmerný stres. Súčasná situácia to neuľahčuje, práve naopak. Počet ľudí s migrénou z týchto dôvodov stúpa, platí to nielen u mužov, ale i u žien,“ hovorí odborníčka.

    Liečba je dlhodobá
    Migrény sa len tak ľahko nezbavíte. Pod dohľadom odborníka sa však môžu predĺžiť intervaly medzi jednotlivými atakmi. „Vždy sa snažíme ušiť terapiu na mieru. Niekomu zaberie jednoduché analgetikum, iní potrebujú infúznu liečbu. Veľmi dobré skúsenosti mám napríklad so zarábanými čapíkmi,“ hovorí o možnostiach skúsená odborníčka. Migrény vám pomôžu zvládnuť aj špecialisti, či už neurológ, alebo algeziológ. Ide o dlhodobú liečbu, ktorá sa zameriava nielen na zmiernenie samotnej migrény, ale i na to, aby sa objavovala čo najmenej.

    Jedzte pravidelne
    Odborníci zistili, že záchvatom migrény môžete zabrániť aj pravidelným stravovaním. V žiadnom prípade jedlá počas dňa nevynechávajte a nedoháňajte všetko po príchode z práce. Vyhýbajte sa príliš mastným, slaným a korenistým jedlám. Pozor si dávajte aj na hotové jedlá, ktoré často obsahujú zvýrazňovače chuti, množstvo konzervantov či farbív.

    Hľadajte pomoc v prírode a prirodzene
    Pomôcť vám môžu malé drobnosti, ktorých dodržiavanie je skutočne len na vás. „Určite sa neoplatí podceňovať pitný režim. Nedostatok tekutín môže byť sám od seba príčinou bolesti hlavy. Aby telo mohlo správne fungovať, potrebuje prijať ich dostatočné množstvo priebežne počas dňa,“ upozorňuje všeobecná lekárka. „Ak pitný režim zanedbáte, krv v tele zhustne, spomalí sa zásobovanie buniek kyslíkom a vás začne bolieť hlava.“ Pociťujete, že sa už hlási? Pokúste sa pri prvých príznakoch uvoľniť a vypiť dva poháre čistej vody alebo minerálky. „Dobré sú i bylinné a ovocné čaje, riedené džúsy či ovocné šťavy. Z byliniek spomeniem mätu, levanduľu, rozchodnicu, medovku, no azda najúčinnejšia spomedzi všetkých je rimbaba,“ pridáva praktické rady doktorka Michaela Gašpar Macháčová na záver.