Bolia vás KĹBY pri premenlivom počasí? Prekvapíte sa, ale toto z domácej lekárne zaberá najviac
21. 4. 2024, 13:30 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:28)

Zdroj: shutterstock
Artritída, artróza, reuma, dna, ale i bežné preťaženie po športe alebo práci v záhrade, boľavé kĺby a obmedzená hybnosť nie sú príjemné. Zistili sme, čo vám uľaví od bolesti, lebo domáca lekáreň je najlepšia!

Zdroj: janylandl.sk
„Stav pohybového aparátu závisí nielen od druhu a dĺžky namáhania, ale hlavne od práce vnútorných orgánov. Na stav kĺbov, šliach, svalov, majú vplyv najmä obličky, pečeň, žlčník a slezina,“ vysvetľuje hneď na úvod prepojenia v tele bylinkárka Iveta Henzelyová. „Napríklad obličky majú na starosti odvádzanie toxínov a odpadových látok z tela. Ide najmä o soli, ktoré sa inak usadzujú v tkanivách, malých a veľkých kĺboch, vo vlasoch a inde, a spôsobujú bolesti, zápaly i chronické ochorenia pohybového aparátu.“ Obličky navyše hospodária s minerálmi v tele. Ak ich máte nedostatok, pocítia to najprv kolenné kĺby, malé kĺby na rukách a nohách i chrbtica.
Všetko je prepojené
Podľa skúsenej bylinkárky, od toho, v akom stave máte pečeň, zase závisí kvalita šliach i tvorba kĺbového maziva. „Ak je pečeň oslabená, tkanivá nemajú dostatok pečeňovej krvi a energie. Postupne nastáva ich degenerácia, sťahovanie, telo stráca pružnosť a ohybnosť. Nedostatočná činnosť pečene sa prvotne prejavuje na stave ramenného a bedrového kĺbu,“ upozorňuje.
Zdroj: Canva
Oplatí sa dať si tú námahu a nazberať si liečivé rastliny.
Aj slezina je dôležitá
„Slezina udržuje orgány na ich mieste, zabezpečuje pevnosť a pružnosť svalov. Od jej práce závisí napríklad aj stav medzistavcových platničiek.“ Problémy s kĺbmi môže zhoršiť aj meteosenzivita. Pre to, že na zmeny počasia reaguje čoraz väčší počet ľudí, má Iveta Henzelyová vysvetlenie. „Súvisí to s oslabenou imunitou, životom v neustálom strese, ale i nedostatočnou výživou a nadužívaním chemických liekov. Hlavnú úlohu tu však hrá neschopnosť spracovať stres, nedostatočný oddych a strata motivácie. Hromadenie stresu spôsobuje rôzne zdravotné problémy, jedným z nich je aj ochorenie pohybového systému.“
Listy proti bolesti
Pri liečbe kĺbov, ale i na artritídu, artrózu, reumu, dnu či svalovú atrofiu môžete využiť množstvo byliniek, ktoré nájdete na lúkach, prípadne si ich sami vypestujete. Aby sa vám uľavilo, v prvých krokoch je dôležité zmierniť bolesť kĺbov. „V tomto prípade pomôžu obklady z čerstvých listov podbeľa. Po odkvitnutí jeho kvetov dorastajú listy. Prikladáme ich hladkou stranou v dvoch, troch vrstvách, potom priložíme suchú látku a necháme pôsobiť dve až tri hodiny. Možno to opakovať niekoľkokrát denne,“ hovorí o jednej z možností dlhoročná bylinkárka.
Zdroj: shutterstock.com
Podbeľ liečivý (Tussilago farfara) bol už v minulosti silným pomocníkom nielen na kašeľ, ale aj na bolestivé kĺby.
Pridal sa opuch?
Boľavé kĺby často navyše opuchnú. Aj pre tento prípad však existuje úľava. „Bolesť i opuch môžu zmierniť obklady z odvaru komonice lekárskej, kvetov pagaštanu konského, vňate rimbaby obyčajnej, zlatobyle obyčajnej, túžobníka brestového, pupeňov topoľa, jaseňa a jelše. Dve polievkové lyžice vňaťovej rastliny zalejeme dvesto mililitrami vriacej vody a necháme desať až pätnásť minút odstáť. Precedíme a do teplého odvaru namočíme mäkkú prírodnú látku a priložíme na postihnuté miesto. Navrch dáme suchú látku. Obklady počas dňa niekoľkokrát vymieňame,“ pridáva ďalší praktický tip Iveta Henzelyová. Pri pomoci a voľbe byliniek rozhoduje i to, či riešite stav akútny alebo chronický.
Je to akútne? Čítajte na ďalšej strane, čo radí bylinkárka
Pri zápale a akútnom stave máte širokú voľbu. Môžete využiť napríklad kôru vŕby, túžobník brestový, šalviu, listy brezy, komornicu lekársku, vres, turanec kanadský, arniku horskú, kostihoj. „Ošetrujeme zároveň obličky, preto pijeme aj niektorý z obličkových čajov. Napríklad päťdesiat gramov listov brezy, tridsať gramov vresu, tridsať gramov fialky trojfarebnej, dvadsať gramov zlatobyle obyčajnej. Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme dvesto mililitrami vriacej vody. Necháme desať minút lúhovať, precedíme a pijeme tri- až štyrikrát denne medzi jedlami,“ pridáva ďalšiu vynikajúcu kombináciu bylinkárka. Dôležité je začať liečbu kĺbov úpravou stravy. Podporíte tak správne fungovanie metabolizmu a zastavíte ukladanie odpadových látok. Dôležitý je i proces vyplavovania už uložených látok a liečba zápalov.
Zdroj: Canva
Aj bylinky vám vedia pomôcť pri rôznych problémoch. Môžete robiť si zábaly, ale aj čaj
Trápi vás artróza?
Pri degeneratívnych ochoreniach, medzi ktoré patrí napríklad artróza, môžete použiť na obklady tuju, komonicu, listy bazy čiernej, masť z čertovho pazúra alebo z kôry a živice borovice. „Robíme obklady z vulkanického minerálu zeolitu a ricínového oleja. Zmiešame ich na konzistenciu redšieho bahna a prikladáme na postihnuté miesto. Obklad možno urobiť aj na celú noc,“ radí Iveta Henzelyová.
„Liečime i pečeň. Napríklad čajom pripraveným z päťdesiatich gramov koreňa púpavy, štyridsiatich gramov čakanky, tridsiatich gramov omanu pravého a z dvadsiatich gramov zemežlče. Polievkovú lyžicu zmesi zalejte dvestopäťdesiatimi mililitrami studenej vody, pomaly priveďte do varu a varte tri až štyri minúty. Odstavte na desať minút a preceďte. Pite medzi jedlami trikrát denne.“
Zdroj: shutterstock
Všeobecne sa hovorí, že bylinky majú najviac liečivých látok počas slnečných dní, a to najmä dopoludnia, keď ešte nie sú vysilené pre ostré slnko.
Oplatí sa zároveň podporiť aj látkovú premenu. Pripravte si čaj so štyridsiatich gramov pamajoránu, tridsiatich gramov nátržníka husieho, tridsiatich gramov jablčníka a dvadsiatich gramov nechtíka. Polievkový lyžicu zmesi zalejte dvesto mililitrami vriacej vody, desať minút lúhujte a preceďte. Pite po jedle tri- až štyrikrát denne.
Vyskúšajte macerát či olej
Zvonku kĺbom prospeje mazanie alkoholovými macerátmi. „Napríklad z plodov pagaštana konského, vňate túžobníka, zo smreka, z borovice a podobne. Ak nemáme k dispozícii čerstvý rastlinný materiál, použijeme aj sušený. Zvnútra im prospeje užívanie bylinkových nálevov alebo odvarov, prípadne tinktúry či liehové maceráty z pupeňov rastlín topoľa, jaseňa, buka, jelše, borovice. Tiež z vňatí a koreňov židovskej čerešne, nechtíka, žihľavy, čiernej ríbezle, viniča, sekvoja, kalísie vonnej alebo lopúcha,“ vymenováva dary prírody bylinkárka. Podľa nej netreba zabúdať ani na jednu z klasických slovenských rastliniek, ľubovník bodkovaný. Olej z nej je jedným z najlepších na ochorenia kĺbov a svalov.
Zdroj: Shutterstock
Využite silu byliniek a pripravte si liečivý olej alebo macerát
PREHNALI STE TO SO ŠPORTOM?
Šli ste si zabehať, vytiahli bicykel či prehnali to s turistikou? Aj pre vás existuje riešenie. Po namáhavej činnosti vás uvoľní napríklad zmes štyridsiatich gramov medovky, tridsiatich gramov chryzantémy jedlej, tridsať gramov pišteka a dvadsať gramov tymianu. Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme dvesto mililitrami vriacej vody. Desať minút lúhujeme a precedíme. Môžeme osladiť medom.