BUDÍTE sa v noci vždy v rovnakom čase? Žiadnu paniku, nemusí ísť o poruchu SPÁNKU, ale o TOTO!!
11. 2. 2023, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:13)

Zdroj: shutterstock
Vedeli ste, že ľudia v minulosti spali na dvakrát? Prebúdzanie počas noci nie je ničím výnimočným a môže to byť pozostatok z dávnych čias. Podľa odborníkov môže byť nočná prestávka v spánku úplne prirodzená.
Ľudia boli po celodennej lopote unavení a sviečkami sa šetrilo, preto chodili do postele hodinu či dve po zotmení. Podľa historických prameňov prichádzalo k prvému spánku, ktorý trval približne 4 hodiny. Krátko po polnoci sa zobúdzali a venovali sa rozhovorom, modlitbám, úvahám, dokonca sa aj navštevovali. Tento čas sa považoval za ideálny na milovanie a plodenie detí. Dvojfázový spánok sa začal vytrácať začiatkom priemyselnej revolúcie, kedy sa rozšírilo domáce aj pouličné osvetlenie a v mestách vznikal nočný život. Viacfázové cykly spánku v noci však pretrvávajú aj v súčasnosti u kmeňov v Afrike.

Zdroj: shutterstock
spánok
Budíte sa v noci? Nepanikárte!
Vstávať v noci je podľa vedcov súčasťou normálnej ľudskej fyziológie. Možno len zažívate návrat k dvojfázovému spánku a toto tvrdenie potvrdzujú aj experimenty. Psychiater Thomas Wehr v 90. rokoch previedol test na 8 ľuďoch, ktorí trávili 14 hodín denne v tme. Simuloval tak typickú zimnú noc a sledoval, ako sa ľuďom bez osvetlenia či televízie upraví spánok. Po mesiaci zistil, že ľudia namiesto neprerušovaného 8-hodinového spánku spali na dvakrát v štvorhodinových cykloch a medzi nimi mali prestávku 1 až 3 hodiny. Podľa Wehra je náš spánkový cyklus výtvorom chronického nedostatku spánku a umelého svetla.