Viete, že 30 až 70 % Slovákov trpí...

... zvýšenou precitlivenosťou na počasie? Zo starších, chronicky i akútne chorých je to až 75 percent! Čím je človek starší, tým viac tieto zmeny vníma.

V jednu chvíľu opekáte pri ohníku, v tú ďalšiu neviete kam utiecť. Zmeny počasia sú bežné, ale ako ich zvládať?
Zdroj: Shutterstock

Presné súvislosti medzi počasím a fyzickými ťažkosťami nie sú ešte úplne objasnené. Môže sa za nimi skrývať zmena tlaku, vlhkosti a teploty. V štúdii z roku 2014 napríklad odborníci pozorovali súvislosti medzi zmenou tlaku vzduchu a zhoršujúcimi sa ťažkosťami u ľudí, ktorí trpeli artritídou bedrového kĺbu.

1. Vyvetrajte si hlavu

Možno sa vám to na prvý pohľad nebude pozdávať, ale asi najlepším prostriedkom, ako sa vyrovnať s prudkou zmenou počasia, je prechádzka na čerstvom vzduchu. Pohyb rozprúdi krvný obeh, poteší kĺby, preberie vás z únavy a dokáže zmierniť aj bolesti hlavy.

2. Sprcha zaberá

Telo sa ľahšie vyrovná so zmenami počasia, ak si pravidelne doprajete striedavú sprchu. Je to tréning pre krvný obeh a cievy. Rovnaký efekt môže mať aj pravidelná návšteva sauny. Vďaka prevencii zmiernite výrazné reakcie organizmu na prudké zmeny počasia. Striedavé sprchy zároveň potešia i imunitu.

3. Šup do postele

Najmä pri výrazne premenlivom počasí potrebuje telo pravidelný a dostatočný spánok. Len v prípade, ak sa dobre vyspíte, bude dobre fungovať nielen metabolizmus, ale i krvný obeh. Nevyspaté telo sa horšie vyrovnáva s akýmkoľvek stresom.

4. Pomôže aj strava

Vyhýbajte sa alkoholu, nikotínu i kofeínu. Práve tie môžu u tých, ktorí citlivo reagujú na zmeny počasia, vyvolať bolesti hlavy a migrény. Počas extrémnych zmien počasia stavte na vyváženú stravu, bohatú na vlákninu, vitamínu a minerály.

5. Vyskúšajte zábaly

Ak vás pri náhlych výkyvoch počasia trápia závraty a problémy s krvným obehom, vyskúšajte studené zábaly na lýtka, následne si nohy na pár minút vyložte. Krv sa tak rýchlejšie vráti do stredu tela, čo uľaví obehovému systému.

Naše tipy na skvelé čítanie

Shahida Arabi: Ako sa chrániť pred toxickými ľuďmi

Knižný tip - chrániť sa dá aj pre zlými ľuďmi. Nemusíte byť obeťou.
Zdroj: Brewer Judson/Grada

Cítite sa preťažení svetom okolo seba? Trápite sa požiadavkami iných a zažívate extrémnu úzkosť alebo stres v časoch konfliktov? Vplývajú na vás emócie iných ľudí? V tejto knihe zistíte, ako sa chrániť pred nezdravými vzťahmi a získať späť moc nad svojím životom. Grada

Bessel van der Kolk: Telo si pamätá

Ako na nás pôsobí trauma z detstva? Myslíte, že ovplyvnila len psychiku? Kdeže, telo je rovnako obeťou. A máme na to aj vedecké dôlkazy.
Zdroj: Tatran

Čo človeku spôsobí trauma a ako sa s ňou vyrovnať? Kniha využíva najnovšie vedecké poznatky a ukazuje, ako trauma doslova pretvára telo i mozog. Autor vo svojej práci skúma inovatívne postupy liečby od neurofeedbacku a meditácie až po šport, drámu a jogu, ktoré ponúkajú nové možnosti a nádej na opätovné získanie zdravého života. Tatran