Reklama

Dáva vám zabrať prudká zmena počasia? Bolesť hlavy, kĺbov a únava? BOD 5 je overený, skúste

Zmena počasia v jeseni nie je ojedinelý jav. V jednej chvíli ešte opekáte pri ohníku a o chvíľu už vyťahujete dáždnik a bundu.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Meteosenzitivita nie je vtip, ale dokáže nejednu z nás poriadne potrápiť. Ovplyvniť počasie nevieme, ale pomôcť si áno.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Európa by mohla mať šťastie. Copernicus predpovedá miernejšiu zimu

    Viete, že 30 až 70 % Slovákov trpí...

    ... zvýšenou precitlivenosťou na počasie? Zo starších, chronicky i akútne chorých je to až 75 percent! Čím je človek starší, tým viac tieto zmeny vníma.

    Zdroj: Shutterstock

    V jednu chvíľu opekáte pri ohníku, v tú ďalšiu neviete kam utiecť. Zmeny počasia sú bežné, ale ako ich zvládať?

    Presné súvislosti medzi počasím a fyzickými ťažkosťami nie sú ešte úplne objasnené. Môže sa za nimi skrývať zmena tlaku, vlhkosti a teploty. V štúdii z roku 2014 napríklad odborníci pozorovali súvislosti medzi zmenou tlaku vzduchu a zhoršujúcimi sa ťažkosťami u ľudí, ktorí trpeli artritídou bedrového kĺbu.

    1. Vyvetrajte si hlavu

    Možno sa vám to na prvý pohľad nebude pozdávať, ale asi najlepším prostriedkom, ako sa vyrovnať s prudkou zmenou počasia, je prechádzka na čerstvom vzduchu. Pohyb rozprúdi krvný obeh, poteší kĺby, preberie vás z únavy a dokáže zmierniť aj bolesti hlavy.

    2. Sprcha zaberá

    Telo sa ľahšie vyrovná so zmenami počasia, ak si pravidelne doprajete striedavú sprchu. Je to tréning pre krvný obeh a cievy. Rovnaký efekt môže mať aj pravidelná návšteva sauny. Vďaka prevencii zmiernite výrazné reakcie organizmu na prudké zmeny počasia. Striedavé sprchy zároveň potešia i imunitu.

    3. Šup do postele

    Najmä pri výrazne premenlivom počasí potrebuje telo pravidelný a dostatočný spánok. Len v prípade, ak sa dobre vyspíte, bude dobre fungovať nielen metabolizmus, ale i krvný obeh. Nevyspaté telo sa horšie vyrovnáva s akýmkoľvek stresom.

    4. Pomôže aj strava

    Vyhýbajte sa alkoholu, nikotínu i kofeínu. Práve tie môžu u tých, ktorí citlivo reagujú na zmeny počasia, vyvolať bolesti hlavy a migrény. Počas extrémnych zmien počasia stavte na vyváženú stravu, bohatú na vlákninu, vitamínu a minerály.

    5. Vyskúšajte zábaly

    Ak vás pri náhlych výkyvoch počasia trápia závraty a problémy s krvným obehom, vyskúšajte studené zábaly na lýtka, následne si nohy na pár minút vyložte. Krv sa tak rýchlejšie vráti do stredu tela, čo uľaví obehovému systému.

    Naše tipy na skvelé čítanie

    Shahida Arabi: Ako sa chrániť pred toxickými ľuďmi

    Zdroj: Brewer Judson/Grada

    Knižný tip - chrániť sa dá aj pre zlými ľuďmi. Nemusíte byť obeťou.

    Cítite sa preťažení svetom okolo seba? Trápite sa požiadavkami iných a zažívate extrémnu úzkosť alebo stres v časoch konfliktov? Vplývajú na vás emócie iných ľudí? V tejto knihe zistíte, ako sa chrániť pred nezdravými vzťahmi a získať späť moc nad svojím životom. Grada

    Bessel van der Kolk: Telo si pamätá

    Zdroj: Tatran

    Ako na nás pôsobí trauma z detstva? Myslíte, že ovplyvnila len psychiku? Kdeže, telo je rovnako obeťou. A máme na to aj vedecké dôlkazy.

    Čo človeku spôsobí trauma a ako sa s ňou vyrovnať? Kniha využíva najnovšie vedecké poznatky a ukazuje, ako trauma doslova pretvára telo i mozog. Autor vo svojej práci skúma inovatívne postupy liečby od neurofeedbacku a meditácie až po šport, drámu a jogu, ktoré ponúkajú nové možnosti a nádej na opätovné získanie zdravého života. Tatran