Cukrovka typu 2 je stále rozšírenejším chronickým ochorením, ktoré vzniká u väčšiny ľudí z nezdravého životného štýlu. Keď však urobíte toto, zvládnete ju aj bez liekov. 

Stačí sa trikrát denne intenzívne pohybovať po dobu desiatich minút. Metóda je rovnako účinná ako podávanie liekov.

Zistili to vedci z University of Western Ontario v kanadskom Londone, ktorí robili experiment s pacientmi trpiacimi diabetom typu 2. Tieto osoby s priemerným vekom 67 rokov boli rozdelení na niekoľko skupín. Jedna skupina päťkrát týždenne cvičila tridsať minút denne v stredne ťažkom tempe, ktoré zvýšilo srdcový tep na šesťdesiatpäť percent maxima. Druhá skupina sa pohybovala päťkrát do týždňa veľmi intenzívne trikrát denne po dobu desiatich minút tak, aby dosiahla tepovú frekvenciu 85 percent maxima.

Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

U skupiny, ktorá sa venovala veľmi intenzívnemu cvičeniu v kratších blokoch, došlo k poklesu krvného cukru o 0,82 percenta. U skupiny pohybujúcej sa pol hodiny miernym tempom došlo k zníženiu len o 0,25 percenta.

Prvá skupina ale zaznamenala tiež väčší pokles telesnej hmotnosti, pokles hladiny nezdravého cholesterolu v krvi a zlepšenie celkovej kondície.

"Viac toho možno dosiahnuť s krátkymi úsekmi veľmi intenzívneho pohybu... čo sa dnes viac hodí pre zrýchlený štýl života," tvrdí autor štúdie doktor Avinash Pandey z University of Western Ontario.

Podľa neho sa dnes diabetikom síce odporúča pohyb pravidelný, ale skôr mierny. Teda prechádzky. Oveľa lepšia je však rýchla chôdza do schodov či rýchla chôdza do kopca po dobu desiatich minút. Dôjde potom totiž k zníženiu hladiny glukózy porovnateľnej s podaním liekov.