Samozrejme, niekomu viac vyhovuje kúpiť si fľaštičku s antibakteriálnym gélom v drogérii či lekárni, ale vieme, že sú medzi vami aj šikovnice, ktoré dezinfekciu dokážu vyrobiť doma. Už za pár minút máte hotovú účinnú zmes, ktorá si poradí s choroboplodnými zárodkami a pritom nie je agresívna k pokožke.

Stačí niekoľko surovín

Poctivé umývanie rúk by malo byť samozrejmé, ale sú situácie, keď to nejde. Potom príde vhod fľaštička s antibakteriálnym gélom, ktorý nanesiete na ruky a je to! Presne taký dokážete vyrobiť aj doma a stačí vám na to niekoľko surovín.

Esenciálne oleje s antibakteriálnym účinkom

levanduľový, čajovníkový, nimbový (neem), eukalyptový, mätový, škoricový, citrónový, rozmarínový, pomarančový, klinčekový

Esenciálne oleje
Esenciálne oleje
Zdroj: shutterstock

Z aloy

Potrebujete: 100 ml čistého aloového gélu, esenciálny olej (čajovníkový, levanduľový, citrónový a podobne)

Z aloy
Z aloy
Zdroj: shutterstock


Ako na to: V miske zmiešajte 100 ml čistého aloového gélu s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja (napríklad desať kvapiek čajovníkového oleja a desať kvapiek levanduľového oleja). Kvôli optimálnej hustote rozrieďte troškou vody. Zmes naplňte do fľaštičky s pumpičkou a môžete aplikovať.
Výhody: Aloový gél upokojuje a hydratuje pokožku a vybrané esenciálne oleje pôsobia antibakteriálne. Takto pripravený gél je vhodný aj na ošetrenie drobných poranení, ako sú škrabance, popáleniny, bodnutie hmyzom a podobne.

S použitím alkoholu

Potrebujete: 50 ml lekárenského liehu, 20 ml vody, 10 kvapiek esenciálneho oleja s antibakteriálnymi vlastnosťami
Ako na to: Všetko spolu zmiešajte a naplňte fľaštičku s rozprašovačom. Kvôli lepšej konzistencii a ošetreniu pokožky môžete pridať 10 ml glycerínu (zoženiete v lekárni).

Náš tip

Ak sa chcete vyhnúť podráždeniu pokožky, a predsa je pre vás jednoduchšie kúpiť hotový produkt, vyberajte také, ktoré sú šetrné k pokožke, alebo produkty, ktoré sú určené pre deti, ako je značka Bupi. Vaša pokožka tak
nebude trpieť.

Pokročilé tipy

Výsledný produkt si môžete vylepšiť pridaním urey (močoviny), ktorá zabraňuje vysušovaniu pokožky alkoholom. Približne 5 gramov (1 lyžičku) urey rozdrvte v mažiari na jemný prášok a rozpustite v roztoku. Ak vám viac vyhovuje gélová konzistencia, vytvoríte ju pridaním xantánovej gumy. Približne 1 gram xantánovej gumy pridajte do roztoku vody a alkoholu zohriateho asi na 50 °C. Po vychladnutí bude mať zmes gélovú konzistenciu.